اپتیک optlab

رژیم های غذایی اینترنتی معتبر هستند؟

رژیم های غذایی اینترنتی معتبر هستند؟ اپتیك: با پررنگ شدن نقش اینترنت در زندگی افراد، بازار رژیم های غذایی اینترنتی و آنلاین نیز رونق یافته است اما باتوجه به ارتباط تنگاتنگ رژیم غذایی با سلامت، افراد باید در انتخاب رژیم غذایی توجه و دقت بسیار زیادی صرف كنند.به گزارش اپتیك به نقل از ایسنا، اضافه وزن و چاقی كه نتیجه گسترش شهرنشینی، كم تحركی و مصرف غذاهای پركالری است، به یكی از عوامل تهدیدكننده سلامت انسان ها در سراسر جهان تبدیل گشته است. بدین جهت اهمیت یافتن بهترین رژیم غذایی برای كاهش اضافه وزن و حفظ تناسب اندام دوچندان شده است.

انتخاب رژیم غذایی مناسب مستلزم رعایت نكاتی همچون در نظر گرفتن خاصیت های جسمانی، سن، قد، فعالیت روزانه و مواردی از این قبیل است كه ممكنست در خیلی از نسخه های رژیم های آنلاین در نظر گرفته نشود.

دكتر تیرنگ نیستانی - مدیرگروه تحقیقات تغذیه دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی - درباره رژیم های غذایی آنلاین با اشاره به اینكه هیچ مشكل تغذیه ای را نمی توان بدون مراجعه به پزشك متخصص حل كرد، توضیح داد: در رژیم های غذایی آنلاین خیلی از عوامل مهم در تعیین آداب تغذیه ای مناسب هر فرد در نظر گرفته نمی گردد.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی با اشاره به نكات حائز اهمیت در تعیین یك رژیم غذایی مناسب برای هر فرد اظهاركرد: افراد برای دریافت مشاوره تغذیه مناسب باید پزشك را از وضعیت سلامت، اقتصاد، فرهنگ و عادات غذایی خود باخبر كنند و بهتر است سمت و سوی مشاوره تغذیه، اصلاح عادات غذایی فرد با امید پایایی و تداوم برنامه غذایی باشد.

به گفته وی، در رژیم های آنلاین و سفارش هایی كه بین افراد دست به دست می شود، هیچ كدام از این عوامل در نظر گرفته نمی گردد.

مدیرگروه تحقیقات تغذیه دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی افزود: استفاده از آداب غذایی سفارش شده توسط افراد عادی یا قوانین كلی كه در اینترنت به چشم می خورد، به هیچ وجه منطقی نیست چونكه برنامه های تغذیه ای همچون لباس های «فری سایز» نیستند كه به تن همه بیایند.

وی با اشاره به ضرورت مراجعه به افراد اهل فن و متخصص دراین زمینه اظهار نمود: پرسش مهم این است كه فردی كه تصور می كند از راه تغذیه می تواند گره مشكل خودرا باز كند، تا چه زمانی می تواند اجرای برنامه غذایی دریافتی را ادامه دهد. اگر مدت كوتاهی بتوانند از آن پیروی كند، تلاش هایش بی نتیجه است و به سرعت به شرایط قبلی باز می گردد كه این مساله ممكنست هزینه سنگینی داشته باشد.

نیستانی تغییر عادات غذایی را امری بسیار دشواری دانست و اظهار داشت: این سختی را باید با كمك متخصصان كاهش دهیم تا بتوانیم در راه سبك زندگی سالم گام برداریم. از طرفی خیلی از نیازهای اساسی بدن بوسیله خوردن و آشامیدن تامین می شود و اندام های مختلف از بدو تولد با دریافت مواد غذایی لازم رشد می كنند، بنا بر این رژیمی مناسب می باشد كه هم نیازها را تامین كند و هم صدمه ای به بدن نرساند اما رژیم های غذایی آنلاین یا سفارش اطرافیان به هیچ كدام از این نكات توجه نمی كند.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی، به تبعات ناگواری كه پیروی از این رژیم ها برای افراد با مشكلات پاتولوژی به همراه دارد، اشاره نمود و اظهار داشت: افرادی كه با مشكلاتی نظیر كبد چرب، دیابت و بیماری های قلبی و عروقی دست و پنجه نرم می كنند، نیاز به مداخله افراد با دانش پایه پزشكی دارند و جست وجو در اینترنت و فضای مجازی نه تنها دردی از آنها دوا نخواهد كرد بلكه ممكنست روند درمان واقعی را نیز دشوارتر كند.

نیستانی درباب مشاوره های آنلاینی كه این اواخر بسیار گسترش پیدا كرده است، اظهار داشت: خیلی از متخصصان مبادرت به مشاوره افراد بوسیله فضای مجازی كرده اند؛ بطوریكه پرسشنامه های آنلاینی را طراحی می كنند و مطابق با پاسخ افراد برنامه غذایی مناسب را در اختیار آنها قرار می دهند اما این مساله كه چه میزان این روش موثر است را نمی توان دقیق بیان كرد چونكه به سبب نوپا بودن این روش، هنوز ارزیابی در این خصوص صورت نگرفته است.

وی با اشاره به اینكه همچنان خیلی از پزشكان به ضرورت برقراری ارتباط نزدیك با بیمار معتقدند، اظهاركرد: هیچ چاره ای برای رفع معضلات تغذیه ای وجود ندارد كه شما را از مراجعه به متخصص، به صورت حضوری یا آنلاین بی نیاز كند.
رژیم های اینترنتی بی اعتبار است
همچنین دكتر پروین میرمیران- رئیس مركز تحقیقات تغذیه پژوهشكده غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی - رژیم های اینترنتی را بی اعتبار دانست و اظهار داشت: در صورتی می توان به سفارش های تغذیه ای موجود در فضای وب اعتماد كرد كه فقط موارد كلی را بیان كرده باشد، اما رژیم غذایی ای كه با هدف بهبود سلامت عمومی در دسترس تمامی افراد، فارغ از مشخصات شخصی آنان قرار می گیرد، قابل قبول نیست.

وی درباب میزان حساسیت تعریف برنامه غذایی برای هر فرد اظهار داشت: متخصصان تغذیه برای شناسایی عوامل موثر بر تعیین رژیم تغذیه ای نیاز به حداقل ۲۰ تا ۲۵ دقیقه مشاوره با فرد بیمار و دو تا سه جلسه آموزش نحوه جایگزینی واحدها به فرد را دارند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه اظهاركرد: در بعضی موارد حتی عادات ژنتیك هم علاوه بر الگوی غذایی منطقه، فعالیت بدنی، شغل، قد و وزن و دور مچ، فرهنگ درشت مغزی و ریز مغزی و میزان انرژی مورد نیاز اهمیت دارد.

میرمیران با اشاره به كاربرد پرسشنامه بسامد خوراك، FFQ، دراین زمینه اظهار نمود: این پرسشنامه در ایران هم اعتبارسنجی شده است و در نتیجه میزان مصرف یك سال فرد از هر ماده غذایی را مشخص می كند كه طبق آن می توان مصرف روزانه شخص را نیز محاسبه كرد.

رییس مركز تحقیقات تغذیه پژوهشكده غدد درون ریز و متابولیسم اضافه كرد: پرسشگری این روش بسته به بیماری هایی كه فرد به آن مبتلاست، صورت می گیرد و تعداد سوالات آن از ۸۰ عدد تا ۱۸۰ عدد متغیر است البته این الگو باید بومی سازی شود.

میرمیران، مشاوره های تغذیه ای آنلاین كه طبق پرسشنامه های اصولی با مرجع علمی فعالیت می نمایند را نیز قابل اعتماد اعلام نمود و اظهار داشت: تمام خاصیت های فردی هر شخص باید استخراج و طبق آن برنامه غذایی متناسب با شاخصهای موثر تعریف شود، در این صورت رژیم ارائه شده مورد قبول خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، او در آخر با اشاره به ترویج فرهنگ استفاده از برخی رژیم های غذایی مطابق با فرهنگ تغذیه ای كشورهای دیگر اظهار نمود: خیلی از این سبك ها و قوانین توجیه پزشكی دارند اما افراد باید با تشخیص پزشك از آنها استفاده كنند. از طرفی تداوم این برنامه ها مستلزم ایجاد زیرساخت های مناسب فرهنگی و آداب تغذیه ای است چونكه این ناهماهنگی فرهنگی، پایایی و استمرار رژیم را مختل می كند.

منبع:

1398/11/11
21:12:45
5.0 / 5
4745
تگهای خبر: آموزش , بازار , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک