اپتیک optlab

آن روی سكه كیك های آلوده

آن روی سكه كیك های آلوده به گزارش اپتیك پرونده كیك های مشكوك كه طی دو سه هفته اخیر به سوژه داغ رسانه ها تبدیل شد، وارد فاز جدیدی شده؛ ماجرایی كه علاوه بر جو روانی، تخریب صنایع غذایی ایران را نشانه گرفته و الان هم به اذعان وزیر بهداشت، با ورود نهادهای امنیتی و اطلاعاتی به موضوع، شبكه در رابطه با كیك های آلوده در حال ردیابی است.


به گزارش اپتیك به نقل از ایسنا، تاریخ ۲۹ اكتبر ( ۷ آبان) ویدیویی در فضای مجازی و شبكه­ های اجتماعی بخصوص در كشورهای ایتالیا، فرانسه، شمال عراق و اقلیم كردستان، فلسطین اشغالی و حتی ایالات متحده در بستر واتساپ، فیس بوك و یوتیوب منتشر گردید كه در آن فردی در یك محیط سوپر ماركت یك بسته كیك تولیدی شركت Luppo تركیه را برداشته و پس از بازكردن بسته در بافت كیك ۲ عدد قرص را نشان می­ دهد.
به دنبال انتشار این ویدیو در فضای مجازی، از جانب برخی گروه ها در شبكه های خارجی ترك به این مورد دامن زده و مدعی شدند كه قرص های مذكور فلج كننده بوده و حتی برخی منابع آنرا نسل كشی و بیوتروریسم ضد برخی گروه های مردمی در بعضی كشورها خواندند و در نهایت این مورد سبب توقف ورود محصولات این شركت به برخی كشورها شد.
ماجرای كیك های آلوده به اینجا ختم نشد و حدود دو هفته بعد همین ویدیو در شبكه های اجتماعی مجازی فارسی منتشر گردید و در شرح آن ادعا شده بود كه این قرص ­ها در محصولات ایرانی مشاهده شده است. همزمان با بازنشر این ویدیو، خبری در خصوص مشاهده قرص ترامادول در كیك خریداری شده توسط یكی از دانش ­آموزان در یكی از روستاها منتشر گردید. باآنكه اصل ادعای مذكور قابل راستی آزمایی نبود اما ظاهراً آزمایش سازمان استاندارد استان مربوطه، حداقل وجود قرص ترامادول را رد كرده و قرص موجود را از انواع آنتی هیستامین­ ها گزارش كرد.
به دنبال این موضوع، گزارش­ هایی در بعضی شهرهای استان هرمزگان از مشاهده قرص در كیك­ های بسته­ بندی تولیدی شركت­ های ایرانی واصل شد و این مورد ادامه یافت. مبحث كماكان قابل راستی آزمایی نبود و صرفاً با اتكا به ادعای افراد در خصوص مشاهده قرص یا كپسول پس از گشودن بسته ­های كیك، تی­ تاپ، كلوچه، ویفر و... مورد بررسی قرار گرفت، اما به اذعان مسئولان معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشكی مربوطه، بازرسی ها از محل عرضه و بازگشایی بسته­ های اقلام مشابه، مورد مشابهی را در بر نداشت.
در این راستا مبحث نمونه­ گیری تصادفی از انبارها از جانب دانشگاه علوم پزشكی مربوطه هم انجام شد، اما در هیچ یك از موارد كه بسته­ های انتخاب شده بازگشایی شدند، مورد مشابهی یافت نشد؛ در حالیكه آمار گزارش مردمی از مشاهده موارد مشابه در این استان به ۳۰ مورد از حداقل ۱۲ شركت و برند تجاری مختلف می رسید.
همزمان با رسانه ای شدن تدریجی مبحث مشاهده قرص و كپسول در بسته­ های فرآورده­ های غذایی در شهرهای بندرعباس، میناب، رودان، بستك و... بویژه در بوفه­ های مدارس، فروشگاه­ های اطراف مدارس و...، گزارش­ های مشابهی از چابهار، نیك شهر، سرباز و سپس سراوان در استان سیستان و بلوچستان وصول شد كه حكایت از تسری این مورد به این استان و برخی شهرستان­ های آن داشت.
در خلال این ایام، نمونه­ های ارسالی از هر دو استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان در آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو مورد بررسی قرار گرفت و به اذعان سخنگوی سازمان غذا و دارو "در ۲۲ داروی مشخص شده، هیچ داروی خطرناك، مخدر، روانگردان یا.. مشاهده نشد"، اما شایعات در این حوزه در خصوص بروز مسمومیت در افراد یا قرص برنج، جاسازی مواد مخدر و... تداوم داشت.
با رسانه­ ای شدن مبحث در ایام اخیر و تایید مواردی از مشاهده قرص یا كپسول در محصولات بیشتر از ۱۲ نشان تجاری تولیدكننده مواد غذایی و شكلات در نوار ساحلی جنوب كشور، موارد مشابهی در بافت، كرمان و سپس رفسنجان و در ۴۸ ساعت اخیر موارد معدود و محدودی در یزد، قم، زنجان، مازندران، ایلام، خوزستان، لرستان و... گزارش شد كه به اذعان مسئولان وزارت بهداشت، فصل مشترك قریب به اتفاق این مشاهدات آن بوده كه قابلیت راستی آزمایی و قطعیتی مدعای مراجعه­ كنندگان به علت باز بودن بسته­ ها دشوار بود، دوم آن كه در تمامی موارد و بلا استثنا قرص یا كپسول به صورت كاملاً سالم، بدون تغییر در قوام یا رنگ، بدون رنگ دهی به اطراف یا رنگ پذیری از بافت اطراف و به صورت خشك مشاهده شده كه مبحث ورود جسم خارجی از مسیر خطوط تولید را با عنایت به فیلترهای خطوط تولید، سنسورها و بخصوص رطوبت و دمای پخت منتفی می كند.
از سوی دیگر با عنایت به همزمانی مشاهده قرص و كپسول در فرآورده ­های بیشتر از ۱۲ نشان تجاری، مبحث اقدام خرابكارانه همزمان در چندین خط تولید واقع در چندین شركت و محل و استان مختلف هم منتفی به نظر می رسید؛ چونكه تقریباً تمامی برندهای مشهور تولیدكننده كه اتفاقاً در كشورهای همجوار هم حضور دارند، همزمان مورد هدف قرار گرفتند و این می تواند حاكی از آن باشد كه این صنعت به صورت عام مورد هدف یك اقدام خرابكارانه و تعمدی در راه توزیع و سطح عرضه قرار گرفته و به انحای مختلف قرص یا كپسول برای ایجاد رعب، وحشت و نگرانی و اضطراب عمومی در بسته­ های این محصولات جاگذاری شده و مجدداً یا با ترمیم لفافه یا لفافه بندی جدید به سطح عرضه وارد شده و به صورت خوشه­ ای در شهرهای مختلف و احتمالاً از منبعی از جنوب كشور توزیع شده است.
در هر حال به اذعان مسئولان وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو، بازرسی­ های صورت گرفته از انبارهای زنجیره رسمی پخش و توزیع در استان­ های هرمزگان و جنوب سیستان و بلوچستان و برخی نواحی دیگر تا روز یكشنبه 24 آذر ماه، در نمونه برداری تصادفی انجام شده مورد مشابهی را گزارش نمی­ كند.
همچنین باز هم بنا به تاكید وزارت بهداشت، هیچ گزارش مستندی در خصوص شواهد بالینی و آزمایشگاهی در مورد مسمومیت ناشی از مصرف فرآورده ­ها در هیچ كجای كشور تا این لحظه ثبت نشده است و موارد مورد ادعا اغلب بر حدس و گمان و یا بر اساس ادعای اولیه فرد و اظهارات اطرافیان و خانواده­ ها بوده است و شواهد آزمایشگاهی موید آن وجود ندارد؛ به صورتی كه دكتر سعید نمكی – وزیر بهداشت نیز روز گذشته اعلام نمود تا این لحظه مورد نامطلوبی از مسمومیت یا عارضه به علت این مورد نداشته ایم. وی هم این مورد را مبحثی امنیتی و سازمان یافته برای تخریب اذهان عمومی و همینطور فلج كردن صنعت كیك و شكلات كشور خواند و در عین حال تصریح كرد كه وزارت بهداشت با نیروهای امنیتی و اطلاعاتی در حال ردیابی این شبكه ها هستند.
سردار مسعود زاهدیان – رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر هم در اینباره تصریح كرد كه بعد از بررسی و آزمایشات پلیس مبارزه با مواد مخدر مشخص شد كه این قرص ها ماده مخدر نبوده و قرص هیوسین بوده است.
او همینطور اظهار داشت كه انبار مربوط به این فعالیت در سیستان و بلوچستان مورد بازرسی قرار گرفته و هیچ گونه مورد مشكوكی مشاهده نشده و البته در كرمان و هرمزگان مواردی دیده شده كه در حال بررسی است.
زاهدیان تصریح كرد كه شركت های مورد نظر، دارای پروانه فعالیت از وزارت بهداشت هستند و بطور قطع جاسازی این قرص ها خارج از شبكه های تولید و توزیع انجام شده است و اینكه این كار با چه هدفی انجام شده، در حال بررسی است و بطور قطع نتایج آن اعلام خواهد.
سردار اشتری – فرمانده ناجا هم روز گذشته تصریح كرد كه نیروی انتظامی در این خصوص ورود پیدا كرده و به همراه وزارت بهداشت تحقیقات خویش را آغاز كرده است و بزودی نتایج تحقیقات اطلاع رسانی خواهد شد.
در مجموع آن چه از موارد مذكور برمی­ آید آن است كه این اقدام فراتر از مبحث نظارت بر تولید و كنترل كیفیت تولید یا نظارت بر زنجیره پخش و توزیع مواد غذایی بوده و از جنس جنگ روانی و تروریسم اقتصادی می باشد. بنابر اظهارات مسئولان، معاونت های غذا و دارو و حراست دانشگاه های علوم پزشكی مراتب را به دستگاه های مسوول و وزارت بهداشت هم مبحث را به شورایعالی امنیت ملی ارجاع داده اند و الان هم جوانب امنیتی و انتظامی و... آن از جانب دستگاه های مربوطه در حال بررسی است.1398/09/25
20:18:16
5.0 / 5
4296
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک