اپتیک optlab
وزیر بهداشت خبر داد

ناقلین چینی، منشاء كرونای جدید در ایران

ناقلین چینی، منشاء كرونای جدید در ایران به گزارش اپتیك وزیر بهداشت از توزیع مجانی بسته های ویژه مقابله با كروناویروس شامل ماسك، مایع ضدعفونی كننده و بروشورهای آموزشی در بین خانواده های قم اطلاع داد.


به گزارش اپتیك به نقل از ایسنا، دكتر سعید نمكی با اشاره به آخرین تصمیمات گرفته شده در ستاد فنی اجرایی مقابله با كرونا، درباره كمبودهای ماسك در كشور و تدابیر اتخاذ شده در این حوزه، اظهار داشت: متاسفانه ماسك و برخی مواد شوینده و ضدعفونی كننده با كمبود روبرو بودند و این مورد هم به علت هجمه بیش از اندازه مردم برای خرید این مواد و البته بی انصافی دلال ها است كه همواره دلال شرایط سخت مردم هستند و نان شان در همین گرفتاری هاست.
توزیع مجانی ماسك و موادضدعفونی كننده در قموی تصریح كرد: ما از مدت ها قبل ذخیره ماسك داشتیم و روز گذشته هم به شكل جدی با كمك مقامات امنیتی و قضایی به این مورد ورود كردیم. امروز هم این پیام را به مردم شهر قم می دهم كه برای همه خانواده های قم حداكثر تا آخر امشب پكیجی را آماده می نماییم كه شامل تعدادی ماسك و مایع ضدعفونی كننده و بروشور و پمفلت آموزشی است. این برنامه سپس برای سایر خانواده ها هم اجرا خواهد. ازاین رو از امروز ماسك مجانی در این شهر توزیع خواهد شد.
وزیر بهداشت درباره ژنوتایپ كروناویروس در ایران اظهار داشت: بررسی هایمان در این حوزه ما را به این سمت سوق داد كه این ویروس همان كرونای جدیدی است كه در ووهان چین مشاهده شده است.
منشاء كرونا در ایرانوی همینطور درباره منشاء این بیماری در كشورمان اظهار داشت: طبق بررسی هایمان منبع ویروس را پیدا كردیم كه از ناقلین چینی بوده است و موارد آن در حال مشخص شدن است. همینطور یكی از فوتی ها در قم بازرگانی بود كه از راه پروازهای غیرمستقیم سفرهایی به چین داشته است.
وزیر بهداشت با اشاره به اینكه ما یك ستاد مستمری را با عنوان ستاد فنی اجرایی مقابله با كرونا در ستاد وزارت بهداشت به صورت مستمر تشكیل دادیم كه تمام مدیران ارشد حوزه بهداشت، درمان، آموزش و همینطور بعضی از همكاران از سازمان نظام پزشكی و برخی دستگاه های مرتبط اجرایی در آن حضور دارند، اضافه كرد: ما در این ستاد مسایل كل كشور را ارزیابی كرده، خبرها را دریافت می نماییم و نظارت ها، دستورالعمل ها و بخشنامه هایی را كه باید اعمال نماییم، تنظیم، مطرح و ابلاغ می نماییم. همینطور برای تسهیل و ساده سازی امور مردم و همكاران مان در سیستم ارائه خدمات، دستورالعمل هایی را كه باید ابلاغ نماییم، در این ستاد تدوین و ابلاغ می نماییم. همینطور مشكلات مردم و همكاران مان در این ستاد ارزیابی و بررسی می شود.
وی اضافه كرد: در كنار این ستاد، ستادی با عنوان ستاد اجرایی مقابله با كرونا هم وجود دارد كه با دستور رئیس جمهور تشكیل شده و مسئولیت آن با بنده است و معاون بنده دبیری آنرا بر عهده دارد. در عین حال روز گذشته گزارشی را در شورایعالی امنیت ملی ارائه دادیم و در آنجا بنا بر درخواست ما در خصوص ایجاد برخی محدودیت ها در دسترسی به فضاهای پرجمعیت قرار شد به ما تفویض اختیاری كنند كه تصمیماتی كه ستاد اجرایی كشوری كرونا اتخاذ می كند به اطلاع وزرا، نماینده رئیس قوه قضاییه و نماینده رئیس كل ستاد نیروهای مسلح برسد و این تصمیمات برای همه دستگاه های اجرایی تصمیماتی لازم الاجرا تلقی شود.
نمكی با اشاره به اینكه از امروز درصددیم كه ماسك را به صورت مجانی در اختیار مردم قرار دهیم، اضافه كرد: با شهردار محترم و تیم شهرداری جلساتی داشتیم و قرار شد روزی دو مرتبه ضدعفونی كردن اتوبوس ها و ایستگاه های مترو صورت گیرد. ضمن اینكه در ورودی متروها از مواد ضدعفونی كننده بهره برده و ماسك مجانی به مردم ارائه دهیم.
آمادگی در تمام بیمارستان هاوزیر بهداشت با اشاره به اینكه ما از قبل در كل بیمارستان های استان های كشور آمادگی های لازم را بوجود آورده بودیم، اضافه كرد: تلاش شد تا بتوانیم بیماران را در مراكز ریفرال متمركز نماییم و از پراكندگی آنها جلوگیری نماییم. مراكز بهداشتی و درمانی هم در كل كشور آماده باش هستند؛ بخصوص در مناطقی كه مواردی از بیماری مشاهده شده است. همینطور در كنار این مراكز آمبولانس های ویژه ای قرار گرفته تا اگر قرار بود بیماران را منتقل كنند، این اقدام را انجام دهند.
وحشتی كاذبِ كرونانمكی خطاب به مردم تصریح كرد: وحشت بیهوده ای كه درباره كرونا در مردم ایجاد شده، وحشتی كاذب است. باید توجه كرد كه بیماری ناشی از ویروس كرونای جدید هم میزان مرگ ومیر و هم بیماری زایی اش به مراتب از بیماری آنفلوآنزا كمتر است؛ بعنوان مثال طبق گزارشاتی كه خود آمریكایی ها ارائه داده اند حدود 280هزار مورد بستری را برای ویروس آنفلوآنزای نوع بی تخمین می زنند كه البته هم اكنون اوج گرفتاری ما هم در ارتباط با آنفلوآنزای نوع بی وجود دارد و خیلی از مواردی كه بستری شده اند یا بیمارانی كه می بینیم آنفلوآنزای نوع بی هستند كه هم اكنون هم در پیك زمستانه این بیماری قرار داریم.آمریكایی ها تخمین می زنند كه در ارتباط با آنفلوآنزا نوع بی 16هزار مرگ داشته باشند.
وی افزود: این درحالیست كه ما در آنفلوآنزا پاییزه یعنی آنفلوآنزای H1N1 آمار مرگ و میرمان به مراتب پایین تر از حد انتظار بود. البته آمار مرگ و میر و بیماری زایی H1N1 بسیار بیشتر از كرونا است.
نمكی با اشاره به اینكه از تاریخ هفتم بهمن ماه به محض انتشار خبر كرونا در چین با اصرار بنده و حمایت دولت، پروازهای مستقیم از چین را لغو كردیم، اظهار داشت: اما متاسفانه پروازهای غیرمستقیم از چین برقرار بود . البته ما در 36 مبادی ورودی كشور نیرو گذاشتیم تا همه چیز را به صورت مرتب دیده بانی كنند. این درحالیست كه این اقدامات ابدا در كشورهایی مانند امارات و تركیه انجام نشد. ازاین رو ما موارد غیرمستقیمی را كه از چین وارد كشور می شدند، چك می كردیم اما اگر این افراد در دوره كمون قرار داشتند و علایمی نداشتند امكان دارد با آلودگی وارد كشور شده باشند.
شفاف و به روز اطلاع رسانی می كنیموی با اشاره به اعلام اطلاعات مربوط به كرونا اظهار داشت: همانطور كه پیش تر گفتم ما اطلاعات را به صورت شفاف، درست و به روز به اطلاع مردم می رسانیم. از مردم خواهش می كنم كه به جز اطلاعاتی كه از جانب وزارت بهداشت و همكاران ما منتشر می شود، به سایر اطلاعات اعتماد نكنند. گاهی بعضی می گویند یك بیمارستان پُر از بیمار سرماخورده بود. اما باید توجه كرد كه امكان دارد یك بیمارستان پُر از بیمار سرماخورده باشد اما همه آنها مبتلا به كرونای جدید نیستند. هم اكنون پیك گرفتاری ما با آنفلوآنزای نوع بی است. همكاران ما تا زمانی كه در دو – سه نوبت بیمار را چك نكنند و از ابتلای او به كرونا ویروس جدید مطمئن نباشند، در اینباره اطلاع رسانی نمی كنند.
امكانات آزمایشگاهی كامل استوزیر بهداشت با اشاره به امكانات تشخیصی و آزمایشگاهی در زمینه كروناویروس جدید اظهار داشت: هم اكنون خوشبختانه امكانات آزمایشگاهی ما كامل است. حتی زمانی كه سازمان بهداشت جهانی و چین هم در كیت های تشخیصی گرفتار مشكل بودند ما توانستیم در انستیتو پاستور كیت های تشخیصی را طراحی نموده و بسازیم؛ به صورتی كه پیش از اینكه سازمان بهداشت جهانی تعداد محدودی كیت در اختیارمان قرار دهد، ما روش تشخیصی كرونا را طراحی نموده و كیت های آنرا ساخته بودیم. هم اكنون هم در حوزه تشخیصی كاملا سوار بر كار هستیم.
چرایی بالا بودن آمار مبتلا شدن و فوت ناشی از كرونا در ایران نسبت به سایر كشورهاوی در پاسخ به این كه چرا آمار مبتلایان و جانباختگان ناشی از كرونا در ایران بیشتر از برخی كشورهای دیگر است، اظهار داشت: این مورد به شفافیت سیستم اطلاع رسانی ما بازمی گردد. هم اكنون خبری را دریافت كردیم در خصوص اینكه 9 مسافر كره جنوبی كه از سرزمین های اشغالی به كره جنوبی بازگشته اند از نظر كروناویروس جدید مثبت بودند. ازاین رو این افراد از سرزمین های اشغالی كه رژیم صهیونیستی مدعی است از كرونا پاك هستند به كره جنوبی رفته اند و مثبت بوده اند. ازاین رو رژیم صهیونیستی كه خودش را از بهترین نظام های بهداشتی می داند آنقدر درباره كروناویروس كتمان كرده كه افراد از كره جنوبی به این كشور سفر كرده و مبتلا بازمی گردند.
وی اضافه كرد: در عین حال كشورهایی هم وجود دارند كه اصلا ساختار اطلاع رسانی در این حوزه ندارند و اعلام می كنند كه تا امروز هیچ مورد مثبتی نداشته ایم. ازاین رو مردم این موضوعات را این چنین برداشت نكنند كه یك كشور عقب افتاده تا كنون هیچ مورد مثبتی نداشته و ما بعنوان كشوری كه یكی از بهترین زیرساخت های بهداشتی و درمانی را داریم، موارد مثبت كرونا را داشته ایم.
فعلا سفر به قم و شهرهای زیارتی را سفارش نمی كنیموزیر بهداشت در ادامه صحبت هایش با تاكید بر توجه به مسایل بهداشتی اظهار داشت: باید شستن دست ها، پرهیز از روبوسی، نرفتن به نقاط پرجمعیت و غیره را رعایت نماییم. در عین حال از مردم عزیز قم خواهش می كنم كه سفر نكنند. برخی به ما گفتند كه قم را قرنطینه كنید، اما من اعتقاد دارم مردم ما آنقدر فهیم، شریف و باشخصیت هستند كه با آموزش هایی كه ارائه می دهیم، خودشان رعایت می كنند و قرنطینه خانگی را برای خودشان اعمال می كنند. ازاین رو خواهشم از مردم این است كه از قم به جایی سفر نكنند و در عین حال اعلام می كنم كه هم اكنون رفتن به سمت قم و شهرهای زیارتی را مطلقا سفارش نمی كنیم؛ چون كه هم اكنون قم یك كانون بیماری است كه باید آنرا مدیریت نماییم و موارد زیادی را كه از مناطق مختلف مورد بررسی قرار دادیم و مثبت شده اند، اكثرا منشاء سفر به قم داشته اند.
اخبار كرونا را از وزارت بهداشت پیگیر باشیدوی تصریح كرد: در عین حال سفارش می كنم كه مردم از استفاده از خودكارهای عمومی و وسایل شخصی مشترك پرهیز كنند. باید توجه كرد كه پیشگیری بهترین راه مبارزه با این بیماری است. در عین حال مردم اخبار را فقط از وزارت بهداشت دریافت نمایند و بدانند كه امكان دارد سایر اطلاعات كذب باشد. ازاین رو مردم به ما كمك كنند و ما را حمایت كنند تا بتوانیم به سرعت این مورد را جمع نماییم.
كرونا را شكست می دهیموزیر بهداشت از ایجاد بسیج ملی كرونا در كشور اطلاع داد و اظهار داشت: بسیجی را با عنوان "كرونا را شكست می دهیم" با ایجاد پایگاه هایی در سراسر كشور آغاز كردیم و امیدواریم همه مردم همانطور كه در بسیج ملی كنترل فشارخون به ما كمك كردند، به این بسیج هم خواهند پیوست و بزودی شكست كامل كرونا را در كشور اعلام خواهیم كرد.1398/12/04
13:29:29
5.0 / 5
3833
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک