اپتیک optlab

استان های ركورددار اهدای خون در سه ماهه اول امسال

استان های ركورددار اهدای خون در سه ماهه اول امسال اپتیك: سخنگوی سازمان انتقال خون ایران اظهار داشت: در سه ماهه اول امسال حدود 518 هزار واحد خون اهدا شده است كه از این میزان نزدیك به 62 هزار نفر برای نخستین بار موفق به اهدای خون شده اند.


به گزارش اپتیك به نقل از ایسنا، دكتر بشیر حاجی بیگی با اشاره به اینكه استان های تهران، فارس، خراسان رضوی و اصفهان چهار استان پیشتاز در اهدای خون طی سه ماه اول سال جاری هستند، اضافه كرد: همین طور طی این مدت استان های كردستان با هشت درصد، مركزی هفت درصد و استان لرستان ۶.۵ درصد بیشترین میزان اهدای خون بانوان را داشته اند.
وی ادامه داد: همین طور بر طبق این گزارش استان های سمنان با ۸۲ درصد، بوشهر با ۷۵ درصد و خراسان جنوبی با ۷۴ درصد بیشترین میزان شاخص اهدای مستمر را به خود اختصاص داده اند. در سه ماهه اول سال ۹۸ نزدیك به ۹۰۰ هزار واحد خون و فرآورده شامل گلبول قرمز فشرده شده، پلاكت و پلاسما در مراكز درمانی و بیمارستانی كشور توزیع شده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴.۵ درصد رشد را نشان داده است.

بنابر اعلام وبدا، در كشورما ۳۴ درصد از اهدا كنندگان خون در سه ماهه اول سال دارای گروه خونی O+بودند. دارندگان این گروه خونی با بالاترین فراوانی، بیشترین میزان اهدای خون در بین گروه های خونی را به خود اختصاص دادند. همین طور پایین ترین میزان اهدا مربوط به گروه خونی AB-با فراوانی یك درصد بود.

حاجی بیگی اشاره كرد: در كشور ما ۹۰ درصد مردم دارای گروه خونی مثبت هستند و تنها ۱۰ درصد گروه خونی منفی دارند.

او در آخر اشاره كرد: تخمین زده شده سالانه در دنیا ۱۷۷ میلیون اهدای خون صورت می گیرد كه سهم كشور ما بیشتر از ۲ میلیون اهدای خون در سال است؛ یعنی حدود ۲۰ درصد از كل خون هایی كه در ۲۱ كشور عضو منطقه مدیترانه شرقی اهدا می شود.
منبع:

1398/04/16
23:07:12
5.0 / 5
4603
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک