اپتیک optlab

سفارش هایی برای پیشگیری و تشخیص سرطان سینه

سفارش هایی برای پیشگیری و تشخیص سرطان سینه اپتیك: ماه اكتبر ماه كارزار بین المللی برای افزایش آگاهی ها پیرامون سرطان سینه در سراسر جهان است.


به گزارش اپتیك به نقل از ایسنا، با آن كه این بیماری بسیار جدی و حتی مرگبار است اما میتوان با روشهایی آنرا زود تشخیص داد و از گسترش آن جلوگیری كرد.
سرطان سینه از گسترده ترین انواع سرطان در بین زنان است با این وجود مبتلاشدن به آن، معنایش پیشاپیش در انتظار مرگ نشستن نیست بلكه تشخیص بموقع بیماری، شاه كلید نجات جان بیمار است.
نكات پیشگیرانه
به گزارش یورونیوز، نهاد پیشگیری و كنترل بیماری ها در آمریكا سفارش می كند زنان وزن خودرا متناسب نگاه دارند، منظم ورزش كنند و اگر می خواهند از هورمون درمانی یا قرص های پیش گیری از حاملگی استفاده كنند حتما با پزشك خود مشورت كنند. همین طور اگر نوزادی دارند، شیر دادن به كودك می تواند در امر پیشگیری مفید و موثر باشد.
با عنایت به اینكه مصرف الكل خطر بروز سرطان سینه را بیشتر می كند، تاكید می شود كه از مصرف الكل خودداری شود.
فاكتورهایی همچون بالا رفتن سن، وجود بافت فشرده در این عضو، جهش های ژنتیكی، رادیوتراپی یا داشتن سابقه فامیلی امكان دارد خطر مبتلاشدن به سرطان سینه را بالا ببرد.
علائم را بشناسید
غالبا زنان برای چك كردن ابتلای خود به سرطان سینه، به دنبال وجود توده یا برآمدگی در آنها می گردند. این درست است اما لازم است كه به علایم دیگر نیز توجه گردد.
قرمز شدگی یا ورم پوست، تغییر در ظاهر عضو، ترشحات غیرعادی، احساس درد در درون یا روی آن و همین طور پوسته پوسته شدن یا ایجاد فرورفتگی از دیگر علائمی است كه باید جدی گرفته شوند. این علایم هر كدام به تنهایی بر ابتلای فرد به سرطان سینه حكایت نمی كنند اما حتما باید درباره آنها با پزشك مجرب صحبت كرد.
اهمیت چكاپ منظم
برخی از زنان پس از مشاهده علایم و مراجعه به پزشك درمی یابند كه مبتلا به سرطان هستند. اما خیلی از زنان مبتلا اصلا هیچگونه علائمی ندارند. برای این است كه چكاپ منظم ماموگرافی امری حیاتی می باشد.
سفارش می شود بسته به وضعیت فرد، این آزمایش به صورت منظم از ۴۰ تا ۵۰ سالگی آغاز شود.
بنابر اظهارات متخصصان، در زنان ۵۰ تا ۶۹ ساله ای كه به صورت منظم آزمایش ماموگرافی را انجام داده اند آمار مرگ و میر از میزان كمتری برخوردار بوده است.
در همین مورد موسسه تحقیق سرطان انگلیس اعلام نموده است كه در نتیحه افزایش آگاهی ها درباره سرطان سینه، جا افتادن فرهنگ چكاپ منظم و همین طور بهبود خدمات درمانی در طول ۳۰ سال قبل آمار مرگ و میر بیماران مبتلا به این سرطان ۴۰ درصد كاهش یافته است.
بنا براعلام این موسسه در صورتیكه در بریتانیا در سال ۱۹۸۹ میلادی ۱۵ هزار و ۶۰۰ زن جان خودشان را بر اثر مبتلاشدن به این بیماری از دست دادند در سال ۲۰۱۶ این رقم به ۱۱هزار و ۵۶۳ نفر كاهش یافته است.
نقش تعیین كننده ژن ها
اگر زنی ژنی در خود حمل می كند كه می تواند گرفتار جهش سرطانی شود، احتمال ابتلای او به سرطان سینه ۵۰ تا ۸۰ درصد است. این ژن ها، ژن های سرطان سینه نیز نامیده می شوند. اگر مادر یا مادربزرگ شما سرطان سینه داشته، احتمال ابتلای شما به این بیماری می تواند بالا باشد. از دهه ۱۹۹۰ می توان با آزمایشاتی این ژن را تشخیص داد. زنی كه این ژن را حمل می كند باید خود تصمیم بگیرد كه آیا حاضر است پیشاپیش آغاز به درمان كند چونكه با برداشتن عضو مزبور قبل از بروز بیماری، خطر مبتلاشدن به سرطان سینه می تواند به كلی برطرف شود.
شانس درمان بالا رفته است
بنابر گزارش دویچه وله، اعلام این نتیجه كه زنی به سرطان سینه مبتلاست اساسا خبری هولناك برای اوست اما این نوع سرطان همچون انواع این بیماری است كه علم پزشكی در سال های اخیر به راه های درمانی موثری برای آن دست یافته است.
پزشكان همواره تاكید می كنند كه این راه ها تنها زمانی موفقیت آمیز هستند كه بیماری بموقع تشخیص داده شود. هر چه تومور كوچك تر باشد، راحت تر برداشته و بیماری سریع تر درمان می شود.
منبع:

1398/07/16
20:34:07
5.0 / 5
4238
تگهای خبر: آزمایش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک