اپتیک optlab

نوازنده ای كه هنگام جراحی مغزش گیتار نواخت

نوازنده ای كه هنگام جراحی مغزش گیتار نواخت به گزارش اپتیك یك هنرمند اهل آفریقای جنوبی به نام «موسی مانزینی» حین انجام جراحی تومور مغز وی، به مدت 6 ساعت گیتار نواخت.


به گزارش روز دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری رویترز، یك تصویر ویدیویی كه از این عمل جراحی انتشار یافته، مانزینی را در حالیكه روی تخت و در بین تجهیزات اتاق عمل دراز كشیده و در حال نواختن گیتار است، نشان داده است.
این كار امكان شناسایی بخش هایی از مغز را كه در هنگام نواختن موسیقی فعال می شوند برای متخصصان فراهم نمود، بدین ترتیب پزشكان شهر دوربان توانستند بدون صدمه رساندن به این بخش های مغز، تومور را خارج كنند و بعضی از عملكردهای حركتی انگشتان مانزینی را كه در اثر رشد تومور از بین رفته بود، باردیگر فعال كنند.
مانزینی در این رابطه اظهار داشت: حسی عجیب و ناخوشایند داشتم. قرار گرفتن در حالتی بین بیهوشی و بیداری و شنیدن صدای تجهیزات جراحی كه درون مغزم كار می كردند... تمركز من را برهم می زد.
هدف پزشكان از حفظ هوشیاری مانزینی هنگام جراحی، بررسی بخش های فعال مغز وی در جریان عمل و كاهش ریسك صدمه های عصبی به مغز بود.
مانزینی در این رابطه اظهار داشت: این جراحی كاملا موفیت آمیز بود چونكه بزرگترین خطر كه فلج شدن بود، رفع شده است. من فلج نشدم و هنوز قادرم دستهایم را به راحتی كنترل كنم و در حال بهبود هستم.
او می خواهد بعد از بهبود باردیگر روی صحنه اجرا نماید.
علمی (6)**9259**1440


1397/10/03
18:01:13
5.0 / 5
4736
تگهای خبر: پزشك , جراحی , كنترل , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک