توصیه های راوندی پنجه در پنجه كرونا؛

در خانه بمانیم كه تموم بشه این دوران

در خانه بمانیم كه تموم بشه این دوران به گزارش اپتیك موسی راوندی، روزنامه نگار و فعال رسانه ای بعد از دوران قرنطینه و مبتلا شدن همسرش به كرونا ویروس تجربیات و سفارش هایی را در چارچوب پست در صفحه اینستاگرام خود منتشر نموده است.


خبرگزاری مهر - گروه مجله: موسی راوندی، روزنامه نگار و فعال رسانه، بعد از دوران قرنطینه و ابتلاء همسرش به كرونا ویروس تجربیات و سفارش هایی را در چارچوب پست در صفحه ی اینستاگرام خود با این مقدمه شروع كرده است:

به واسطه ابتلای همسرم به بیماری ‎كرونا و تجربه های تلخ و شیرینی كه در ایام پُراسترسِ ‎قرنطینه خانگی پشت سر گذاشتیم، دلم می خواد بخشی از این تجربه ها رو با شما به اشتراك بگذارم. اینكه «در مواجهه با بیماران كرونایی و خانواده اونها چطور رفتار كنیم؟»

۱- ‏گلام نباشیم! «من می دونستم!»، «بِهت گفتم نرو»، «نگفتم؟»، «دیدی گفتم!»، «چرا رفتی؟»، «حالا چرا برگشتی؟!» و غیره را بی خیال شوید. شرایط برای این افراد همینطوری اش هم قمر در عقرب هست، سر جدتان بدترش نكنید!

۲- ‏واقعا ضرورتی ندارد اخبار و جملات منفی درباره كرونا، آمار مرگ و میر، «اتفاقا فامیل ما هم گرفت بنده خدا پریروز مُرد»، «وای خدااا! این چه بدبختی ای بود گرفتارش شدید!»، «خدا به داد بچه تون برسه!» را به فرد مبتلا و خانواده اش منتقل كنید. شخصاً فكر می كردم جزو بدیهیاته ولی نیست گویا!

۳- ‏یه بنده خدایی زنگ زده بود، حضرت عباسی پنج دقیقه طول كشید آرومش كنم و بگم نگران نباشه، ما شرایط مون اینطوری كه تو داری می گی هم فاجعه نیست! مثل این بنده خدا نباشیم و به بیمار و خانواده اش استرسِ مضاعف منتقل نكنیم!

۴- ‏اگر از اقوام، دوستان و همكاران نزدیك بیمار و یا خانواده اش هستید، طرف را كلاً نادیده نگیرید! در نگاه فرد بیمار و اطرافیانش بی توجهی محضِ آدم ها، كار خیلی زننده ای است. حداقل با یك پیام، نشان دهید كه به یادشان و كنارشان هستید.

۵. ‏در عین حال برای احوال پرسی و اینكه «الان حالت چطوره؟» تماسهای نان استاپ نداشته باشیم. مایكروفر نیست كه! دوره اش باید طی بشه.

۶- ‏احتمالا یكی از اشكالات برای فرد مبتلا و فرد یا افرادی كه از او نگهداری می كنند [به ویژه در ایام سخت و عجیب و غریب ابتدایی] تهیه اقلام بهداشتی و مواد ضدعفونی كننده برای ضدعفونی محل اقامت و گذراندن ایام با فرد مبتلا با كمترین ریسك امكان دارد. اگر راه دارد و شرایط اش را دارید با هماهنگی خودشان برای شان اقلام بهداشتی و ضدعفونی كننده ارسال كنید.

۷- ‏اگر در خانه ای كه ساكنین اش در آن قرنطینه شده اند كودك هم حضور دارد، ارسال هدیه های كادوپیچ شده [هر چند كوچك] ‎روحیه بچه ها رو زیر رو می كنه. ما این شانس رو داشتیم و پسر سه ساله ام خیلی حال كرد. دَم خانواده و رفقامون گرم.

۸- ‏بیمار و خانواده اش به واسطه مبتلا شدن به كرونا، كارشناس و متخصص این بیماری نشده اند! بنابراین برای آگاهی از طریق های پیشگیری و درمانِ بیماری كرونا بهتر است با شماره ۴۰۳۰ یا پزشكان متخصص تماس بگیریم!
۹- در مورد ما با عنایت به ابتلای همسرم و بیگانگی محض من با آشپزی، برای تهیه غذا مشكل داشتیم كه با همراهی و كمك خانواده هامون حل شد. با عنایت به اهمیت خورد و خوراك در تقویت فرد مبتلا كه در روند بهبودی اش فوق العاده موثره، تعیین و تكلیف این مورد خیلی مهمه.
۱۰- ما از شرایط بیمار، زمینه ها و بیماری های احتمالی دیگرش خبر نداریم. بنابراین برای خلق الله نسخه نپیچیم. یكهو دیدی قوز بالا قوز شد!
۱۱- نهایتاً و مهم تر از همه اینكه در گرفتاری ها، چیزی كه پر رنگ تر از همیشه به یادگار میمونه، روابط انسانی و محبت آدم هایت. فراموشش نكنیم.
پ. ن: عكس هم مربوط به بام گردی با پسرم محمد در روزهای قرنطینه است! انصافاً كِی فكرش و می كردیم روزی برسه كه پشت بوم رفتن بشه تهِ تفریح مون؟! #در_خانه_بمانیم كه تموم بشه این دوران.

1399/01/11
21:58:22
5.0 / 5
2925
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک