اپتیک optlab

ضرورت پوشش بیمه ای خدمات گفتار درمانی

ضرورت پوشش بیمه ای خدمات گفتار درمانی اپتیك: رئیس انجمن گفتاردرمانی ایران با اشاره به تعداد گفتاردرمانگران در كشور و هزینه های ارائه این خدمات به بیماران، در عین حال بر ضرورت پوشش بیمه ای خدمات گفتاردرمانی تاكید نمود.


به گزارش اپتیك به نقل از ایسنا، علی قربانی در آستانه برگزاری هفدهمین همایش گفتاردرمانی ایران اظهار نمود: حوزه فعالیت همایش سالیانه گفتار درمانی به صورت كلی و فراگیر است، اما كاربرد علم گفتار درمانی در كودكان و بزرگسالان شامل رفع اختلالات گفتاری شایعی همچون نابسامانی های گفتار و زبان و صدا و بلع به عللی همچون كم توانی ذهنی، افت شنوایی و مشكلات عصبی دوران رشد لطمه های مغزی، بد عملكردی تارهای صوتی و.... است كه سبب تاخیر در گفتار و زبان، اختلال در صوت و اختلال در بلع و تشدید صدا می شود.

وی ادامه داد: از سایر حیطه های خدمات گفتار درمانی می توان به اختلالاتی همچون ناروانی گفتار یا به اصطلاح عامه لكنت در كودكان و بزرگسالان، سایر اختلالات گفتاری و بلع ناشی از لطمه های مغزی، سكته و ضربه مغزی، اختلالات رشدی، اختلال تاخیر در رشد گفتار، اختلال تلفظ، اختلال در صوت و مشكلات عملكردی حنجره را نام برد كه نیازمند بازگشت این افراد به گفتار درمانی است.

وی با اشاره به اینكه هفدهمین همایش گفتار درمانی ایران از ۱۱ تا ۱۳ اردیبهشت ماه سال جاری در دانشگاه علوم بهزیستی تهران برگزار می شود، اظهار داشت: هدف برگزاری این همایش تبادل اطلاعات به روز و نمایش جدیدترین مطالب به دانشجویان و فعالان این حوزه است. همین طور یك متخصص حوزه زبان و گفتار از كشور بلژیك میهمان این همایش است.
وی اشاره كرد: استفاده از ابزارهای جدید در گفتار درمانی در درمان موثر بوده و همین طور استفاده از آزمون و تست ها راه تشخیص را باز سریع تر كرده، پس درمان زمان كوتاه تری را سپری می كند. بطور مثال زمان گفتار درمانی دو ساله می تواند به صورت شش ماهه و یا حتی كمتر كم شود.
بنابر اعلام روابط عمومی انجمن گفتاردرمانی، قربانی عنوان كرد: در منطقه، كشور ما از لحاظ گفتار درمانی رتبه بالاتری را نسبت به سایر كشورهای منطقه دارد و در جهان باز رتبه خوبی را در زمینه گفتاردرمانی داریم و مطابق با آمار رسمی نظام پزشكی، هم اكنون حدود ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ فرد دارای مجوز فعالیت گفتار درمانی در كشور وجود دارند كه این افراد با احتساب سایر نفرات در مقاطع مختلف كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكترا در كل كشور به حدود ۴هزار نفر می رسد. بازگشت به موقع و زود هنگام به گفتاردرمانی می تواند سبب كاهش طول دوره و تعداد جلسه های درمانی شود.
رئیس انجمن گفتار درمانی با اشاره به اینكه در كشورحداقل هزینه هر جلسه گفتار درمانی حدود ۴۰ هزار تومان است، عنوان كرد: تعرفه شامل میانگین خدمت های مختلف است و هزینه هر جلسه بنا بر اینكه چند خدمت در هر جلسه انجام شده می تواند متفاوت باشد. این خدمات نه تنها تحت پوشش بیمه های پایه كشور قرار ندارد، بلكه اخیرا بعضی از بیمه های تكمیلی باز از پرداخت هزینه های گفتاردرمانی سر باز می زنند و بدین سبب لزوم دارد كه اقدامات لازم در این زمینه صورت گیرد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی ایران اشاره كرد: یكی از چالش های پیش روی گفتار درمانگران پرداخت مالیات است كه با عنایت به زمان و انرژی كه این افراد برای بیماران اختصاص می دهند و درآمدی كه دارند، عادلانه نیست.
قربانی عنوان كرد: مراكز درمانی گفتار درمانی تحت پوشش معاونت درمان دانشگاه های مختلف است، پس این دانشگاه ها شیوه های مختلفی در بازرسی، مجوز و بررسی دارند كه سبب شده تا یك شیوه متحد حاكم نباشد و این امر گفتار درمانگران را در سراسر كشور همچون تهران و خصوصاً شهرستان ها گرفتار مشكلات ناشی از بازرسی های سلیقه ای می كند.1398/01/26
15:04:54
5.0 / 5
4396
تگهای خبر: بیمار , بیمه , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک