اپتیک optlab

دختر یا پسر بودن نوزاد را می توان انتخاب كرد؟

دختر یا پسر بودن نوزاد را می توان انتخاب كرد؟ اپتیك: این روزها فضای مجازی و حقیقی پر شده است از انواع و اقسام راهكارها و سفارش ها برای تعیین جنسیت جنین؛ از رژیم های غذایی مختلف و زمان بندی های گوناگون برای مبادرت به حاملگی گرفته تا گیاهان دارویی و طب سنتی و... اما آیا این روش ها مبنای علمی دارد؟


دكتر مریم رفعتی _ متخصص ژنتیك و عضو هیأت علمی پژوهشگاه ابن سینا، در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به پیشرفت هایی كه در حوزه فناوری تولیدمثل و در حوزه ژنتیك به دست آمده است، اظهار داشت: با دستاوردهای مورد اشاره و نیز تركیب دستاوردهای این دو حوزه، امروزه تعیین جنسیت جنین امكان دارد. ما می توانیم با انجام آی وی اف یا لقاح آزمایشگاهی، جنین را در محیط آزمایشگاهی تشكیل دهیم و با نمونه برداری از جنین و استفاده از تكنیك ژنتیكی پی جی دی، یعنی تشخیص قبل از لانه گزینی، جنسیت جنین را پیش از انتقال به رحم مشخص نماییم و سپس جنین با جنسیت دلخواه پدر و مادر را به رحم مادر منتقل نماییم.
وی این راه را تنها راه قابل اعتماد و دقیق تعیین جنسیت جنین دانست و اظهار داشت: در حال حاضر تنها راه دقیق و نزدیك به صد در صد، همین انجام آی وی اف به همراه پی جی دی است . گاهی می شنویم و می بینیم كه برخی پزشكان یا كلینیك ها روش آی یو آی را هم بعنوان روش قطعی انتخاب جنسیت جنین مطرح می كنند كه متأسفانه این رویكرد نادرست است.
وی ادامه داد: در روش آی یو آی، اسپرم از مرد گرفته می شود و بعد از شست وشو و آماده سازی در آزمایشگاه، به داخل رحم خانم منتقل می شود تا بتواند آنجا با تخمك لقاح كند و جنین تشكیل گردد. روش هایی وجود دارند كه می توان قبل از انتقال، با استفاده از آنها تكنیك اسپرم های دارای كرموزوم Y را از اسپرم های دارای كرموزوم X جدا كرد. یعنی در اصطلاح عامیانه، می توان اسپرم های پسرساز و دخترساز را جدا كرد و فقط اسپرم هایی را منتقل كرد كه جنسیت دلخواه زوج را می سازند.
این متخصص ژنتیك با اشاره به اینكه نتیجه روش آی یو آی قطعی نخواهد بود، اشاره كرد: بسته به تكنیك های مورد استفاده دقت این روش در انتخاب جنسیت، بین ۶۰ تا ۸۰ درصد است. البته، در مورد جنسیت دختر دقت این روش بالاتر بوده و به ۹۰ درصد هم می رسد، اما در مورد جنسیت پسر این جدا سازی به مراتب كمتر می باشد. بنابراین، این ادعا كه می توان با استفاده از روش آی یو آی به صورت قطعی تعیین جنسیت كرد، نادرست است.
وی درباب اینكه روش های تغذیه ای چه نقشی در تعیین جنسیت جنین دارند، اظهار داشت: شواهد موجود در منابع علمی معتبر نشان داده اند كه رژیم غذایی تاثیر قابل توجه و معنا داری در جنسیت جنین ندارد.
وی علت گرایش مردم به برخی روش های كمتر بازده برای تعیین جنسیت فرزندشان را در چند دسته معرفی و اظهار نمود: یك دلیل می تواند نداشتن آگاهی و اطلاعات لازم باشد. شاید خیلی ها از وجود چنین امكاناتی در كشور خبر ندارند. دلیل دیگر احتمالاً زمان بر بودن، هزینه بر بودن و پیچیده بودن این روش است. مثلا آی یو آی در مقایسه با آی وی اف بسیار ارزان تر و راحت تر است و برای انتخاب جنسیت به روش آی یو آی، نیازی به ای وی اف و نمونه برداری از جنین و استفاده از تكنیك های ژنتیكی نیست. به همین خاطر خیلی ها ترجیح می دهند آن روش ها را امتحان كنند.
رفعتی اعمال تعیین جنسیت را پیچیده و هزینه بر معرفی نمود و اضافه كرد: از نگاه پزشكی و بالینی ما به هیچ وجه خانواده را تشویق به انجام این امر نمی كنیم؛ چونكه از سویی اقدامی پر هزینه و پیچیده است و از طرف دیگر هیچ نفع بالینی برای خانواده به همراه ندارد. به خصوص كه اندك مواردی هم كه در گذشته به سبب وجود بیماری های وابسته به جنس در خانواده، انتخاب جنسیت بعنوان روش درمانی سفارش می شد، هم اكنون وجود ندارند و با روش های پیشرفته می توان جهش را شناسایی كرد و بدون انتخاب جنسیت، از تكرار بیماری در خانواده پیشگیری كرد.
وی اشاره كرد: اما ما در مقام و جایگاه قضاوت درباره تصمیم مراجعان یا سفارش به آنها نیز نیستیم. اگر زوجی بنا به هر علت شخصی، خانوادگی یا فرهنگی، تصمیم به تعیین جنسیت جنین می گیرند و متقاضی این خدمت هستند، مشروط به اینكه انتخاب شان آگاهانه باشد و در ضمن مشاوره ژنتیك به كلیه جوانب و توانایی ها و محدودیت های این روش آگاهی پیدا كنند، این خدمت به آنها ارائه می شود و همواره مهم ترین اولویت ما حفظ سلامت مادر است.
منبع:

1398/07/12
20:21:40
5.0 / 5
4000
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک