اپتیک optlab
در گفت وگو با اپتیك اعلام شد

استان های ركورددار سالك، علت مبتلاشدن به این بیماری

استان های ركورددار سالك، علت مبتلاشدن به این بیماری اپتیك: رئیس اداره مدیریت بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت ضمن اعلام استان های ركوردردار بیماری سالك در سال گذشته، اظهار داشت: در سال قبل 15هزار و 741 مورد مبتلاشدن به سالك در كشور گزارش شده است.


دكتر بهزاد امیری در گفت و گو با ایسنا، بیماری سالك را ناشی از گزش پشه خاكی معرفی نمود و اظهار داشت: بیماری سالك در دو نوع شهری و روستایی می تواند موجب بروز بیماری در افراد شود. در نوع روستایی، مخزن این بیماری جوندگان یا موش های صحرایی هستند.
وی ادامه داد: نوعی انگل به نام لیشمانیا در بدن این جوندگان وجود دارد و پشه های خاكی برای ادامه حیات خود نیاز به خون خواری از بدن این جوندگان دارند. هنگام تغذیه، انگل لیشمانیا به بدن پشه خاكی منتقل شده و اگر این پشه آلوده، انسان سالمی را مورد گزش قرار دهد، بیماری به انسان منتقل می شود.
امیری درباب نشانه های ابتلاء به بیماری لیشمانیوز پوستی یا سالك اظهار نمود: بعد از گزش توسط پشه آلوده به انگل، قسمت گزیده شده گرفتار زخم می شود. این زخم پیشرفت كرده و به شكل مزمن درآمده و می تواند موجب بروز عفونت ثانویه شود.
وی با اشاره به این كه در سال ۹۷ آمار مبتلاشدن به سالك ۱۵ هزار و ۷۴۱ مورد گزارش شده، افزود: استان های اصفهان با ۳۵۸۰ مورد، فارس با ۲۹۶۲ مورد، خراسان رضوی با ۱۷۵۹ مورد، گلستان با ۱۴۵۸ مورد، خوزستان با ۱۴۳۷ مورد و استان كرمان با ۷۲۲ مورد بیشترین موارد ابتلای جدید به سالك را داشتند.
رئیس اداره مدیریت بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت مباحث آموزشی را درباب جلوگیری از افزایش ابتلاء به این بیماری مؤثر دانست و اضافه كرد: آموزش افراد، به ویژه ساكنین در كانون های بروز بیماری، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. استفاده از پوشش بلند و روشن، استفاده از دور كنندگان حشرات بر سطوح بدن، نصب توری و پشه بندهای آغشته به سم «پرمترین» و رعایت مسائل بهداشت محیطی برای جلوگیری از انباشت زباله و فاضلاب كه می تواند سبب تجمع این پشه ها باشد، از نكات حائز اهمیت می باشد.
او همینطور قطع زنجیره انتقال بوسیله مبارزه با ناقلین را روش موثری معرفی نمود و اضافه كرد: در بعضی موارد كه گزارش مبتلاشدن به بیماری افزایش یابد، علاوه بر چك حشره شناسی منطقه مورد نظر، مبحث كنترل ناقلین نیز در دستور كارمان قرار می گیرد تا جایی كه هنگام طغیان بیماری مبادرت به سم پاشی گسترده می نماییم.
امیری درانتها اضافه كرد: كنترل مخازن بیماری نظیر موش های صحرایی بوسیله مبارزه با آنها و كنترل جمعیت شان، شناسایی زودهنگام بیماری و درمان بموقع بیماران و نیز هماهنگی بین بخشی گسترده برای بهسازی محیط از دیگر اقدامات وزارت بهداشت و سایر نهادهای ذیربط است.
منبع:

1398/04/29
18:13:01
5.0 / 5
4226
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک