اپتیک optlab

داستان نخستین پیوند قلب انسان، دستاوردی علمی در میانه یك جهالت

داستان نخستین پیوند قلب انسان، دستاوردی علمی در میانه یك جهالت اپتیك: تهران- ایرنا- ؛كریستیان بارنارد؛ جراح قلب در آفریقای جنوبی متخصصی است كه نخستین پیوند موفق قلب انسان را در ساعات اولیه روز سوم دسامبر 1967 انجام داد و با بیان آن، بی درنگ رسانه ها را به تكاپو انداخت.


به گزارش گروه علمی ایرنا از روزنامه تلگراف، با وجود اهمیت این جراحی، نخستین سوال خبرنگاران در مورد جزئیات آن، موفقیت عمل یا چگونگی احساس بیمار نبود بلكه آنها می خواستند از نژاد فرد اهداكننده سر در بیاورند.
جراحی در بیمارستان Groote Schuur در كیپ تاوان و در قلب دوران آپارتاید (از اشكال تبعیض نژادی) صورت گرفت؛ دورانی كه سیاه پوستان و سفید پوستان در بخش های جداگانه ای تفكیك می شدند و حتی در آرامگاه های متفاوت به خاك سپرده می شدند.
تنها چند هفته پیش از آن، نخستین تلاش برای پیوند قلب به علت اینكه تنها فرد اهدا كننده موجود برای 'لوئیس واشكانسكی' بیمار 54 ساله سفیدپوست، یك سیاه پوست بود، با ممانعت روبرو شد، زیرا بیم آن می رفت كه اگر واشكانسكی بمیرد، مشخص نیست كه باید او را در گورستان سفیدپوستان و یا سیاه پوستان به خاك سپرد؛ همینطور نگرانی هایی وجود داشت كه گروه پزشكان سفیدپوست به افترا آزمایش روی افراد سیاه پوست متهم شوند.
این سابقه ناراحت كننده در مورد نخستین پیوند قلب انسان، در آستانه پنجاهمین سالگرد پیوند قلب توسط پروفسور 'استفان وستبای' جراح قلب سرشناس در انگلیس افشا شد.
پروفسور وستبای كه با اعضای باقی مانده آن گروه جراحی مصاحبه كرده بود و خود شخصا بارنارد را می شناخت، اظهار داشت: من آن زمان یك دانشجوی 19 ساله پزشكی بودم كه در دانشكده پزشكی بیمارستان Charing Cross مشغول كار روی جسد بودم و هنوز همهمه ای را كه در آن اتاق در زمان شنیده شدن خبر نخستین پیوند قلب انسان رخ داد، بیاد می آورم.
انگیزه پیوند قلب انسان از زمانی بوجود آمد كه 'ریچارد لاولر' جراح آمریكایی در سال 1950اولین عمل پیوند كلیه را انجام داد. 13 سال بعد 'جیمز هاردی' نخستین پیوند ریه را انجام داد و سال بعد هم برای یك پیوند قلب كوشش كرد.
هاردی در منطقه ای كار می كرد كه در آن بی قانونی حكمفرما بود و می دانست تنها در عرض چند ساعت و بعد از یك تیراندازی در شهر، می تواند به یك اهداكننده دسترسی پیدا كند. برخی محدودیت های قانونی در امریكا مانع از فعالیت وی در زمینه پیوند قلب روی انسان شد.
اما بارنارد در آفریقای جنوبی تا زمستان 1967 عمل پیوند قلب را 49 بار روی سگ ها انجام داده و گروهی از جراحان و پرستارانی را كه مایل به انجام نخستین پیوند قلب انسانی بودند، جمع اوری كرده بود. او همینطور واشكانسكی را به عوان یك نامزد برای پیوند قلب در اختیار داشت كه به بیماری شدید عروق كرونر قلب، دیابت و نارسایی قلبی مبتلا بود.
به گفته پروفسور وستبای، در روز 22 نوامبر یك قلب برای اهدا پیشنهاد شد و واشكانسكی هم موافق بود، اما اهداكننده یك فرد سیاه پوست بود و این عمل پیوند قلب به واسطه قدرت نظام وقت آپاراتاید متوقف گردید.
در روز دوم دسامبر یك دختر 25 ساله به نام دنیس داروال در فاصله كمتر از یك مایلی بیمارستان با یك خودرو برخورد كرد و زمانی كه مشخص شد فرد مصدوم هیچ شانسی برای زنده ماندن ندارد، بارنارد از پدرش در مورد استفاده از قلب وی برای واشكانسكی سوال كرد.
پدر دارول هم با این مورد موافقت كرد و عمل در ساعات اولیه روز سوم دسامبر آغاز شد، اما 'تری اونتون' جراحی كه مسئول بازكردن سینه اهداكننده قلب بود تمایلی نداشت كه قلب وی را تا زمانی كه از تپش نیفتاده، از سینه خارج كند. ازاین رو قلب تا زمانی كه به واشكانسكی منتقل شد، صدمه دید و سه تلاش احیا روی آن انجام شد تا پمپاژ خون را آغاز كند.
همچنین قلب دارول كوچك بود و به قول جراحان، قلب شبیه یك ماهی در حفره بزرگ قفسه سینه واشكانسكی تكان می خورد كه این مورد فرآیند پیوند رگ های خونی را حساس تر می كرد.
بعد از عمل چهارم، بارنارد به تیم خود اطلاع داد كه قلب كار می كند.
در عرض چند ساعت خبر این موفقیت در سراسر جهان پیچید و پرسش هایی از جانب خبرنگاران سرازیر شد.
به گفته پروفسور وستبای، نخستین سوالی كه مطبوعات پرسیدند این بود كه آیا اندام اهدایی از یك فرد سفیدپوست بود. سپس آنها پرسیدند احساس آقای واشكانسكی كه یك یهودی است از داشتن قلب یك غیریهودی چیست.
با این همه، نخستین بیماری كه تحت عمل موفقیت آمیز پیوند قلب قرار گرفت، زندگی كوتاهی داشت و چند روز بعد از جراحی عمل، وضعیت بیمار رو به وخامت رفت.
پزشكان معتقد بودند كه بدن وی در حال پس زدن این اندام اهدایی است و داروهای سركوب كننده سیستم ایمنی را افزایش دادند اما این داروها باعث افزایش عفونت در بدن شدند و در نهایت واشكانسكی بیست و یكم دسامبر دارفانی را وداع گفت.
پس از گذشت یكسال از این عمل، 100 عمل پیوند قلب انجام و نام كریستیان بارنارد بعنوان نخستین مجری ان ثبت شده بود.
علمی**2038**
مترجم: درنا محمدیان * انتشار: محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
ttps: //telegram. me


1396/09/16
16:00:12
5.0 / 5
4581
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک