اپتیک optlab

عفونت چشم با نانواسفنج درمان می شود

عفونت چشم با نانواسفنج درمان می شود به گزارش اپتیك محققان دانشگاه كالیفرنیا مو فق به تولید نانو اسفنج هایی شده اند كه با جذب سموم، عفونت چشمی ناشی از جراحی های متداول چشم را درمان می كند.


به گزارش روز پنجشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از مدیكال ساینس، در سال های اخیر تعداد جراحی های چشم به علت آب مروارید و آب سیاه به طور چشمگیری افزایش یافته است. عفونت چشم یكی از عوارض جانبی جراحی چشم است. محققان برای حل این مشكل از نانو اسفنج های مهندسی شده بهره برده اند. این فناوری كه در مدل های حیوانی مورد استفاده قرار گرفته، عفونت چشم ناشی از باكتری انتروكوك فكالیس (Enterococcus faecalis) را درمان می كند.
این باكتری حاوی سمی به نام سیتولیزین است و در تولید عفونت های بیمارستانی نقش دارد.
به واقع سموم نقش مهمی در بروز عفونت های چشمی باكتریایی دارند و درمان های فعلی به آن پاسخ نمی دهند. عفونت های چشم زمانی اتفاق می افتد كه میكروارگانیسم ها به طور تصادفی وارد چشم می شوند. این عفونت منجر به صدمه شبكیه، قرنیه و سایر قسمت های چشم می گردد. هم اكنون برای درمان این عفونت از انواع آنتی بیوتیك و داروهای ضد التهابی استفاده می گردد كه راهكار موثری نیست.
محققان دانشگاه كالیفرنیا برای حل این مشكل نانو اسفنجی تولید كرده اند كه سموم ترشح شده از باكتری ها را جذب می كند. این نانو اسفنج شامل یك هسته نانوذرات پلیمری است كه با غشایی از جنس سلول های قرمز خون طبیعی احاطه شده اند كه با سموم تركیب می شوند و مانع از فعالیت سموم در سلول های چشم می شوند. محققان این نانو اسفنج ها را به چشم موش های آزمایشگاهی تزریق كردند و مشاهده كردند این فناوری با جذب سموم، مانع از صدمه به چشم می گردد. نتایج نشان داده است درمان عفونت چشم موش ها با استفاده از این روش، منجر به افزایش عملكرد شبكیه شده است؛ ولی زمانی كه این روش قادر به درمان عفونت چشم موش ها نبود، عملكرد شبكیه به طور كامل مختل شد.
این روش نیازمند مطالعات بیشتر جهت استفاده در انسان است.
نتایج این مطالعه در نشریه mSphere انتشار یافته است.
علمی (6) ** 9259
مترجم: سپیده كاشانی*انتشار: محتشمی پور

 

1396/09/02
13:37:40
5.0 / 5
4955
تگهای خبر: باكتری , چشم , درمان , عفونت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک