اپتیک optlab

ساخت دستگاه تشخیص سریع بیماری های عفونی

ساخت دستگاه تشخیص سریع بیماری های عفونی اپتیك: محققان گروه مهندسی پزشكی دانشگاه علم و صنعت موفق به ساخت دستگاهی بر مبنای روش های نوین تشخیص پزشكی شدند كه توانایی سنجش دقیق و سریع بیماری ها را بر مبنای روش های پیشرفته سلولی و مولكولی دارد.


به گزارش اپتیك به نقل از ایسنا، برای انجام تست های تشخیصی در روش های آزمایشگاهی متداول معمولا از چندین دستگاه به منظور مراحلی شامل مرحله جداسازی پلاسما و مخلوط سازی مواد بیوشیمیایی استفاده می شود.
اما با استفاده از فناوری میكرو فلوئید تمام این مراحل را می توان روی یك تراشه انجام داد. با این كار علاوه بر افزایش سرعت انجام تست ها از مقادیر كمتر نمونه های سیالات بیولوژیك كمتری استفاده می شود كه خود هزینه ها را هم می كاهد.
نمونه های ابتدایی دستگاه میكروفلوئیدی دستگاه های اندازه گیری قند خون با یك قطره از خون است. اما با نمونه های پیشرفته آن پارامترهای پیشرفته تری را می توان اندازه گیری نمود.
اسماعیل پیش بین، مجری این طرح پژوهشی اظهار داشت: با انجام این پژوهش موفق به ساخت دستگاهی شدیم كه تمام مراحل تست آزمایشگاهی را می توان روی یك چیپ میكروفلویدی انجام داد. نمونه های این دستگاه می تواند برای تشخیص انواع بیماری ها كاربرد داشته باشد. اما در بیماری های عفونی وجود آن اهمیت بیشتری دارد؛ چونكه یكی از طریق های پیشگیری از شیوع این بیماری ها تشخیص سریع آن است.
این محققان در این پروژه از دستگاه ساخته شده برای تشخیص نوعی بیماری قارچی استفاده كردند.
بر مبنای اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این دستگاه از دقت بسیار بالایی برخوردار می باشد و تست نمونه های خونی با استفاده از آن در چند دقیقه انجام می شود. محققان دانشگاه علم و صنعت این طرح را با پشتیبانی صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران انجام دادند و نتایج آن در ژورنال های معتبر بین المللی انتشار یافته است.1398/11/07
20:41:20
5.0 / 5
4064
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک