اپتیک optlab
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت خبر داد

آغاز نسخه نویسی الكترونیك در ۳۱ استان، تایید هویت بیمار با كد ملی

آغاز نسخه نویسی الكترونیك در ۳۱ استان، تایید هویت بیمار با كد ملی به گزارش اپتیك مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ضمن اعلام استحقاق سنجی در ۶۰۵ بیمارستان دولتی و دانشگاهی و حذف دفترچه بیمه از این بیمارستان ها، در عین حال از آغاز نسخه نویسی الكترونیك در ۳۱ استان كشور اطلاع داد.


به گزارش اپتیك به نقل از ایسنا، مهندس طاهر موهبتی در همایش مشترك معاونین درمان دانشگاه های علوم پزشكی و مدیران كل بیمه سلامت با اشاره به اینكه به باعث قوانین ما مسئولیت اجرای چند پروژه را برعهده داشتیم، اظهار داشت: یكی از این پروژه ها بحث استحقاق سنجی بود كه این كار در ۶۰۵ بیمارستان دانشگاهی و دولتی محقق شد و در این بیمارستان ها امروز دیگر نیازی به دفترچه نیست، بلكه هویت فرد با كدملی از راه سامانه ثبت احوال تایید می شود و سپس داشتن بیمه و عدم همپوشانی او هم مورد بررسی قرار می گیرد. در نهایت تلاش می نماییم خدمت را به صورت كنترل شده عرضه دهیم و تلاش مان این است كه این كار را در بخش سرپایی و خصوصی هم تسری دهیم.
وی اضافه كرد: دومین اقدام مان رسیدگی به اسناد به صورت الكترونیكی است. كشورهایی كه در این حوزه اقدام نموده اند برای به نتیجه رساندن این كار ۱۰ تا ۱۵ سال زمان برده است. ما باید رسیدگی مان را الكترونیك نماییم و پیش بینی كردیم در این زمینه ۱۸ ماه نیاز وقت نیاز داریم، اما معاونت درمان اعلام نمود كه در ظرف یكسال این اقدام را در حوزه دانشگاه های علوم پزشكی انجام دهیم.
موهبتی با اشاره به اجرای نسخه نویسی الكترونیك هم اظهار داشت: بحث نسخه نویسی الكترونیك در كرمان شروع شد و با ۶۰ درصد پوشش در این استان فعالیت كرد و امروز مقرر است در ۳۱ استان دیگر هم آغاز شود. بحث نسخه نویسی الكترونیك به این صورت است كه هویت بیمار از راه كد ملی در مطب تأیید شده و سپس یك كد به فرد داده می شود كه این كد نقش دفترچه را ایفا می كند.
وی افزود: در نسخه نویسی الكترونیك تمام قواعد بیمه گری و راهنماهای بالینی را پشت تجویز می آوریم تا در زمان تجویز مشخص شود كدام دارو شرط جنسیت دارد یا كدام دارو جزو راهنماهای بالینی نیست. این كار اتفاق خوبی است و تلاش می نماییم در سال اول ۳۰ درصد كار را در شهرها تحت پوشش قرار دهیم.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با اشاره به این كه كارهای ما ۳۰ درصد آی تی است و بقیه با تغییر رفتار درست می شود، اظهار داشت: برای بانكداری الكترونیك مقاومت وجود داشت و یا زمانی كه رادیو آمد نسبت به آن مقاومت می كردند و امروز هم در زمینه نسخه نویسی الكترونیكی و سازمان الكترونیك در نظام سلامت مقاومت هایی وجود دارد كه ما تلاش می نماییم اقدامات لازم را جهت اجرایی شدن آن انجام دهیم.
وی با اشاره به اینكه برای مقابله با این مقاومت ها مشوق هایی را در نظر گرفته ایم، اظهار داشت: به صورت مثال زمانی كه نسخه نویسی الكترونیكی صورت گیرد، قرار شده تا ۹۰ درصد هزینه را تا آخر ماه پرداخت نماییم یا تسهیلات بانكی برای این اقدام در نظر بگیریم.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در ارتباط با چالش های فنی استقرار سازمان الكترونیك اظهار داشت: انتظار نداشته باشیم كه امروز بهترین و كامل ترین كار را انجام دهیم؛ چراكه زمانی استفاده از مكالمه موبایل مهمترین كار بود، ولی امروز كمترین استفاده از تلفن همراه برای مكالمه است و فرایند الكترونیكی در مرور زمان بالغ می شود.
وی بیان داشت: فرهنگ نسخه نویسی الكترونیك باید ایجاد شود و رفتارهای اجتماعی در این زمینه شكل گیرد كه بدون همكاری شركا همچون انجمن داروسازان، انجمن پزشكان عمومی، سازمان نظام پزشكی و... نمی توانیم كار را پیش بریم.1397/12/19
22:23:45
5.0 / 5
4520
تگهای خبر: بیمار , بیمارستان , بیمه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک