اپتیک optlab

قلب چگونه سبب سكته مغزی می شود؟

قلب چگونه سبب سكته مغزی می شود؟ اپتیك: متخصص قلب و عروق و استادیار دانشگاه علوم پزشكی تهران اظهار داشت: پزشكان دریافته اند كه برخی اختلالات در ریتم قلب یا ساختار قلب می تواند زمینه ساز سكته های مغزی شود.


دكتر فرزاد مسعودكبیر روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: در واقع آمارهای حاصل از تحقیقات پژوهشگران نشان داده است كه در 20 تا 30 درصد بیماران مبتلا به سكته های مغزی، منشا اصلی لخته هایی كه سبب احداث سكته میگردد از قلب فرد می باشد.
این متخصص قلب و عروق اضافه كرد كه هرچند درمان های موثر دارویی و غیردارویی برای تمام این علل زمینه ساز قلبی برای سكته مغزی وجود دارد و در مراكز تخصصی درمانی كشور به صورت كامل در دسترس می باشد، اما در بعضی از این موارد تصمیم گیری برای پزشكان متخصص قلب و عروق بسیار پیچیده و نیازمند بحث و تبادل نظر با سایر رشته هاست.
مسعودكبیر افزود: همچون این موارد چالشی نقش یك سوراخ مادرزادی ریز در دیواره بین دهلیزی قلب است كه سوراخ بیضی باز یا Patent Foramen Ovale نام دارد.
وی اضافه كرد: این در واقع باقیمانده یك سوراخ جنینی در دیواره بین دهلیز راست و چپ قلب انسان است كه برای ادامه حیات جنین الزامیست اما باید ظرف ماه های اول پس از تولد نوزاد بسته شود. در عین حال در عده ای از انسان ها این سوراخ بسته نمی گردد و امكان دارد محلی برای عبور لخته های ریز از دهلیزی به دهلیز دیگر قلب شده و در نتیجه مسیر خون لخته شده به سمت مغز هموار شده و فرد گرفتار سكته مغزی شود.

** حدود 25 درصد ایرانیان مبتلا به سوراخ بیضی باز در دیواره بین دو دهلیز قلب هستند
استادیار دانشگاه علوم پزشكی تهران گفت: بر طبق تحقیقات صورت گرفته حدود یك چهارم جمعیت هر كشور مبتلا به سوراخ بیضی باز هستند كه برآورد میگردد در جمعیت ایرانی باز به این میزان باشد.
وی گفت: این یافته ساختاری در قلب در عمده موارد ضرر و زیانی برای فرد احداث نمی كند اما در 3 درصد موارد سكته مغزی در دنیا رد پای دخالت این سوراخ بین دو دهلیز قلب دیده میگردد.
مسعودكبیر افزود: سوالی كه مطرح میگردد این است كه اگر این سوراخ های مادرزادی عموما مشكلی احداث نمی كنند پس چه زمانی باید به دنبال آن بگردیم و در چه شرایطی باید مداخلات پیشرفته قلبی با استفاده از روش های كم تهاجمی غیرجراحی شبیه تعبیه استنت های قلبی كه اصلاحا بستن سوراخ بیضی باز با چتر نامیده میگردد صورت گیرد.
وی اضافه كرد: تصمیم گیری برای درمان بعضی از بیماری ها باید با حضور پزشكان 2 یا چند رشته تخصصی صورت گیرد و تصمیم گیری برای درمان سوراخ بیضی باز باز همچون موضوعات چالشی است كه نیازمند تصمیم گیری تیمی متشكل از متخصصین قلب و عروق و متخصص مغز و اعصاب می باشد.
استادیار دانشگاه علوم پزشكی تهران گفت: هرچند علوم پزشكی در سال های اخیر به سمت تخصصی و فوق تخصصی شدن پیش رفته اما حوزه هایی در بیماری بدن انسان وجود دارد كه صرفا یك تخصص نمی تواند جواب قانع كننده و كاملی برای درمان آن داشته باشد.
وی ادامه داد كه در سمپوزیوم مشترك كاردیولوژی و نورولوژی ایران كه ششم دی ماه در سالن همایش بیمارستان قلب تهران برگزار شد، متخصصان برای هم اندیشی دورهم جمع شدند و در تلاش اند تا با مرور مطالعات بین المللی و تجربیات صاحب نظران داخلی در این حوزه، خدمات مطلوب را به این دسته از بیماران ارائه نمایند.
علمی ** 1201 **2017


1397/10/09
14:09:42
5.0 / 5
4904
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک