اپتیک optlab

ایران در حال مواجهه با اپیدمی دیابت نوع 2 است

ایران در حال مواجهه با اپیدمی دیابت نوع 2 است اپتیك: رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی تهران با اشاره به دیابت نوع 2 بعنوان مساله مهم بهداشتی و درمانی كشور، اظهار داشت: در حال مواجهه با اپیدمی این نوع دیابت هستیم.


به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دكتر باقر لاریجانی روز پنجشنبه در سمپوزیوم یك روزه تازه های درمان دیابت گفت: آمارها نشان داده است میزان شیوع دیابت در 10 پارسال در ایران رو به افزایش است.
وی با اشاره به اینكه دیابت یكی از بیماری های شایع در كشور است، اظهار داشت: برمبنای آمارها حدود 11 درصد جمعیت كشور دیابت دارند و دیابت نوع 1 و2 در كشور رو به افزایش است.
لاریجانی اشاره كرد: در دنیا بیشتر از 400 میلیون نفر به دیابت مبتلا هستند كه در سال های آتی این تعداد افزایش می یابد، البته افزایش مبتلایان به این بیماری در بعضی كشورها مانند ایران، چین، هند و پاكستان بیشتر از دیگر كشورهاست.
وی اشاره كرد: با رژیم غذایی مناسب، انجام فعالیت های بدنی و مراقبت در تغذیه تا حدود زیادی می توان بیماری دیابت نوع 2 را كنترل كرد.


**30 درصد ایرانیان چاق هستند
لاریجانی به افزایش چاقی در كشور اشاره نمود و اظهار داشت: حدود 30 درصد جمعیت ایران چاق هستند، 60 درصد جمعیت ایرانی فعالیت بدنی مناسب ندارند كه این سوژه خود می تواند عامل مبتلاشدن به برخی بیماری ها باشد.
وی به بعضی از ریسك فاكتورها (عوامل خطر) در ارتباط با دیابت اشاره نمود و اضافه كرد: دیابت با چاقی، فشار خون و چربی خون ارتباط دارد.
رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی تهران افزود: بیشتر از 20 درصد جمعیت ما مبتلا به فشار خون هستند و حدود 22 درصد ایرانیان چربی خون بیش از اندازه مجاز دارند كه این عوامل در افزایش دیابت نقش موثری دارد.
وی گفت: حدود یك سوم بیماران دیابتی، كنترل مطلوبی بر قند خون خود ندارند و این سوژه نشان داده است باید به دیابت و عوارض آن بیشتر دقت نماییم.
لاریجانی، نارسایی كلیه و اختلالات بینایی را همچون عوارض دیابت دانست و درباره شیوع دیابت در بعضی استانها باز اظهار داشت: سوژه دیابت در استانهای مركزی، تهران و شمال كشور سوژه جدی است و توجه لازم باید به آن صورت گیرد، البته در بعضی مناطق مانند استان سیستان و بلوچستان دیابت بالایی ندارند.
به گزارش اپتیك به نقل از ایرنا، سمپوزیوم یك روزه تازه های درمان دیابت با محورهای راهنمای بالینی در مدیریت دیابت، پیشگیری و درمان دیابت، دیابت در نوجوانان و سالمندان، تغذیه در دیابت و توانمندسازی بیمار دیابتی امروز (8 آذر) در سالن همایش بیمارستان امام خمینی (ره) برپاست.
علمی**9157**1201** 1055


1397/09/09
22:50:42
5.0 / 5
4358
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک