اپتیک optlab

ساخت دستگاه بویایی سنج توسط پژوهشگران دانشگاهی

ساخت دستگاه بویایی سنج توسط پژوهشگران دانشگاهی اپتیك: پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف موفق به طراحی و ساخت دستگاه بویایی سنج شدند كه بگفته آنها این دستگاه امكان ثبت و پردازش سیگنال های مغزی و پاسخ مغز به رویدادهای بویایی را فراهم می آورد.


به گزارش اپتیك به نقل از ایسنا، محققان دانشگاه صنعتی شریف با انجام طرحی پژوهشی با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری موفق به ساخت این دستگاه شدند. این دستگاه برای مطالعات شناختی در زمینه سنجش حس بویایی بیماران كاربرد دارد.
دستگاه بویایی سنج رشته ای از محرك های بویایی شامل رایحه های متنوع را به صورت برنامه ریزی شده به فرد مورد آزمایش ارائه می كند. بررسی پاسخ مغز به چنین رشته تحریكی می تواند به پژوهشگران در شناخت ساختار و عملكرد مغز كمك نماید.
بهره گیری از دستگاه بویایی سنج در كنار سامانه نقشه برداری از مغز به متخصصان این امكان را می دهد كه بدون نیاز به تعامل گفتاری با آزمایش شونده كیفیت ثبت و ادراك حس بویایی در مغز او را مورد سنجش قرار دهند.
نارسایی عملكرد مغز در پاسخ به تحریك های بویایی نشانگر مناسبی برای تشخیص بعضی از بیماری های مغز و اعصاب شمرده می شود و استفاده از این دستگاه امكان ثبت و پردازش سیگنال های مغزی و پاسخ مغز به صورت پتانسیل وابسته به رویداد بویایی را فراهم می آورد. همین طور بویایی سنج زمان دقیق ارائه هر تحریك بویایی را در اختیار سامانه داده گیری از مغز قرار می دهد.
این ابزار كاربردی در حوزه دانش علوم شناختی دارای ۶ مخزن رایحه، حسگر دما، فشار و رطوبت، پشتیبانی از حسگر تنفس، كنترل مدت زمان و ترتیب تحریك های بویایی، تنظیم جریان هوای ورودی و غلظت تحریك های بویایی است.
برمبنای اعلام معاونت علمی، این دستگاه كه قابل حمل و سازگار با روش های تصویربرداری مغز است، برای اجرای آزمایش های متنوعی بررسی بویایی رفتاری یا تعاملی بدون نیاز به ثبت سیگنال های مغزی كاربرد دارد.
منبع:

1398/12/05
14:17:37
5.0 / 5
4216
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک