اپتیک optlab

افزایش شیوع اوتیسم در كشور

افزایش شیوع اوتیسم در كشور اپتیك: تهران-دبیر علمی هفتمین سمینار مشاوره ژنتیك و پیشگیری از معلولیت ها اظهار داشت: میزان مبتلا شدن به اوتیسم در پسران 4 برابر دختران بوده و آمارهای ایران حدودا با نرم جهانی این بیماری مشابه است البته آمار دقیقی در ایران وجود ندارد ولی نشانه ها حكایت از شیوع بالای این بیماری در كشور دارد.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از دبیرخانه هفتمین سمینار مشاور ژنتیك و پیشگیری از معلولیت ها، دكتر شهلا فرشیدی، با اشاره به افزایش شیوع اوتیسم در كشور گفت: زمانی كه اوتیسم با بیماری هایی همچون سندرم ایكس شكننده همراه باشد از راه آزمایش ژنتیك می توان در جنینی آنرا تشخیص داد.
وی افزود: این سمینار سالانه با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته جهت نمایش تازه های ژنتیك و جدیدترین دستاورد های علمی در این زمینه برگزار می گردد كه امسال از محورهای اصلی این كنگره اختلالات تكاملی و ناتوانی های ذهنی، اوتیسم بیماریهای عصبی عضلانی و بیماری های متابولیسمی است.
فرشیدی با اشاره به اینكه بیماری اوتیسم نسبت به گذشته در جهان همچون ایران شیوع بیشتر را داشته است، اضافه كرد: اوتیسم اصولا طیفی از بیماری ها با شدت مختلف بوده و میزان شیوع این بیماری یك در هشتاد یا یك در صد است. همین طور این بیماری به صورت كلی به دو دسته اصلی تقسیم میگردد.
دبیر علمی هفتمین سمینار مشاوره ژنتیك و پیشگیری از معلولیت ها افزود: در دسته اول فقط فرد مبتلا به اوتیسم بوده و علائم اوتیسم را دارد ولی در دسته دوم فرد علاوه بر بیماری اوتیسم در بعضی اختلالات ژنتیك مثل سندروم ایكس شكننده علایم بالبنی مشابه اوتیسم هم وجود دارد كه این بیماری ها (سندروم ایكس شكننده و... )با ازمایش ژنتیك قابل شناسایی هستند.
فرشیدی عنوان كرد: میزان اوتیسم در پسران 4 برابر دختران بوده و آمارهای ایران حدودا با نرم جهانی این بیماری مشابه است البته آمار دقیقی در ایران وجود ندارد ولی نشانه ها حكایت از شیوع بالای این بیماری دارد.
وی در مورد علائم بالینی این بیماری اظهار داشت: كودكان مبتلا به اوتیسم در بدو تولد طبیعی بوده و از یك سال به بعد و اوایل دو سالگی علائم بالینی در آنها ظهور می یابد اختلال و مشكل در ارتباطات اجتماعی، اختلال در تكامل و رفتار همچون نشانه های این بیماری است و در صورتیكه مداخلات درمانی به موقع انجام گیرد و تشخیص زودهنگام باشد نتیجه بهتر درمانی را شاهد خواهیم بود.
هفتمین سمینار مشاوره ژنتیك و پیشگیری از معلولیت ها 7 و 8 آذر ماه سال جاری با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته در این حوزه در سالن ابوریحان دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی برگزار می گردد.
علمی * 1201 *1440


1397/08/30
14:47:20
5.0 / 5
4299
تگهای خبر: آزمایش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک