اپتیک optlab
معاون كل وزارت بهداشت؛

اظهار نظر در حوزه سلامت باید علمی و مستند باشد

اظهار نظر در حوزه سلامت باید علمی و مستند باشد اپتیك: معاون كل وزارت بهداشت، خواهان دقت نظر علمی و مستند در انعكاس اخبار حوزه سلامت شد.


به گزارش اپتیك به نقل از مهر، ایرج حریرچی، با حضور در برنامه زنده تلویزیونی شبكه سه سیما، اظهار داشت: حضور كارشناسان در رسانه ملی كه مخاطب میلیونی دارد باید با دقت بیشتری صورت گیرد و اظهار نظرات در حوزه بهداشت و درمان باید كاملاً علمی، مستند باشد. وی ادامه داد: هنوز مدت زیادی از اخبار در خصوص مشاهده كپسول و قرص در كیك های موجود در بازار نگذشته است كه خبر عدم مصرف شیر منتشر گردید در صورتیكه این گونه اخبار سازماندهی شده سبب نگرانی مردم و نیز حذف یك ماده غذایی بسیار مهم كه در حالت معمول هم سرانه مصرف آن در كشور پایین است، می شود. معاون كل وزارت بهداشت در پاسخی به سوالی در خصوص چگونگی نحوه نظارت بر مواد غذایی، اظهار داشت: نظارت بر مواد غذایی بسته بندی به عهده وزارت بهداشت و نظارت بر مواد غذایی كه به صورت باز عرضه می شوند بر عهده وزارت جهاد كشاورزی است. حریرچی درباب خاصیت های یك نظام سلامت خوب، اشاره كرد: كاهش پرداخت ها از جیب مردم و كم شدن هزینه های كمرشكن و همین طور میزان فقر مردم در اثر درمان بیماری ها همچون عوامل مهم در محافظت از مخاطرات مالی مردم همین طور كسب رضایت مردم، ارتقای كیفی خدمات و رضایت ارائه دهندگان خدمات پزشكی و كارایی، هدف چهارم نظام سلامت است كه در امتداد خدمات سلامت بیشتر با پول كمتر انجام می شود. معاون كل وزارت بهداشت در تشریح اخبار منتشره درباب آلودگی شیر و عدم مصرف آن اظهار داشت: حتی در كشورهای اروپایی كه سختگیرانه ترین كدكس ها را دارند هم آفلاتوكسین در لبنیات وجود دارد، باید توجه داشت میانگین این سم حدود ۵۰ تا ۶۰ نانو گرم در لیتر در تمام شیرهای كشور است.
معاون كل وزارت بهداشت اظهار داشت: اگر مقیاس، كدكس اروپا باشد، خود عدد تقریباً بالاست چون عدد كدكس اروپا ۵۰ نانوگرم در لیتر است. اگر كدكس ایران باشد حدود ۱۰۰ است كه قابل قبول و اگر كدكس آمریكا باشد كه میزان آن ۵۰۰ نانوگرم است، با این معیار، تقریباً تمام نمونه ها قابل قبول هستند. وی با اشاره به اینكه باتوجه به ارزیابی خطر باید به قضاوت این مساله نشست، اظهار داشت: همین امروز هم میزان مصرف شیر در جامعه ما پایین است و مصرف شیر در مقایسه با كشورهای اروپایی شاید یك چهارم باشد و به مردم سفارش می نماییم كه مصرف شیر را از سبد غذایی خود حذف نكنند و نكته دیگر این كه خطر جدی این ماده با دوز ۳و نیم میلی گرم به ازای وزن مصرف كننده دیده شده كه بسیار بعید است به این میزان از دوز در پیكر شخص برسد.

حریرچی اشاره كرد: سرطان كبد اولیه در ایران عمدتاً ناشی از سیروز هپاتیت مزمن است و سرطان ناشی از آفلاتوكسین نادر است. حتی ابتلاء به سرطان اولیه كبد هم در ایران در سال های اخیر رو به كاهش است. معاون كل وزارت بهداشت در ادامه دستاوردهای حوزه سلامت را تشریح نمود و اظهار داشت: در ۴۰ سال قبل دستاوردهای خوبی را كسب كرده ایم مثلاً در دهه ۷۰ از هر هزار تولد زنده نوزادان ایرانی، ۱۷۴ مورد زیر ۵ سال فوت می كردند كه هم اكنون این میزان مرگ و میر كودكان زیر ۵ سال به حدود ۱۸ در هزار رسیده كه ۹۰ درصد كاهش داشته است. حریرچی اشاره كرد: از لحاظ تامین خدمات درمانی در كشور، در دهه ۷۰ میلادی حتی تا اواسط ۸۰ میلادی در شهرهای كوچك و برخی مراكز استانها پزشكانی از جنوب آسیا و جنوب شرقی آسیا به كار گرفته می شدند در صورتیكه هم اكنون ایران به منطقه توریسم درمانی تبدیل گشته است.

وی اظهار داشت: هم اكنون از كشورهای مختلفی برای انجام امور درمانی به ایران می آیند و بیشتر از سی كشور دنیا نیز در حال آموزش پزشكی در كشور ما هستند. با اقداماتی كه انجام شده حدود ۹۸ درصد داروی مصرفی كشور در داخل بدون هیچ وابستگی تولید می شود و ۶۵ دانشگاه علوم پزشكی داریم كه آموزش پزشكی انجام می دهند.


منبع:

1398/11/01
18:59:13
5.0 / 5
4455
تگهای خبر: آموزش , بازار , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک