اپتیک optlab

اثرگذاری باكتری های روده بر كاركرد داروهای دیابت

اثرگذاری باكتری های روده بر كاركرد داروهای دیابت اپتیك: محققان آمریكایی دریافتند كه باكتری های موجود در دستگاه گوارش بر نحوه تعامل بدن با داروهای دیابت اثرگذار هستند.


به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، در این تحقیقات كه با بررسی اطلاعات بیشتر از 100 تحقیق انتشار یافته در ارتباط با میكروبیوم روده انجام گرفت مشخص شد باكتری های موجود در سیستم گوارش انسان قادرند داروهای دیابت را خنثی كرده یا اثر این داروها را بهبود بخشند.
بر اساس این تحقیقات امكان دارد دو شخص دیابتی داروی یكسانی را مصرف كنند؛ اما قند خون آنها به صورت یكسان كنترل نشود. همین طور امكان دارد دارویی كه به صورت وریدی تزریق می شود، آثار مطلوب را برجای گذارد، اما مصرف همان دارو به صورت خوراكی فاقد اثر مطلوب باشد. هورمون انسولین یكی از این نوع داروها است.
این در حالی است كه داروی متفورمین به صورت خوراكی اثر مطلوب را دارد و مصرف آن به صورت وریدی فاقد اثر است. این دارو به سبب تعامل موثر آن با میكروبیوم سیستم گوارش به خوبی شناخته شده است.
داروی دیگری كه برای دیابت تجویز میگردد و بر منبع غذایی میكروبیوم سیستم گوارش اثرگذار می گذارد، داروی آكاربوز است كه سبب تاخیر در جذب روده ای و هضم بعضی از كربوهیدرات ها میگردد.
در حال حاضر سپس تشخیص دیابت نوع 2 پزشكان یكی از داروهای دیابت را تجویز می كنند و در صورتیكه اثر مطلوب به دست نیاید به سراغ داروی دیگری می روند. اما اگر ساختار میكروبیوم روده بیمار را در اختیار داشته باشند به سادگی می توانند میزان تاثیر هر یك از داروها را پیش بینی كنند.
به همین علت محققان در تلاشند تا روش هایی را برای تعیین ساختار میكروبیوم بیماران توسعه دهند. همین طور محققان در حال توسعه پروبیوتیك هایی هستند كه سبب بهبود عملكرد میكروبیوم روده می شوند. پروبیوتیك ها باكتری های مفیدی هستند كه در مواد غذایی مختلف وجود داشته و سبب تسریع رشد باكتری های سالم در بدن می شوند.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه EBioMedicine انتشار یافته است.
علمی (6)**9259** 9053


1397/10/08
13:40:53
5.0 / 5
4455
تگهای خبر: باكتری , بیمار , پزشك , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک