اپتیک optlab
معاون وزیر بهداشت مطرح كرد

چالش عفونت های بیمارستانی و ماندگاری طولانی بیمار در بیمارستان

چالش عفونت های بیمارستانی و ماندگاری طولانی بیمار در بیمارستان به گزارش اپتیك معاون درمان وزارت بهداشت یكی از مهم ترین دلیلهای مرگ و میر در بعضی بیمارستان های كشور را عفونت بیمارستانی و ماندگاری طولانی بیمار در بیمارستان دانست و در عین حال اظهار داشت: البته با این وجود میزان عفونت بیمارستانی در بیمارستان های كشور حدود یك درصد است و با آمارهای دنیا فاصله زیادی دارد.


به گزارش اپتیك به نقل از ایسنا، قاسم جان بابایی در سومین كنگره تخصصی كنترل عفونت و استریلیزاسیون و مواد و تجهیزات پزشكی با اشاره به اینكه گام های مثبتی برای كنترل عفونت بیمارستانی برداشته شده است، اظهار داشت: اما همچنان عقب ماندگی هایی در كنترل ایمنی بیمار داریم كه در رابطه با مصرف آنتی بیوتیك و ایجاد عفونت های بیمارستانی است و قسمتی از این مسئله به مصرف آنتی بیوتیك در خارج بیمارستان بازمی گردد.
جان بابایی اظهار داشت: ما هنور به شرایط ایده ال در كنترل عفونت بیمارستانی و كاهش مرگ و میر ناشی از آن نرسیده ایم و یكی از اساسی ترین مشكلات ما آمارهای ما در كنترل عفونت ها بوده و واقعیت این است كه آمارهای عفونت بیمارستانی ما صحیح نیستند؛ چونكه داده سازی های ما حقیقت ندارد.
معاون درمان وزارت بهداشت بیان كرد: برمبنای منابع بین المللی در بعضی كشورها در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانی مثل ICU تا ۳۰ درصد عفونت بیمارستانی گزارش می شود و آمارهای ما نسبت به مراجع بین المللی بسیار پایین تر است و وقتی این آمارها را با میزان مرگ و میر در بیمارستان های كشور و مدت بستری در بخش های مختلف مقایسه می نماییم، در می یابیم كه این آمارها صحیح نیست و مشكل مربوط به دیتاسازی ماست.
جان بابایی اظهار داشت: یكی از مهم ترین دلیلهای مرگ و میر در بعضی بیمارستان های كشور، عفونت بیمارستانی است كه با بررسی سابقه بیمار در بیمارستان درمی یابیم یكی از دلیلهای آن ماندگاری طولانی بیمار در بیمارستان است و باید زیرساخت های لازم برای كشت میكروبی در بیمارستان ها ایجاد شود. اینكه می گوییم میزان عفونت بیمارستانی در بیمارستان های كشور حدود یك درصد است، شوخی بیش نیست؛ چونكه با آمارهای دنیا فاصله زیادی دارد.
ایشان سپس درباره مدیریت مصرف انتی بیوتیك ها و كنترل عفونت بیمارستانی اظهار نمود: ساخت و توسعه مراكز LTC و گسترش خدمات مراقبت در منزل علاوه بر اینكه قسمت زیادی از هزینه ها را می كاهد عفونت های بیمارستانی و مقاومت میكروبی هم كنترل خواهد شد.

جان بابایی اظهار داشت: با بررسی بیماران مزمن مانند بیماران سكته مغزی بعد از اجرای طرح ۷۲۴ دریافتیم كه بیشترین زمانی كه بیمار از بستری در بیمارستان سود می برد همان ۷۲ ساعت اول است و باید بعد از این مدت در خارج بیمارستان روند درمانی بیمار ادامه یابد.
جان بابایی بیان كرد: از آنجایی كه خدمات مراقبت در منزل پوشش بیمه ای ندارد، هزینه هنگفتی روی دست بیمار و خانواده اش می گذارد و امیدواریم كه این خدمات تحت پوشش بیمه قرار گیرد؛ چونكه پوشش بیمه ای خدمات مراقبت در منزل به نفع بیمه هاست.
وی به تغییر بیماری ها در كشور اشاره نمود و اظهار داشت: حالا به سمت افزایش بروز بیماری های مزمن و غیر واگیر پیش می رویم و بنا بر این ساختارمان را باید متناسب با این بیماری ها اصلاح كنیم؛ چونكه مبتلایان به بیماری های مزمن مانند بیماران سرطانی و خاص به سبب ضعف سیستم ایمنی بدن بیشتر در معرض مبتلاشدن به عفونت های بیمارستانی قرار می گیرند، از طرفی برخی داروهای مصرفی در این بیماران مانند كورتون ها در ضعف سیستم ایمنی و افزایش مبتلاشدن به عفونت بیمارستانی نقش دارند.
جان بابایی در ادامه، اظهار داشت: خوشبختانه دستورالعمل های لازم درباره مصرف انتی بیوتیك ابلاغ گردیده است و در صورتیكه دستورالعمل ها به درستی عمل شوند، عفونت های بیمارستانی و مرگ و میر ناشی از آن كاهش می یابد.
وی با اشاره مشكلات زیرساختی خدمات استریلیزاسیون در بیمارستان ها اظهار نمود: متاسفانه در این عرصه توسعه خوبی نداشتیم، برخی بیمارستان ها از خدمات نوین استرالیزاسیون استفاده می نمایند اما در خیلی از بیمارستان ها استرالیزاسیون به درستی صورت نمی گیرد و اولویت ما در وزارت بهداشت این است كه با ایجاد زیر ساخت درست از ظرفیت شركت های بزرگ برای استرالیزاسیون بیمارستانی استفاده نمائیم و اقداماتی شروع شده است و امیدواریم با كمك معاونت توسعه شرایط سرمایه گذاری برای این شركت ها ایجاد شود. ایجاد این شركت ها از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است و عفونت های بیمارستانی را می كاهد.
منبع:

1398/10/24
19:11:24
5.0 / 5
4626
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک