اپتیک optlab
21آذر روز حمایت از بیماران كلیوی

دیالیز، پاییز سلامتی

دیالیز، پاییز سلامتی اپتیك: اسیر تخت و آزمایشگاه، همدم همیشگی با سرنگ و دارو و تعویض مستمر خون تنها بخشی از گرفتاری بیماران دیالیزی است و در صورت انجام نشدن عمل پیوند كلیه، پاییز سلامتی آنها فرا رسیده و فرجامی غمبار خواهد داشت.


به گزارش اپتیك به نقل از ایرنا، سالانه سه تا پنج هزار نفر در كشور به بیماری نارسایی كلیه مبتلا می شوند و تنها درمان این بیماری مهلك و خاص پیوند كلیه یا دیالیز هر چند روز یكبار برای تصفیه خون است.
نارسایی كلیه ناشی از عوارض بیماری هایی مانند فشارخون، دیابت و اثرات سمی برخی داروها است كه فرد را به میزان قابل توجهی از انجام فعالیت های روزمره باز می دارد.
این بیماران زمانی كه مواد زاید در بدنشان بیش از اندازه طبیعی شود برای ادامه زندگی نیاز به انجام دیالیز و پاكسازی خون دارند.
عبدالله اونق یكی از بیماران تحت دیالیز در بیمارستان امام خمینی (ره) شهر ساحلی بندرتركمن واقع در استان گلستان به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: افراد دیالیزی به جهت مشكلات جسمی و لزوم حضور در درمانگاه و بیمارستان به تعداد دفعات زیاد نمی توانند شغل و كسب و كار ثابتی داشته وعلاوه بر بیماری باید نگران تامین معاش خود و خانواده هم باشند.
وی با بیان این كه داروی بیماران دیالیزی گران است، خواهان حمایت بیشتر از پیش دستگاه های حمایتی از این قشر شد.
یكی از پرستاران بخش دیالیز این بیمارستان باز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تاكید بر این كه بیماری كلیوی در ابتدا فاقد علائم است، اظهار داشت: انجام سالانه آزمایش تشخیصی شامل ادرار، خون و اندازه گیری مرتب فشار خون می تواند به پیشگیری و كنترل بیماری كمك نماید.
بی بی حكیمه ایری اشاره كرد: افراد در معرض خطر مانند مبتلایان به دیابت و فشارخون بالا، افراد چاق و سیگاری و اشخاص بالای 50 سال با سابقه فامیلی مبتلاشدن به بیماری های كلیوی باید انجام آزمایش های اولیه و تشخیصی را جدی بگیرند.
وی تصریح كرد: آگاهی و جلوگیری از عوامل خطرآفرین و زمینه ساز بیماری های كلیه مانند دیابت، فشارخون بالا، عفونت، سنگ كلیه، چاقی، مصرف دخانیات، كم تحركی و خودداری از مصرف غذا های كنسروی، فانتزی، چرب، پرنمك و قندی می تواند از پیشرفت نارسایی كلیه پیشگیری كند.
مدیر درمان دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی درمانی گلستان هم به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: 810 بیمار نیازمند به دیالیز در این استان زندگی می كنند و برای خدمت رسانی به آنان 160 تخت دیالیز در 10 شهر و 14 مركز درمانی گلستان فعال است.
دكتر محمد دادجو گفت: برای اطفال مبتلا به این بیماری، سه تخت ویژه در بیمارستان آیت الله طالقانی گرگان اختصاص یافته است.
به گفته وی تا سال آینده 18 تخت دیالیز جدید به ظرفیت كنونی مراكز درمانی كردكوی، گالیكش، گرگان و آق قلا در نقاط مختلف استان گلستان افزوده شده و 15 تخت اهدایی نیكوكار بندرگزی باز به بهره برداری خواهد رسید.
مدیر درمان دانشگاه علوم پزشكی گلستان اضافه كرد: انتظار است سازمان تامین اجتماعی گلستان هم در راه اندازی بخش دیالیز بیمارستان حكیم جرجانی شهر گرگان با ظرفیت 15 تخت با شتاب بیشتری اقدام نماید.
به گفته وی پارسال باز 16 دستگاه جدید جایگزین دستگاه های مستهلك موجود در بخش های دیالیز گلستان شده و بخش دیالیز شهرستان مرزی و محروم مراوه تپه هم به بهره برداری رسید.
وی اظهار داشت: توزیع تخت های دیالیز در مراكز درمانی استان گلستان مناسب می باشد ولی میانگین كشوری به ازای هر چهار بیمار یك تخت بوده و گلستان حدود 40 تخت كمتر از میانگین استاندارد دارد كه باید برمبنای برنامه ریزی این كمبود رفع گردد.
دادجو، هزینه خرید هر دستگاه دیالیز را حدود یك میلیارد و 600 میلیون ریال اعلام نمود و اضافه كرد: در ماه 10 هزار و 530 نوبت و سالانه حدود 125 هزار نوبت دیالیز به بیماران كلیوی استان گلستان ارائه میگردد.
وی اضافه كرد: پارسال تعداد افراد جدید نیازمند به خدمات دیالیزی دراستان گلستان رشد داشت كه متاثر از كاهش سن مبتلاشدن به بیماری دیابت، افزایش تعداد بیماران دیابتی و بالا رفتن آمار مبتلاشدن به بیماری های كلیوی است.
به گفته دادجو، 73 درصد علل دیالیز مبتلاشدن به دیابت و فشار خون بالا بوده و سایر حوزه ها همچون مسمومیت ها در مجموع 27 درصد دیگر را شامل میگردد.
وی اظهار داشت: پارسال در چند منطقه از كشور همچون استان گلستان آمار بیماران دیالیزی رشد داشت.
دكتر دادجو با یادآوری پایین آمدن سن بیماران كلیوی در گلستان افزود: حالا سن مبتلاشدن به بیماری دیابت در استان به دوره جوانی رسیده است بطوریكه آمار قابل ملاحظه ای از این افراد را جوانان می سازند كه از منظر اقتصادی و اجتماعی لطمه آفرین است.
وی درباب خدمت رسانی به بیماران دیالیزی گفت: بیمارستان های كلاله و 5 آذر گرگان به صورت شبانه روزی و مراكز دیگر در دو نوبت پگاه و عصر در حال خدمت دهی به بیماران هستند.
به گفته وی در مواقع اورژانسی تمام مراكز 14 گانه استان گلستان آمادگی پذیرش بیماران دیالیزی را دارند.
وی در مورد خدمت رسانی به بیماران خاص مانند افراد مبتلا به هپاتیت هم اظهار داشت كه برای این بیماران در هر مركز تخت های ویژه ای منظور شده است.
دادجو درباب فعال سازی مركز پیوند كلیه در گلستان بیان كرد كه واحد ویژه ای مجهز به اتاق عمل، تجهیزات و دستگاه های لازم در بیمارستان شهید صیاد شیرازی گرگان پیش بینی شده ولی هنوز كادر فوق تخصصی حوزه پیوند تكمیل نشده است.
وی اضافه كرد: كادر مورد نیاز برای گذراندن دوره های تكمیلی اعزام شده اند و تا دو سال آینده با حضور پزشكان فوق تخصص در بیمارستان صیاد شیرازی امكان پیوند كلیه در استان فراهم خواهد شد.
دكتر دادجو، هزینه خدمت دهی به بیماران دیالیزی را در هر نوبت سه میلیون ریال و با احتساب خدمات كادر درمانی و پزشكی حدود چهار میلیون ریال بیان كرد و اظهار داشت: تمام این خدمات هزینه ای برای بیمار بلاعوض است كه رقم قابل توجهی را تشكیل می دهد.
مدیر درمان دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی درمانی گلستان تصریح كرد كه فراگیر شدن بیماری دیابت، سبك زندگی، نوع تغذیه، كم شدن تحرك و فشار خون از عوامل نارسایی كلیه است و كم یا زیاد شدن دفعات یا حجم ادرار، وجود خون در ادرار، تورم دور چشم و دردهایی در پهلو می تواند نشانه بیماری كلیوی باشد.
طبق گزارش مركز تحقیقات بیماری های غیرواگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی تهران؛ گلستان با 13 درصد رشد سومین استان كشور در شیوع دیابت شمرده می شود.
12 دسامبر مصادف با 21 آذرماه روز جهانی پشتیبانی از بیماران كلیوی نامگذاری شده است.
7333/1648/3091/2729


1397/09/23
12:21:01
5.0 / 5
4426
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک