اپتیک optlab
در نشستی خبری اعلام شد

وظیفه نظام پزشكی در رسیدگی به تبلیغات پزشكی، توزیع ۱۰۰۰ متخصص در مناطق محروم امسال

وظیفه نظام پزشكی در رسیدگی به تبلیغات پزشكی، توزیع ۱۰۰۰ متخصص در مناطق محروم امسال اپتیك: برنامه وزارت بهداشت برای توزیع نیروهای متخصص به مناطق محروم در سال جاری، ممنوعیت تبلیغ دارو و خدمات پزشكی در فضای مجازی و وظیفه نظام پزشكی در رسیدگی به این تبلیغات و... همچون مباحثی بود كه در نشست خبری وزیر بهداشت و معاونان وی عنوان شد.


به گزارش اپتیك به نقل از ایسنا، دكتر قاسم جان بابایی - معاون درمان وزیر بهداشت در نشست خبری وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره واگذاری مراكز درمانی دولتی به بخش خصوصی، اظهار داشت: در این واگذاری ها همچنان با تعرفه دولتی ارائه خدمات را انجام می دهیم. بدین سبب همه مراكزی كه به بخش خصوصی واگذار می شوند، با قیمت دولتی خدمت می دهند.
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره داروهای بیماران خاص، اظهار داشت: تابحال ۸۰ مركز جامع بیماران خاص افتتاح شده است و بیماران خاص تحت پوشش طرح تحول هستند. از طرفی بیشتر داروهای موثر بیماران خاص در كشور تولید می شوند. همین طور نسل سوم داروهای تالاسمی را هم در كشور تولید می نماییم.
وی اضافه كرد: داروی بیماران انعقاد خون و ام اس نیز در داخل تولید می شود. در عین حال ما بیماران اسكلتی _ عضلانی را شناسایی كردیم و آن دسته از این بیماران كه به دارو پاسخ می دهند، تحت پوشش وزارت بهداشت قرار گرفته اند. حال قسمتی از این بیماران كه به درمان دارویی پاسخ نمی دهند باید مورد توانبخشی قرار گیرند. در این زمینه بسته توانبخشی تدوین كرده ایم كه این بسته در شورای عالی به تصویب می رسد.
توزیع ۱۰۰۰ متخصص در مناطق محروم طی امسالجان بابایی در ادامه درباره وضعیت توزیع پزشك در كشور اظهار داشت: یكی از برنامه های وزارت بهداشت كه آنرا با كمك مجلس پیش می بریم، بحث عدالت آموزشی تخصصی است كه برمبنای آن در سال قبل ۶۰۰ نیروی متخصص را برای مناطق محروم اعزام كردیم و امسال هم ۱۰۰۰ نیروی متخصص با سهمیه عدالت آموزشی توزیع می شوند. با ادامه این روند طی دو تا سه سال آینده بحث استقرار پزشك، اسكان و پرداخت هایشان در ۲۳۰ شهر كم برخوردار به كمترین نگرانی ما بدل می شود.
تبلیغ دارو و خدمات پزشكی ممنوع استبه گزارش اپتیك به نقل از ایسنا، در ادامه این نشست دكتر ایرج حریرچی_ معاون كل وزیر بهداشت درباره بحث تبلیغات بی رویه پزشكی، اظهار داشت: طبق بند "ب" ماده سه قانون تشكیل نظام پزشكی اختیار تبلیغات پزشكی با این سازمان است. در عین حال برمبنای بخشنامه این سازمان اعلام شده كه هر گونه تبلیغ دارو و خدمات پزشكی در فضای عمومی ممنوع و كاملا غیرقانونی می باشد. همین طور در هیچ كشوری نمی بینیم كه در فضای مجازی برای تبلیغ پزشكی بدن بیمار كه مورد جراحی قرار گرفته، نشان داده شود و طبق قانون رسیدگی به این مساله نیز در اختیار نظام پزشكی است.
وی در پاسخ به سوالی درباره آنچه كه آنتن فروشی رسانه ملی به پزشكان مطرح می شود نیز اظهار داشت: مسئولان صداوسیما چندین بار این مساله را تكذیب كرده اند، اما ادعاهایی از طرف ارائه دهندگان خدمات در این زمینه وجود دارد. از نظر ما و نظام پزشكی این اقدام تخلف است.
حریرچی اشاره كرد: در عین حال نمی توان اظهار داشت كه هركس با صداوسیما در حوزه پزشكی مصاحبه كرد، فردی سطح بالاست و می توان به او رجوع كرد. به هر حال اگر چنین مباحثی وجود داشته باشد، صدا و سیما می تواند آنرا كنترل كند.
وی درباره قاچاق تجهیزات پزشكی و امكان ورود تجهیزات قاچاق به كشور نیز اظهار نمود: تجهیزات پزشكی در بیمارستان های دولتی با كد IRC مشخص وارد و خارج می شوند. همین طور از اردیبهشت ماه سال قبل این روند در بیمارستان های خصوصی و... نیز الزامی شد. آنچه درباره ورود تجهیزات پزشكی قاچاق مطرح شده بیشتر مربوط به مطب ها و داروخانه هاست كه البته ما این مساله را هم پیگیری می نماییم.
منبع:

1398/03/12
15:35:53
5.0 / 5
4120
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک