اپتیک optlab

ایران بیشترین ذخیره نمونه خون بند ناف خاورمیانه را دارد

ایران بیشترین ذخیره نمونه خون بند ناف خاورمیانه را دارد اپتیك: مدیرعامل بانك سلول های بنیادی بند ناف رویان اظهار داشت: ایران با ذخیره سازی 110 هزار نمونه خون بند ناف حالا بیشترین ذخیره در خاورمیانه را به خود مختص كرده است.


به گزارش اپتیك به نقل از ایرنا، دكتر مرتضی ضرابی عصر پنجشنبه در جمع خبرنگاران مشهد اضافه كرد: 13 هزار نمونه از این تعداد مربوط به استان خراسان رضوی است كه توسط چند بیمارستان در مشهد ستاندن و برای نگهداری به تهران ارسال شده است.
وی گفت: 54 درصد از خون های بند ناف ذخیره شده در بانك خون رویان حاصل تولد نوزادان پسر و 46 درصد مربوط به نوزادان دختر است و از طرف دیگر 86 درصد از آنها به دنبال سزارین و 14 درصد در زایمان طبیعی ستاندن شده اند.
وی با اشاره به اینكه سلولهای بنیادی خون بند ناف قابلیت ذخیره سازی بین 20 تا 25 سال را دارد، اظهار داشت: هزینه اولیه نگهداری خون بند ناف در بانك خصوصی شامل 32 میلیون ریال می باشد و خانواده ها باید سالانه یك میلیون و 400 هزار ریال باز هزینه شارژ بپردازند.
ضرابی اضافه كرد: ایران الان در زمره 10 كشور برتری است كه سلولهای بنیادی را در اختیار دارد.
وی افزود: ذخیره سازی خون بند ناف از سال 1384 در كشور شروع شده و الان 400 بیمارستان در كشور در این زمینه فعال می باشند كه بیمارستان بنت الهدای مشهد دفتر نمایندگی خون بند ناف رویان در خراسان رضوی می باشد.
عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی مهم ترین منابع سلولهای بنیادی را شامل خون بند ناف، مغز استخوان، خون محیطی، پالپ دندان و بافت چربی عنوان نمود و اظهار داشت: خون بند ناف یكی از مهم ترین منابع شناخته شده سلولهای بنیادی به حساب می آید.
ضرابی اضافه كرد: سلولهای بنیادی دو خاصیت مهم شامل قدرت تكثیر و نوزایی و تمایز پیدا كردن به سلولهای دیگر را دارا هستند.
وی اشاره كرد: سلولهای بنیادی در درمان بیماریهای مختلف نظیر اوتیسم، فلج مغزی، انواع سرطانها، اختلالات خونی، درمان ناباروری، سكته های مغزی و قلبی و بیماری دیابت به كار می آید.
وی اظهار داشت: تحقیقات نشان داده است كه سلولهای بنیادی قابلیت درمان 70 بیماری را دارند.
ضرابی اضافه كرد: تابحال 30 پیوند از راه سلولهای بنیادی بند ناف و 120 پیوند برای بیماران فلج مغزی در چارچوب كار آزمایی بالینی در كشور انجام شده است.
خون بند ناف Cord blood كه بعنوان خون جفتی شناخته شده است، در جنین در حال تكوین داخل رحم جریان دارد.
پس از تولد نوزاد، خون باقی مانده در بند ناف و جفت كه غنی از سلول های بنیادی است بعنوان یك زباله بیولوژیك دور ریخته میگردد در حالیكه این خون حاوی سلول های بنیادی و سلول های خونساز است كه می تواند برای درمان بیماریها استفاده گردد.
سلول های بنیادی كه از بند ناف گرفته می شوند بسیار پر توان و نامیرا با دسترسی سهل هستند و همین طور در اثر تكثیرهای متوالی گرفتار پیری نمی شوند به صورتی كه با تزریق یا جایگزینی آنها در بافتهایی كه لطمه جدی دیده اند می توان به بهبودی و تشكیل سلول های جدید بافت كمك كرد.
3027 / 6053


1397/10/23
13:33:12
5.0 / 5
4268
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک