اپتیک optlab
واكنش رییس سندیكای داروسازان به حاشیه های دارویی:

ارز 4200 تومانی دردی از دارو دوا نمی كند

ارز 4200 تومانی دردی از دارو دوا نمی كند اپتیك ارز 4200 تومانی دردی از دارو دوا نمی كندبه گزارش اپتیك به نقل از ایسنا، این جملات قسمتی از مصاحبه تفصیلی دكتر احمد شیبانی- رئیس سندیكای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران با ایسناست و خطاب به مسئولان می گوید: « بعنوان مطالبه صنعت داروسازی كشور و سندیكا تاكید می كنم كه اگر می خواهند صنعتی كه با ۱۰۲ كارخانه، ۹۷ درصد از داروهایی مورد نیاز كشور را تولید می كند، سرپا بماند، باید این صنعت را بروزرسانی كنند و این بروزرسانی هم هزینه دارد.»

وی كه از سال ۱۳۵۴ در حوزه دارویی كشور فعالیت نموده و از سال های ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۶ بطور مستمر مدیركل دارو و در دولت دهم نیز برای دوره ای رئیس سازمان غذا و دارو بوده، در این روزهای جنگ اقتصادی و تحریم، معتقد می باشد كه حوزه دارو همواره مورد اعتماد مردم بوده و جایگاه خوبی داشته است، اما این روزها حرفِ دارو به رسانه ها و خیابان ها كشیده شده و این مساله می تواند اعتماد مردم را از این حوزه سلب كند.

دارو؛ كالایی حیاتی

دكتر احمد شیبانی با حضور در خبرگزاری ایسنا، دارو را كالایی حیاتی و یك درجه بالاتر از كالای اساسی خواند كه با سلامت و زندگی مردم سروكار دارد و اظهار داشت: هرچقدر تلاش نماییم كه در این عرصه اذهان مردم را متوجه سالم بودن و با كیفیت بودن دارو كرده و مسئولین را متقاعد نماییم كه به وضعیت دارو و چرخه آن توجه داشته باشند، بسیار مناسب می باشد. مردم همواره به داروی داخلی اعتماد داشتند. بالاخره دارو هم با بقیه كالاها متفاوت می باشد و فرآورده ای است كه با سلامت مردم سروكار دارد و اگر خدایی نكرده، اعتماد مردم از این عرصه سلب شود، چرخه درمان و سلامتی مردم لطمه می بیند. هم اكنون برخی مباحثی كه در حوزه دارو و سلامت به رسانه ها و خیابان كشیده شده، منجر به سلب اعتماد مردم می شود. باید این مسائل را جمع كرد؛ چونكه بحث سلامت و اعتماد مردم مطرح است.


جنگ و تحریم توامان
وی با اشاره به تحریم های ظالمانه آمریكا مقابل كشورمان، اضافه كرد: همه می دانند كه حدود ۴۰ سال است كه پس از انقلاب درگیر این تحریم ها بوده و هنوز هم هستیم، اما در سال های مختلف شدت و ضعف داشته است. بنده از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۶ یعنی ۱۲ سال بطور مستمر مدیركل دارو بودم. یادم می آید كه در سال های جنگ كه بنده مسئولیت دارو را برعهده داشتم، هم با جنگ و هم با تحریم مواجه بودیم و مشكلات خاص زمان وجود داشت.
در جنگ تحمیلی، كمبود دارو و تجهیزات نداشتیم، چون...
شیبانی افزود: احساسم این است كه در آن زمان روحیه مردم و توجه مسئولان به این حوزه بسیار بهتر و مناسب تر بود؛ چونكه همه در آن زمان یك هدف داشتیم و هدف مان این بود كه روبروی دشمن ایستاده و از كشور، كیان و هویت مان پاسداری نماییم. تمام اهداف مان رو به دشمن بود و همه یك صدا و یك رنگ به دنبال تامین كالاهای مورد نیازمان بودیم. در زمان جنگ، با وجود تمام مشكلاتی كه وجود داشت، هیچ گاه یادم نمی آید كه در مقطعی از زمان در جبهه یا پشت جبهه، با كمبود یا نبود دارو و یا تجهیزات پزشكی مواجه شویم و خدایی نكرده رزمنده ای به علت نبود این كالاها لطمه ببیند. برای اینكه هدف همه كمك به مردم بود.
حاشیه امنِ دارو
وی با اشاره به اینكه در مقطعی كه از حدود سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ كه در سازمان غذا و دارو مسئولیت داشتم، باز هم درگیر تحریم ها بودیم كه برهه دشوار و سختی بود، اظهار داشت: با وجود همه مشكلات باز با كمك همه دوستان در عرصه دارو و عرصه اقتصادی كشور، كار انجام می شد. معتقدم با وجود همه مشكلات و لطمه هایی كه تحریم ها به ما زد، اما مساله خوبی كه عایدمان شد، این بود كه بخش عمده ای از این تحریم ها به فرصت تبدیل شد. یك نمونه آن این بود كه پیش از انقلاب اصلا ماده اولیه دارویی در كشور تولید نمی كردیم، لوازم بسته بندی دارو در داخل كشور تولید نمی شد؛ به صورتی كه خاطرم هست كه شیشه شربت هم از كشورهای همسایه می آمد. مواد اولیه هم یا از كشورهای اروپایی و یا از كشورهای آسیایی وارد می شد. این درحالیست كه هم اكنون در جایگاهی هستیم كه بیشتر از ۵۵ درصد از مواد اولیه دارویی مان در داخل كشور تولید می شود و این مساله حاشیه امنی را برای دارو بوجود آورده است كه اگر این نبود، لطمه های بیشتری از تحریم ها می دیدیم.

شیبانی با اشاره به اینكه هم اكنون لوازم بسته بندی دارو را در نزدیك به ۱۰۰ درصد موارد در داخل كشور تولید می نماییم، اظهار نمود: همین طور هم اكنون نزدیك به ۴۵ تا ۵۰ درصد ماده اولیه را از شركت های معتبر آسیایی مانند چین و هند و شركت هایی كه برای شركت های اروپایی و آمریكایی ماده اولیه تولید می كنند، وارد می نماییم.
اندر احوالات مواد اولیه هندی و چینی
وی درباره كیفیت مواد اولیه ای كه از كشورهای چین و هند وارد می شود، اظهار داشت: وظیفه دارم به مردم بگویم كه وقتی اسم چین و هند را می شنوند، نباید نگران باشند. برای اینكه كشورهایی مانند هند، چین، كره جنوبی و... شركت های بسیار معتبر و با GMP بالا دارند و خوشبختانه ماده اولیه دارویی از شركت هایی وارد ایران می شود كه برای آمریكا و اروپا هم ماده اولیه را تولید می كنند. چه بسا خیلی از داروهای ساخته شده ای كه از كشورهایی مانند آمریكا، كانادا و یا اروپا وارد می شوند، پایه مواد اولیه شان از كشورهایی مانند هند و چین تشكیل شده و این مساله در دسترس و قابل بررسی است. بدین سبب اینكه مردم تصور كنند كه چون ماده اولیه ای از هند یا چین می آید، بی كیفیت است، درست نیست. البته در چین و هند هم شركت هایی كه فاقد كیفیت مناسب هستند، وجود دارد، اما نه سازمان غذا و دارو و نه دستگاه های نظارتی و نه شركت های داروسازی ما اجازه واردات از این شركت ها را نمی دهند. برای اینكه دارو یك كالای حیاتی بوده و پیش از موضوعات اقتصادی، در آن بحث اخلاق مطرح است. خانواده سازندگان دارو نیز امكان دارد از این داروها استفاده كنند.
مطمئن باشید كیفیت دارو كنترل می شود
شیبانی تصریح كرد: مردم اطمینان داشته باشند كه دارو كنترل می شود، برمبنای فارماكوپه های معتبر دنیا مانند فارماكوپه آمریكا و انگلیس فرموله و تولید می شود و آزمایشات بروزی كه در دنیا متدوال است، بر روی آن در شركت های ما انجام می شود و در موارد زیادی وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو هم كنترل هایشان را به صورت رندوم بر روی بازار انجام می دهند. بدین سبب مردم از بابت كیفیت دارو در كشور نگران نباشند و تصور نكنند كه ما به علت تحریم ها مجبوریم از هند و چین ماده اولیه وارد نماییم، بلكه از شركت های معتبر این كشورها مواد را وارد می نماییم. در عین حال هم اكنون اروپا هم ماده اولیه تولید نمی كند و عموما مواد اولیه اش را از منابع هندی و چینی و كشورهایی مانند كره جنوبی و... تامین می كند. بدین سبب مردم نگران نباشند. از طرفی از آنجایی كه روابط انتقال پول به هند و چین مقداری سهل تر است، كار ما را هم آسان تر كرده، تحریم را دور زده و مواد مورد نیازمان را وارد می نماییم. با اطمینان می گویم كه دارویی كه در داخل كشور تولید می شود، دارویی با كیفیت مناسب می باشد.

وی با اشاره به اینكه ۴۰ سال است كه داروهای ژنریك در داخل كشور مصرف می شوند، اظهار داشت: خوشبختانه به غیر از عوارض عادی داروها، عارضه خاصی كه موجب شود مردم لطمه خاصی ببینند، دیده نشده است. بنابراین مردم اطمینان داشته باشند كه داروی داخلی با كیفیت است. هر از گاهی هم امكان دارد مباحثی مطرح شود در خصوص اینكه داروهای ایرانی كیفیت ندارند كه به نظر من عموما این مباحث به تبلیغات و بازاریابی های تجاری برمی گردند.
افزایش ارزبری داروهای وارداتی در سال گذشته
رئیس سندیكای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران افزود: از نظر عددی ۹۷ درصد داروی موردنیاز كشور در داخل تولید می شود و سه درصد هم داروی وارداتی داریم. حال این ۹۷ درصد داروی تولید داخل حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد ارز می برد، اما سه درصد داروی وارداتی بین ۵۰ تا ۵۵ درصد ارزبری دارد. البته پارسال این رقم تغییر نمود. طبق آمار وزارت بهداشت پارسال سه درصد داروی وارداتی حدود ۶۵ درصد ارزبری داشته و كل تولید داخل ۳۵ درصد ارزبری داشته است. البته میزان ارزی كه به تولید داخل اختصاص داده اند، برای صنعت كافی بود، اما این نشان داده است كه سه درصد وارداتی ما چقدر ارز می برد. از طرفی می بینیم كه تولید داخلی جدای از مزایایی كه دارد، ارزش افزوده بسیار بالایی هم دارد. حال تصور كنید كه میزان تولید داخلی مان ۵۰ تا ۳۰ درصد بود. در این صورت میزان ارزبری مان هم بیشتر می شد كه مطمئنا تامین آن برای كشور مقدور نبود.


آغاز ساخت وسازهای دارویی در دوران جنگ
شیبانی با اشاره به اینكه به نظر من تحریم، فرصت بسیار خوبی برای تقویت تولید داخلی است، اظهار داشت: خاطرم هست كه در زمان جنگ، با وجود محدودیت ها و كمبود ارز، حدود ۱۰ تا ۱۲ كارخانه بزرگ داروسازی آغاز به تاسیس كردند و بین سال های ۷۰ تا ۷۲ به بهره برداری رسیدند. یعنی دو سال پس از جنگ، كارخانه های ما به بهره برداری رسیدند، اما پس از آن دیگر نتوانستیم كارخانه های بزرگ اینچنینی بسازیم.
در تولید مواد اولیه به خودكفایی می رسیم؟ ارزبری بیشتر از یك میلیارد دلاری داروهای وارداتی
وی با اشاره به اینكه هم اكنون بین ۵۰ تا ۵۵ درصد مواد اولیه دارویی را در كشور تولید می نماییم، اظهار داشت: البته خودكفایی در این حوزه قابل دسترس است. منتها ماده اولیه مسائل و مشكلات مربوط به خودش را دارد. منظور از خودكفایی این است كه از ابتدا تا انتهای كار را در داخل انجام دهیم، اما هم اكنون مواد واسطه ای و حلال ها را برای مواد اولیه وارد می نماییم. گلوگاه تولید مواد اولیه در داخل كشور، همین مواد واسطه ای هستند كه از كشورهایی چون چین و هند می آید؛ خصوصاً چین كه در دنیا در عرصه تولید مواد واسطه ای، اول است. باید توجه كرد كه تولید ماده اولیه در دو سال اخیر حدود ۱۳۰ میلیون دلار ارزبری داشته، اما واردات داروی ساخته شده حدود یك میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار ارزبری داشته است. خودكفایی در تولید ماده اولیه قابل دسترسی است، اما مسائل و مشكلات خاص خودرا دارد. البته هم اكنون هم تولید بین ۵۰ تا ۵۵ درصد مواد اولیه مورد نیاز در داخل كشور، كمك زیادی به صنعت دارو كرده است.
۱۰۲ كارخانه داروسازی نیازمند بازسازی و نوسازی
وی افزود: هم اكنون در بخش خصوصی هم اقدامات خوبی انجام شده است. حالا حدود ۱۰۲ كارخانه داروسازی داریم كه ۹۷ درصد داروی موردنیاز كشور را تولید می كنند و معتقدیم هنوز هم ظرفیت های خالی دارند. باید توجه كرد كه هر واحد صنعتی خصوصاً در صنعت داروسازی كه قابل مقایسه با هیچ كالای دیگری نیست، نیاز به بازسازی و نوسازی دارد. دارو هم یك صنعت است كه دارای دستگاه، ماشین آلات و ساختمان است كه نیاز به بازسازی و نوسازی دارند. از طرفی در همه صنایع GMP وجود دارد، اما در دارو از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. بر همین مبنا هم اكنون صنایع دارویی ما نیازمند بازسازی هستند. منتها از آنجایی كه در ضمن این سال ها همواره چرخه دارویی ما با مشكل اقتصادی مواجه بوده كه قسمتی از آن به قیمت بازمی گردد و بخشی هم به مطالباتی كه همواره صنایع داروسازی ما از مجموعه مصرف كنندگان و خریداران دارو دارند، نتوانسته ایم این صنعت را بازسازی و نوسازی نماییم.

شیبانی با اشاره به قیمت گذاری دارو، اظهار نمود: قیمت برای دارو موضوعی اساسی است كه می تواند به چرخه اقتصادی دارو كمك نماید. منتها هر زمان كه وزارت بهداشتی ها خواستند قیمت را اصلاح كنند، فوری به این مساله برخوردند كه عمده مصرف دارو در مراكز دولتی و در سازمان های بیمه گر است كه از نظر اعتبار و پول همیشه با مشكل مواجهند. بر همین مبنا هر زمان كه به سمت اصلاح قیمت دارو رفته اند، این دو سوژه مانع شده است و به همین لحاظ با مشكل مواجه بوده ایم. هم اكنون هم تصور می نماییم كه داروهایمان قیمت واقعی ندارند. ما انتظار داریم و جزو مطالبات صنعت داروسازی و سندیكا است كه اگر می خواهند صنعتی كه با ۱۰۲ كارخانه ۹۷ درصد از داروهایی مورد نیاز كشور را تولید می كند، سرپا بماند، باید این صنعت را بروزرسانی كنند. بروزرسانی هم هزینه دارد. به عنوان مثال امكان دارد دستگاهی را ۱۰ سال قبل با قیمت یك میلیارد می خریدند، اما هم اكنون این قیمت ها به هفت تا هشت میلیارد رسیده است. حتما باید وضعیت مالی شركت های داروسازی درست شود.

قیمت دارو واقعی شود
وی تصریح كرد: البته جا دارد از موضع وزارت بهداشت و وزیر بهداشت كه خودشان از جنس داروسازی هستند و از صنعت داروسازی حمایت عملی می كنند، تشكر كنم. خوشبختانه به جرات می گویم كه هم اكنون یكی از بهترین دوره های سندیكا از نظر تعامل با وزارت بهداشت است. انصافا در عمل پشتیبانی از تولید داخلی را می بینیم. البته هنوز مطالبات مان پابرجا می باشد، اما وضعیت به نحوه امیدواركننده ای جلو می رود. بعنوان مثال در حوزه قیمت، قیمت داروهای OTC را كه حدود ۱۸۰ قلم هستند و داروهایی هستند كه نیازی به نسخه ندارند، به سندیكا واگذار كرده اند. در عین حال هرچند كه ما نماینده صنعت داروسازی هستیم، اما قبل از اینكه یك تشكل باشیم، خودمان شهروند هستیم و حتما ملاحظات قیمتی را در نظر می گیریم. ما هیچ گاه به دنبال افزایش بیش از حد قیمت دارو نبوده ایم، بلكه خواهان واقعی شدن قیمت دارو هستیم.
ارز ۴۲۰۰ تومانی دردی از "دارو" دوا نمی كند
رئیس سندیكای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران با اشاره به تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به حوزه دارو، اظهار داشت: ارز ۴۲۰۰ تومانی را فقط به ماده موثره اختصاص می دهند. این درحالیست كه ماده موثره در بعضی از داروها جزئی ترین بخش است. بخش عمده دارو بسته بندی، مواد كمكی و جانبی است. بدین سبب به صرف اینكه دارو ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت می كند، در مقابل اصلاح قیمت آن مقاومت كنند، منطق درستی نیست. درخواست مشخص ما در زمینه قیمت دارو این است كه اهتمام كنند قیمت های واقعی را عرضه كنند. حال اگر مردم مشكل دارند و نمی توانند این قیمت را تقبل كنند، بیمه باید آنرا جبران كنند. نه اینكه بگوییم صنعت ضرر كند. نباید اجازه دهیم صنعتی كه ۹۷ درصد تولید داخلی اش، حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون دلار ارز می برد، لطمه ببیند و باید بگونه ای جلو رویم كه مشكلات صنعت حل شود. در عین حال به نظر من قیمت دارو آنقدرها بالا نمی رود كه مردم لطمه ببینند.
ارزِ دارو را آزاد كنید
وی با اشاره به اینكه یكی از خواسته های ما بعنوان سندیكا و صنعت این است كه ارز را آزاد كنند، اظهار نمود: در عین حال مانند همه كشورهای دنیا، بیمه هم باید بیمه ای باشد كه مردم به آن متكی بوده و مردم را ساپورت كند. در عین حال دولت باید از صنعت داروسازی حمایت كند. در همه جای دنیا صنعت دارویی از كمك های دولت استفاده می نماید و اینطور نیست كه صنعت و خدمات و بازرگانی با یك نرخ سود و بهره وام بگیرند، بلكه پایین ترین بهره را به صنعت داروسازی می دهند. اما در كشور ما تفاوتی نمی نماید. این صنعت حیف است. صنعتی كه پیش از انقلاب حداكثر ۲۵ درصد تولید داخلی داشت و با واردات شركت های چند ملیتی تركیب شده بود، اما هم اكنون توانسته ۹۷ درصد از نیاز دارویی كشور را تامین كند. حیف است كه برای رشد آن اقدامی انجام ندهیم. صنعت اگر توسعه نیابد، صنعت نیست. در حال حاضر ما در حوزه توسعه و بازسازی صنایع داروسازی و... به مشكل برخوردیم كه عموما هم به موضوعات اقتصادی برمی گردد كه ناشی از قیمت گذاری و عدم پرداخت مطالبات است.
پوشش های بیمه ای قوی تر شود
شیبانی تصریح كرد: هم اكنون همه اجزا دارو با ارز آزاد یا نیمایی تامین می شوند و فقط ماده موثره را با ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین می نماییم. حال در بعضی داروها مانند آنتی بیوتیك ها میزان ماده موثری بالاست، اما در خیلی از داروهای دیگر میزان ماده موثره تعیین كننده نیست. حال اگر آنرا هم آزاد كنند، بحث های در رابطه با فساد و عدم شفافیت هم حل می شود. از طرفی صنعت هم تكلیفش را می داند. منتها مشروط بر اینكه حتما به ازای آزاد كردن ارز، قیمت را ببینند و بیمه ها را اصلاح كنند. پوشش بیمه ای را قوی تر كنند تا به مردم هم فشاری وارد نشود. نه اینكه قرار باشد، تاوان این اقدام را هم صنعت، شركت های توزیع دارو و یا داروخانه ها دهند. هم اكنون تاوان عملكرد سازمان های بیمه گر را صنعت می دهد و این از انصاف به دور است. البته اگر هم كسی در مجموعه صنعت داروسازی كار اشتباهی كرد، باید با او برخورد شود و اگر حقوقی را ضایع كرده باید احقاق حق كرد.


در صنعت داروسازی امضای طلایی نداریم
وی درباره مباحثی كه درباره ارز و برخی عدم شفافیت ها در حوزه دارو مطرح می شود، اظهار داشت: صنعت داروسازی از این مباحث مبراست؛ چونكه حساب و كتاب همه چیزش مشخص است. اگر هم خدایی ناكرده اتفاقی افتاده در بخش های دیگر بوده است. تلاش صنعتگرِ صنعت داروسازی این است كه ارز و مواد بگیرد، دارو بسازد و فروش داشته باشد. مباحثی چون امضاهای طلایی را در صنعت داروسازی نداریم. صنعت همواره مورد حمایت وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو بوده است و این حمایت بحق هم بوده است. در صنعت داروسازی همه چیز شفاف، مشخص و معلوم است.

شیبانی با اشاره به اینكه باید فكری به حال چرخه اقتصادی دارو شود، اظهار نمود: در عین حال برای قیمت دارو هم نمی توان درصد خاصی را مطرح كرد؛ چونكه وضعیت قیمت گذاری نیز دارو به دارو متفاوت می باشد. ما می گوییم قیمت تمام شده دارو را با سودی مناسب كه در شان دارو باشد، تعیین كنند. قیمت دارو باید واقعی شود. حال امكان دارد یك دارو قرار باشد ۷۰ تا ۸۰ درصد افزایش قیمت داشته باشد و دارویی هم یك درصد. اما اصل سوژه این است كه دارو باید قیمت واقعی اش را بگیرد.
بدهی ۵ ماهه بیمه ها به داروداروسازان با چنگ و دندان كار می كنند
شیبانی درباره آخرین وضعیت مطالبات صنایع داروسازی از بیمه ها، اظهار داشت: هم اكنون سازمان های بیمه گر بطور متوسط بین چهار تا پنج ماه به داروخانه ها و دانشگاه ها بدهكارند و این مساله چرخه داروسازی را تحت تاثیر قرار می دهد. مطالبات دارو را بموقع بدهند تا چرخه دارو بچرخد. در غیر این صورت صنعت به مشكل برمی خورد و در این صورت مردم دارو نخواهند داشت. هم اكنون صنعت دارد با چنگ و دندان كار می كند و انصافا باید به همكاران مان در صنعت دست مریزاد گفت. صنعت دارد با تمام وجود كارش را انجام می دهد كه باید قدرش را بدانیم. از طرفی صنعت سرمایه ملی است، مردم صاحبش هستند و مال این كشور است. باید كمك نماییم تا از این وضعیت بیرون برود. خوشبختانه وزارت بهداشت همراهی خوبی را آغاز نموده است و ما هم همراهی می نماییم تا بتوانیم با كمك هم مشكل صنعت دارو را كاهش داده و حل نماییم.
جزییات تخصیص ارز به دارو در ۴ ماه گذشته
رئیس سندیكای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران درباره نحوه تخصیص ارز به صنعت داروسازی، اظهار داشت: طبق آمارها طی چهار ماهه گذشته، از میزان ارزی كه به دارو داده اند، حدود ۵۳ درصد به تولید و ۴۷ درصد به واردات داروهای ساخته شده اختصاص یافته كه البته ما انتظار داریم این رقم در عرصه تولید دارو بیشتر شود. ما در حوزه ارز بحث های اعتبار، تخصیص ارز و مصرف ارز را داریم. امكان دارد بگویند در یك ماه مقداری ارز به یك شركت تخصیص داده ایم، اما آیا شركت توانسته این پول را گشایش كرده و پول را انتقال دهد؟. باید توجه كرد كه هم اكنون در چرخه ارسال پول هم مشكلاتی داریم.
تولید داروهای «های تك»؛ پیشانی صنعت داروسازی كشور
وی درباره تولید داروهای های تك نیز اظهار داشت: خوشبختانه طی ۱۰ سال اخیر در حوزه داروهای های تك گام برداشتیم كه از افتخارات كشور و بعنوان پیشانی صنعت داروسازی به حساب می آید. در زمینه داروهای های تك موفقیت های خوبی به دست آمده است و در بحث صادرات آنها اقداماتی را انجام داده ایم و كماكان هم ادامه دارد. كماكان بر روی تولید داروهای های تكی كه امكان تولیدشان در داخل وجود دارد، كار می شود. البته برخی داروها هستند كه دسترسی به تكنولوژی هایشان آسان نیست و امكان دارد از نظر اقتصادی هم تولیدشان مقرون به صرفه نباشند. بر همین مبنا نمی توان اظهار داشت كه ۱۰۰ درصد در عرصه تولید دارو خودكفا می شویم، اما خوشبختانه یك خودكفایی نسبتا خوبی داریم.
نارضایتی از شرایط صادرات دارو
شیبانی درانتها صحبت هایش در پاسخ به سوال ایسنا درباره وضعیت صادرات دارو نیز اظهار داشت: در حوزه صادرات رقم درستی نداریم. كل صادرات ما در حوزه مواد اولیه است و از وضعیت صادرات راضی نیستیم. البته اگر حمایت هایی از طرف دولت صورت گیرد، صنعت علاقه مند به صادرات است. در عین حال قسمتی از مسئولیت صادرات بر عهده صنعت است و باید خودش را آماده و بروز و مستنداتش را آماده كند. صنعت باید بگونه ای محصول تولید نماید كه خریدار خارجی محصول را بپذیرد. در كنار این مساله حمایت های مالی و مقرراتی دولت هم نیاز است. ما در حوزه دارو متاسفانه از نظر صادرات خیلی موفق نبوده ایم. بخش عمده ای از صادرات مان در حوزه مواد اولیه و مقداری هم در حوزه داروهای ساخته شده بوده است. متاسفانه در مواردی شاهدیم كه در بازار دارویی ما دارو را با جایزه ها و آفرهای مختلف ارائه می كنند كه ما بعنوان سندیكا به شدت با این اقدام مخالفیم و معتقدیم این اقدامات در شان داروسازی كشور نیست.

منبع:

1398/05/14
13:55:48
5.0 / 5
4406
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک