اپتیک optlab
نامه وزیر بهداشت به دبیركل سازمان جهانی بهداشت؛

آمریكا با تحریم های دارویی ایران دست به جنایت زده است

آمریكا با تحریم های دارویی ایران دست به جنایت زده است به گزارش اپتیك وزیر بهداشت، در نامه ای به دبیركل سازمان جهانی بهداشت با انتقاد از تحریم های آمریكا، اظهار داشت: این تحریم ها سبب شده تهیه و واردات دارو و وسایل پزشكی برای شهروندان ما غیرممكن شود.به گزارش اپتیك به نقل از مهر، سعید نمكی، با اشاره به تحریم های یكجانبه آمریكا مقابل ایران در نامه ای به «تدروس آدانوم» دبیركل سازمان جهانی بهداشت، گفت: همانطور كه مسلماً آگاه هستید، ایرانیان قربانی جنگ اقتصادی هستند كه توسط دولت ایالات متحده آمریكا تحمیل شده است.
وی در قسمتی از این نامه تاكید كرده است: محدودیت های شدید اعمال شده توسط آمریكا تهیه و واردات دارو و وسایل پزشكی را برای شهروندان ما غیرممكن كرده است در صورتیكه دولت آمریكا مدعی است كه تحریم های اقتصادی آنان مقابل ایران شامل دارو، مواد غذایی و وسایل پزشكی نمی گردد، اما واشنگتن تقریباً تمام معاملات مالی ایران بوسیله سیستم بانكی بین المللی را مسدود كرده است.
به گفته نمكی، آمریكا با اعمال قوانین سختگیرانه در حقیقت انجام معاملات بشردوستانه توسط شركت ها را محدود كرده و مانع ورود كالاهایی پزشكی به ایران است.
وزیر بهداشت اضافه كرد: به دنبال نامه قبلی من در تاریخ ۱۷ نوامبر (۲۶ آبان) ۲۰۱۹، اوضاع بدتر شده است و ما برای رفع این اوضاع وخیم، مطلقاً اقدامی از جامعه بین المللی و خصوصاً هیچیك از نمایندگان سازمان ملل ندیده ایم.
براساس نامه نمكی به دبیركل سازمان جهانی بهداشت، آمریكا با تحریم ایران، نه تنها متهم به انجام «تروریسم اقتصادی» است، بلكه مقابل شهروندان ایرانی دست به ارتكاب جنایت مقابل بشریت زده است.
وی با اشاره به تحریم های آمریكا یادآور شده كه موانع عمده بر واردات مواد غذایی، دارو و وسایل پزشكی و گزینه های درمانی موجود برای بیماران ایرانی تأثیر گذاشته است. بطور خاص، من بر تحریم های جدید آمریكا مقابل داروهای ۳۴۵ بیمار موكوپلی ساكاریدوز (MPS) متذكر می شوم كه دو شركت آمریكایی مانع ارسال داروهای این نوع از بیماری به ایران می شوند.
به گفته وزیر بهداشت، جمهوری اسلامی ایران همواره برمبنای منافع مشترك و احترام متقابل به دنبال تعامل سازنده و عزتمندانه با جهان بوده است. در مقابل، ایالات متحده بدون توجه به حقوق بین الملل و منشور سازمان ملل با خروج یكجانبه از توافق هسته ای تحریم های اقتصادی مقابل ایران اعمال كرده است.
نمكی به دبیركل سازمان بهداشت جهانی یاد آور شد: می خواهم به شما اطلاع دهم كه صدها كودك ایرانی مبتلا به MPS به سبب كمبود داروهای فوق در معرض خطر مرگ و میر و عوارض جانبی قرار گرفته اند.


منبع:

1398/10/11
12:04:25
5.0 / 5
4155
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک