اپتیک optlab
رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر خبر داد؛

تهیه برنامه واكسیناسیون آنفلوانزا

تهیه برنامه واكسیناسیون آنفلوانزا به گزارش اپتیك رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت،  گفت: در حال تهیه برنامه استقرار واكسیناسیون (Vaccine Deployment) در حوزه آنفلوانزا با همكاری یك تیم متخصص و كارشناس هستیم.به گزارش اپتیك به نقل از مهر، محمدمهدی گویا، در سمپوزیوم كشوری آنفلوانزا با اشاره به اینكه سازمان جهانی بهداشت (WHO) به همه كشورها تاكید كرده است كه پاندمی (همه گیری جهانی) آنفلوانزا در آینده نه چندان دور رخ خواهد داد، اضافه كرد: آنفلوانزا یك بیماری پیچیده و غیرقابل پیشبینی است و نمی توان تفاوت ها و تشابه های هر فصل آنفلوانزا را با فصل پیش از آن سنجید مگر اینكه فصل به اتمام برسد.
وی با اشاره به اینكه سال ۲۰۰۹ آخرین پاندمی آنفلوانزا رخ داد، اظهار داشت: در آن زمان همه تصور می كردند كه پاندمی ۲۰۰۹ همچون پاندمی مرگبار سال ۱۹۱۸ كه حدود ۱۰۰ میلیون كشته در جهان بر جای گذاشت، یا پاندمی های ۱۹۵۷ و ۱۹۶۸ مرگبار خواهد بود اما پاندمی سال ۲۰۰۹ به آن شدتی كه تصور می شد نبود و همین مبحث انتقادات زیادی را در جهان برانگیخت و برخی عنوان كردند كه پروپاگاندای صورت گرفته در مورد پاندمی آنفلوانزا بیش از اندازه بزرگ بوده در حالیكه پاندمی آنفلوانزا سال ۲۰۰۹ آنقدر خفیف بود كه حتی برخی اسم پاندمی را هم از جانب آن برداشتند.
گویا با اشاره به اینكه برپایه تجزیه و تحلیل كارشناسان سازمان جهانی بهداشت پاندمی سال ۲۰۰۹ باآنكه خفیف بود اما غیرقابل پیشبینی هم بود، توضیح داد: همیشه این بدبینی در میان صاحب نظران به خصوص پزشكان بوده كه آیان نگرانی درباره پاندمی آنفلوانزا درست است یا خیر. به این سؤال پاسخ داده شده و پاسخ آن است كه پاندمی آنفلوآنزا در هر شكلش خطرناك می باشد و می تواند خسارت های سنگینی را به جامعه تحمیل كند. در یك فصل معمولی آنفلوانزا حدود ۲۰ درصد مردم مبتلا به آنفلوآنزا می شوند كه در شرایط پاندمی این رقم بسیار بیشتر خواهد بود و این یعنی بخش زیادی از مردم یك جامعه در معرض آنفلوانزا قرار می گیرند كه این وضعیت به خودی خود خطرناك می باشد.
رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، با اشاره به اینكه سازمان جهانی بهداشت به همه كشورها اعلام نموده كه باید خودشان را برای مواجهه باردیگر با پاندمی آنفلوانزا آماده كنند و این پاندمی حتما رخ خواهد داد، توضیح داد: به نظر می آید این دفعه پاندمی آنفلوانزا حتی زودتر از دوره قبل رخ دهد و شرایط ویروس آنفلوانزا چنین موضوعی را نشان داده است. انتظار می رود كشورهای جهان هم این دفعه آماده تر از گذشته باشند، البته این نگرانی هم وجود دارد كه برخی كشورها به علت خفیف بودن پاندمی سال ۲۰۰۹ بیماری آنفلوانزا را دستكم گرفته باشند و برای مقابله با آن برنامه ریزی نكرده باشند. با این وجود انتظار می رود پاندمی بعدی آنفلوانزا با شدت بیشتری رخ دهد و میزان بستری و مرگ و میر ناشی از آن هم بیشتر باشد. بنابراین سازمان جهانی بهداشت از كشورها خواسته تا خودشان را آماده كنند و برنامه ملی پیشگیری خویش را در زمینه آنفلوانزا اعلام كنند. در این برنامه باید به وضوح اعلام گردد كه چه تعداد از مردم احتملا مبتلا به آنفلوانزا خواهند شد، چه تعداد بستری خواهند شد و چه تعداد جان خویش را از دست خواهند داد و...
گویا با اشاره به محدود بودن امكانات دارویی و درمانی برای مقابله با پاندمی آنفلوانزا اظهار نمود: ما مجبوریم كه تنها با یك یا دو دارو به جنگ ویروسی با پیچیدگی زیاد برویم و ازاین رو كوچكترین اشتباه در تصمیم گیری نتایج سنگینی به دنبال خواهد داشت.
وی افزود: به هر شكلی كه نگاه نماییم تامین واكسن آنفلوانزا برای همه افراد واجد شرایط با عنایت به محدودیت منابع مالی، حدودا امكان پذیر نیست و بخصوص اگر پاندمی آنفلوانزا به صورت انفجاری و غافلگیركننده رخ دهد، حتی شركت های واكسن سازی هم توانایی تامین واكسن برای همه افراد را نخواهند داشت. بنابراین از كشورهای جهان انتظار می رود برنامه واكسیناسیون آنفلوآنزای خویش را به شكل دقیق تدوین و اجرایی كنند.
گویا توضیح داد: در برنامه واكسیناسیون باید به طور دقیق مشخص شود كه اگر پاندمی رخ دهد چه كسانی در اولویت دریافت واكسن قرار خواهند داشت و چه كسانی احتیاج به زدن واكسن ندارند. همینطور زمان واكسیناسیون كی خواهد بود. اغلب كشورهای پیشرفته جهان این برنامه را تهیه كرده اند و اگر این برنامه تهیه شود آمادگی بیشتری برای مقابله با پاندمی آنفلوانزا وجود خواهد داشت. برنامه اصلی وزارت بهداشت ایران هم تهیه برنامه استقرار واكسیناسیون (Vaccine Deployment) در حوزه آنفلوانزا است كه الان با كمك یك تیم متخصص و كارشناس در حال تهیه آن هستیم.
رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، با اشاره به اینكه امسال تابحال هنوز شاهد طغیان آنفلوانزا در كشور نیستیم، اظهار داشت: طغیان احتمالی آنفلوانزا در كشور زمانی آغاز می شود كه زائرین از عراق باز می گردند چون كه طی چند سال گذشته هم شاهد این مساله بوده ایم. با این وجود برای افرادی كه به مراسم اربعین رفته اند و در حال بازگشت هستند، یك نظام مراقبت داریم و به صورت سندرومیك بیماری های آنها را ثبت نماییم. بین ۳۶ تا ۴۰ درصد كسانی كه تابحال به عراق عزیمت كرده اند و گرفتار بیماری شده اند، بیماری آنها با سندرم تنفسی بوده است. ازاین رو باید منتظر باشیم كه با بازگشت زائرین، آنها مبتلا به بیماری تنفسی و همچون آنفلوآنزا باشند.
وی اظهار داشت: مطالعه امسال ما تابحال مواردی كه تشخیص قطعی داده شده است، H۱N۱ بوده و این انتظار را هم داشتیم چون سال قبل اغلب موارد H۳N۲ بود و موارد H۱N۱ كم بود، این انتظار را داشتیم كه احیانا امسال نخستین موج آنفلوانزا در كشور از نوع H۱N۱ باشد این نوع آنفلوانزا قدری شدیدتر از نوع H۳N۲ است و ازاین رو انتظار داریم موارد آنفلوآنزا در كشور امسال نسبت به سال قبل در مجموع شدیدتر باشند.
گویا تصریح كرد: از پزشكان انتظار داریم با دقت نظر خاصی به مساله واكسیناسیون برای گروه های واجد شرایط توجه نمایند و آنها را در اولویت قرار دهند. در عین حال باید در مصرف دارو هم نهایت دقت و خست را به عمل آورید. خیلی سعی كردیم كه این دارو فقط توسط متخصصین تجویز شود. البته مقاومت های زیادی هم وجود دارد و بسیاری با تفكر ما مخالف هستند و می گویند داروی آنفلوانزا باید در همه جا در دسترس مصرف باشد اما باید اذعان كرد كه نتایج مصرف بی رویه این دارو مبحث ساده ای نیست كه بتوان با ساده انگاری از كنار آن گذشت، بنابراین است كه با تصمیم كمیته فنی كشوری این محدودیت ها لحاظ شده است.

1398/07/30
10:26:14
5.0 / 5
4080
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک