اپتیک optlab

اثر استرس بر بدن در غروب شدیدتر است

اثر استرس بر بدن در غروب شدیدتر است به گزارش اپتیك مطالعات اخیر محققان ژاپنی نشان داده است هنگام غروب، میزان ترشح هورمون های كاهش دهنده استرس كم می گردد و بنابراین تاثیر استرس بر برن در غروب شدیدتر از بامداد است.


به گزارش روز دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری اسوشیتدپرس، محققان دانشگاه هوكایدو در ژاپن میزان هورمون استرس، كورتیزول، را در 27 داوطلب سالم جوان اندازه گیری كردند. علاوه بر این به ساعت بیولوژیكی منحصربفرد هر داوطلب و نحوه واكنش به عوامل استرس زا و پیشگیری از آن توجه شد.
سپس محققان این داوطلبان را با موقعیت های استرس زا مواجه كردند تا ببینند آیا محور هیپوتالاموس- هیپوفیز – آدرنال (HPA) در زمان های متفاوت روز، پاسخ های مختلفی به استرس شدید می دهد. این محور مجموعه از فیدبك ها و تاثیرات پیچیده سه مولفه هیپوتالوموس، آدرنال و غده هیپوفیز است. در واقع محور HPA سیستم عصبی مركزی را به سیستم درون ریز متصل می كند و زمانی كه بدن با موقعیت استرس زا مواجه می شود، این محور فعال شده و بدن كورتیزول ترشح می كند. از طرفی میزان كورتیزول با ساعت بیولوژیكی در مغز كنترل می گردد.
نتایج این آزمایش نشان داده است میزان كورتیزول ترشح شده در بامداد بسیار بیشتر از غروب است؛ بنابری ان استرس در غروب تاثیر بیشتری بر بدن دارد.
نتایج این مطالعه اطلاعات ارزشمندی را در زمینه مدیریت استرس در اختیار محققان قرار می دهد.
نتایج این مطالعه در نشریه Neuropsychopharmacology Reports انتشار یافته است.
علمی (6) ** 9259**1440


1397/09/27
14:42:41
5.0 / 5
4820
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک