اپتیک optlab
دستاورد محققان دانشگاه تهران؛

میكروحباب های الكتریكی به كمك بیماران سرطانی می آیند

میكروحباب های الكتریكی به كمك بیماران سرطانی می آیند اپتیك: پژوهشگران دانشگاه تهران با ساخت میكروحباب های الكتریكی، نابودی سلول های سرطانی بوسیله شیمی درمانی را تسهیل می كنند.


به گزارش اپتیك به نقل از ایسنا، دكتر محمد عبدالاحد، استاد دانشكده مهندسی برق و كامپیوتر دانشگاه تهران و همكاران پژوهشی وی با روشی نوین مبادرت به تولید الكتریكی میكروحباب هایی كرده اند كه با ایجاد حفره در سلول ها و نفوذپذیری آنها شیمی درمانی بیماران سرطانی را تسهیل می كند.
نتیجه تحقیقات این پژوهشگران در چارچوب مقاله ای علمی در مجله Advanced Healthcare Materials با ضریب اهمیت ۷ به چاپ رسیده است و بعنوان مقاله برگزیده صفحه جلد این مجله را به خود مختص كرده است.

این مقاله كه برای نخستین بار روشی را بر پایه تولید الكتریكی میكروحباب ها در دارورسانی بهتر به تومورهای سرطانی معرفی می كند، تست های درون تنی روی مدلهای حیوانی را با موفقیت به انجام رسانده است.
در این روش پژوهشگران با استفاده از یك سوزن سیلیكونی، میكروحباب هایی در ناحیه تومور ایجاد می كنند كه این میكروحباب ها با استفاده از امواج اولتراسونیك به سمت سلول های سرطانی رانده شده و موجب ایجاد حفره در سلول ها و نفوذپذیری بیشتر آنها می شوند. تركیب این تكنیك با روش معمول شیمی درمانی توانسته است میزان جذب داروی ضد سرطان را در ناحیه توموری به میزان قابل توجهی افزایش دهد كه نتایج فاز حیوانی این تحقیق حاكی از ۸۵ درصد كاهش بیشتر در سایز تومور نسبت به حالتی است كه فقط شیمی درمانی صورت گیرد. استفاده از این روش می تواند میزان دوز داروی تجویز شده به بیماران سرطانی را كاهش داده و در نتیجه از عوارض جانبی داروهای شیمی درمانی بر بیمار بكاهد.
این تحقیق به سرپرستی دكتر عبدالاحد عضو هیأت علمی دانشكده برق دانشگاه تهران با همكاری دكتر محمدعلی خیامیان، دانشجوی فوق دكتری وی در چارچوب تز دكتری مهندس اشكان زندی در رشته مهندسی الكترونیك- افزاره های میكرو و نانو انجام شده است.
منبع:

1398/06/21
12:39:22
5.0 / 5
4329
تگهای خبر: بیمار , تولید , دارو , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک