اپتیک optlab

سفارش انجمن دیابت ایران به دیابتی ها در ایام گرم تابستان

سفارش انجمن دیابت ایران به دیابتی ها در ایام گرم تابستان به گزارش اپتیك رئیس هیات مدیره انجمن دیابت ایران، با اشاره به گرمای هوا، خطاب به بیماران دیابتی اظهار داشت: سفارش می نماییم كه در ایام گرم تابستانی به میزان انسولین تزریقی و داروهای خوراكی پایین آورنده قندخون توجه بیشتری شود تا به این وسیله از مشكلات قلبی و عروقی و هم هایپوگلایسمی (كاهش قند خون) جلوگیری شود.


به گزارش اپتیك به نقل از ایسنا، دكتر اسدالله رجب - رئیس هیات مدیره انجمن دیابت ایران، در مطلبی كه با عنوان "گرمای شدید خطر سكته های قلبی را افزایش می دهد" در اختیار ایسنا قرار داد، آورده است: « با شروع فصل تابستان شاهد بروز گرمای شدیدی هستیم. دمای هوا در اغلب نقاط كشورمان به 40 درجه سانتی گراد رسیده است. این دمای بالا سبب از دست رفتن آب بدن می شود. از جانب دیگر، كلافگی ناشی از گرما هم ابتدا سبب افزایش فشارخون می شود.
نتایج تحقیقاتی كه در كشور هنگ كنگ انجام شده نشان داده است در اثر گرمای زیاد خطر سكته های قلبی در افراد دیابتی افزایش می یابد. ازاین رو سفارش می نماییم كه در ایام گرم تابستانی به میزان انسولین تزریقی و داروهای خوراكی پایین آورنده قندخون توجه بیشتری شود تا به این وسیله از مشكلات قلبی و عروقی و هم هایپوگلایسمی (كاهش قند خون) جلوگیری شود.
هنگام گرما وضع افراد دیابتی مبتلا به فشارخون بالا و یا گرفتار عوارض ناشی از دیابت (فشارخون بالا و بیماری های قلبی) وخیم تر می شود. بر مبنای نتایج تحقیق ذكر شده در بالا، در افراد دیابتی نسبت به افراد غیردیابتی، دمای بالای هوا سبب افزایش سكته های قلبی شده است.
همانطور كه می دانیم بیماری های قلبی و عروقی در افراد دیابتی (دیابتی های بدكنترل) در مردان دو تا چهار برابر بیشتر و در زنان تا شش برابر بیشتر از افراد غیردیابتی است؛ علت اصلی این پدیده بروز اختلالات در خون رسانی ناشی از افزایش مداوم قند خون است. در اثر ادامه گرما عروق گشادتر می شوند و در نتیجه فشارخون كاسته می شود. از جانب دیگر از دست دادن آب بدن سبب خطر كلاپس گردش خون (مختل شدن ناگهانی گردش خون كه به بیهوش شدن فرد منجر می شود)، می شود. سردرد، سرگیجه و یا بیهوشی نشانه كلاپس ناشی از گرما هستند.
خیلی از دیابتی های نوع دو به علت افزایش فشار خون از داروهای كاهش دهنده فشارخون و یا مدور استفاده می نمایند. در مواقع گرمای شدید حتما به پزشك خود رجوع كنید؛ چونكه احیانا باید میزان داروهای مصرفی و انسولین تان را كاهش دهید؛ چونكه در اثر گرمای زیاد اشتها كمتر می شود و در نتیجه كربوهیدرات كمتری مصرف می كنید كه این مورد احتمال بروز هایپوگلایسمی را زیاد می كند. بدین سان لازم است در فصل گرما قند خون خویش را بیشتر كنترل كرده و تحت مراقبت قرار دهیم.
برای كاهش اختلالات گردش خون، افراد دیابتی باید از گرمای شدید اجتناب كنند و به اندازه كافی مایعات (آب) بنوشند و مواد معدنی مصرف كنند. در اثر تعریق زیاد، بدن نه فقط آب از دست می دهد بلكه مواد معدنی مهمی مانند كلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم را هم از دست می دهد.
از مصرف نوشیدنی های قنددار هم خودداری كنید. این نوع مایعات نه تنها تشنگی رفع نمی كنند بلكه ناسالم هم هستند.»1398/05/05
13:58:24
5.0 / 5
4335
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک