اپتیک optlab
به بهانه روز جهانی چاقی

چند روش غیرمعمول برای كاهش وزن

چند روش غیرمعمول برای كاهش وزن اپتیك: هر ساله در تاریخ 11 اكتبر مصادف با 19 مهر روز جهانی چاقی با هدف ارائه راهكارهای عملی برای بحران چاقی، افزایش آگاهی، پشتیبانی از سیاست های درمانی و پیشگیرانه مربوط به چاقی گرامی داشته می شود.


به گزارش اپتیك به نقل از ایسنا، هم اكنون بیشتر جمعیت جهان در كشورهایی زندگی می كنند كه اضافه وزن و چاقی بیشتر از كمبود وزن موجب مرگ و میر افراد می شود.
معضل چاقی كه قابل پیشگیری است، از سال ۱۹۷۵ میلادی در سراسر جهان حدودا سه برابر شده است.
طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۶ میلادی بیشتر از ۱.۹ میلیارد بزرگسال ۱۸ ساله و بالاتر دارای اضافه وزن بوده كه از این تعداد بیشتر از ۶۵۰ میلیون نفر گرفتار چاقی بوده اند. آمارهای این سازمان در سال ۲۰۱۶ میلادی هم چنین حاكی از اضافه وزن یا چاقی ۴۱ میلیون كودك زیر پنج سال بوده است.
در ادامه چند روش موثر اما غیر معمول برای پیش گیری از چاقی به نقل از سایت "دِ هلثی" آورده شده است:
از بو كردن غذاها خودداری كنید
یك مطالعه انتشار یافته در ژورنال Cell Metabolism نشان داده كه احساس بو حداقل در موش ها امكان دارد نقش مهمی در چگونگی كنترل گرسنگی و سوخت و ساز بدن داشته باشد.
در این مطالعه موش هایی كه احساس بویایی خودرا از دست داده بودند، كالری بیشتری سوزانده و بیشتر وزن كم می كردند. این موش ها هم چنین در مقایسه با موش هایی كه احساس بویایی داشته و به همان مقدار غذا می خوردند، حساسیت بیشتری به انسولین داشته اند.
پژوهشگران برای اثبات ادعای خود در خصوص تاثیر بو كردن بر چاقی از موش هایی كه احساس بویایی قوی تری داشته در مطالعه خود استفاده كردند. این موش ها وزن بیشتری پیدا كردند و چاق شدند.
با این وجود هنوز به تحقیقات بیشتری برای درك چگونگی استفاده از حس بویایی برای كنترل وزن لازم است.
وعده صبحانه را بزرگتر از شام بخورید
در مطالعه ای یك گروه از زنان چاق برای وعده صبحانه ۷۰۰ كالری، برای وعده ناهار ۵۰۰ كالری و برای وعده شام ​​۲۰۰ كالری دریافت نمودند. گروه دیگری نیز همان غذاها را خوردند اما در هر صبحانه ۲۰۰ كالری، در هر ناهار ۵۰۰ كالری و در هر شام ۷۰۰ كالری دریافت نمودند. پس از گذشت ۱۳ ماه گروه اول حدود هشت كیلوگرم كاهش وزن داشتند اما گروه دوم تنها شاهد سه كیلوگرم كاهش وزن بوده اند.
از كارهای خانگی برای سوزاندن كالری استفاده كنید
درهم و برهم بودن خانه را به یك چالش برای لاغری تبدیل كنید. با مرتب كردن خانه و بالا و پایین رفتن از پله های ساختمان برای انجام كارهای خانه فعالیت خودرا بطور روزانه افزایش دهید. در هر بار كوشش برای مرتب كردن خانه مقدار زیادی كالری می سوزانید.
یك آینه روبروی صندلی غذاخوری خود نصب كنید
یك مطالعه نشان داده كه غذا خوردن در مقابل آینه موجب كاهش حدود یك سومی میزان مصرف غذا در افراد می شود. بنظر می رسد دیدن تصویر خود به هنگام غذا خوردن مانع خوردن بیش از اندازه غذا در افراد می شود.
از غذای خود عكس بگیرید
بجای نوشتن وعده های غذایی خود، از آنها عكس بگیرید. این كار امكان دارد به محدود كردن میزان كالری دریافتی شما كمك نماید. متخصصان تغذیه اعتقاد دارند عكس گرفتن از وعده های غذایی و نگاه مجدد به آنها می تواند موجب شود افراد به كاهش میزان كالری دریافتی خود بیشتر فكر كنند.
در رنگ بشقاب غذای خود تجدید نظر كنید
پژوهشگران دریافته اند كه افراد امكان دارد در بعضی از بشقاب ها با بعضی از رنگ ها غذای كمتری بخورند. برای مثال در یك مطالعه مشخص شد افرادی هنگامی كه در یك بشقاب سفید غذا می خورند نسبت به زمانی كه در یك بشقاب سیاه و قرمز یا قرمز با همان ابعادغذا می خورند، غذای كمتری می خورند.
قبل از شام سوپ بخورید
بسیاری برای دریافت كمتر كالری قبل از شام یك بشقاب سالاد می خورند اما در صورتیكه اهل خوردن سالاد و سبزیجات نیستید می توانید از خوردن یك كاسه سوپ قبل از شام برای كاهش میزان وعده اصلی خود استفاده كنید.
تحقیقات نشان داده افرادی كه سوپ كم كالری و غلیظی پیش از ناهار خورده بودند، در مقایسه با افرادی كه اصلاً سوپ نخورده بودند در طول وعده غذایی ۲۰ درصد كمتر غذا خوردند. بعلاوه افرادی كه سوپ خورده بودند درانتها غذا احساس گرسنگی كمتری داشتند.
در اتاق كاملا تاریك بخوابید
خواب كامل در شب یكی از بهترین راه های كنترل اشتها و كاهش خطر افزایش وزن است اما خوابیدن در اتاق روشن امكان دارد بر وزن شما تاثیر بگذارد. یك مطالعه نشان داد موش هایی كه در محیط هایی با چراغ روشن یا روشنایی كم مانند چراغ خواب یا تلویزیون روشن می خوابیدند در مقایسه با موش هایی كه در تاریكی مطلق می خوابیدند بیشتر گرفتار گرسنگی در ساعات غیر معمول و اختلال در سیگنال های متابولیكی می شدند كه بر میزان گرسنگی آنها موثر بود. بدین سبب برای كاهش وزن اهتمام كنید در تاریكی مطلق بخوابید یا هنگام خواب از چشم بند استفاده كنید.
منبع:

1398/07/19
19:01:06
5.0 / 5
4255
تگهای خبر: بهداشت , تغذیه , چشم , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک