اپتیک optlab
متخصص پزشكی اجتماعی تشریح كرد؛

ترسیم سرنوشت كرونا در ایران

ترسیم سرنوشت كرونا در ایران اپتیك: عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران، به ترسیم وضعیت كرونا در كشور طی یك سال آینده پرداخت.


به گزارش اپتیك به نقل از مهر، پیمان سلامتی متخصص پزشكی اجتماعی و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران، در یادداشتی نوشت: در ابتدای شیوع اپیدمی كرونا در كشور و بعد از انتشار یادداشت چند هفته قبل من با عنوان «تا چند هفته دیگر روند كرونا در كشور كاهشی خواهد شد»، انتقادات فراوانی از طرف دوستان خیرخواه درباب این پیش بینی به سمت من روانه شد. در این یادداشت اهتمام دارم تا روند بیماری را برای یك فاز میان مدت حدود یك ساله در ایران پیش بینی نمایم. الف- روند نزولی مبتلایان جدید: باتوجه به آمار روزانه ابتلای بیماران جدید به كرونا خوشبختانه از روز یازدهم فروردین روند ابتلاء نزولی شده بطوریكه تا ۱۹ فروردین حدود ۳۰ درصد كاهش داشته است. باتوجه به نقص سیستم بیماریابی و گزارش دهی حاكم در كشور باید در نظر داشت كه داده های موجود با تأخیری در حدود یك تا دو هفته اعلام می شوند. به عبارت دیگر باید در نظر داشت كه بنا به دلیلهای مختلف تابحال نتوانسته ایم پروسه بیماریابی فعال را به درستی راه اندازی نماییم و بجای آنكه ما برای كشف موارد جدید از بیماری با انجام هرچه بیشتر تست های آزمایشگاهی به سراغ مردم برویم این بیماران هستند كه با پای خود به مراكز پزشكی می آیند. بدین ترتیب، با در نظر داشتن دوره نهفتگی بیماری كه حدود پنج روز است، عدم مراجعه بیماران به مراكز درمانی در ایام اولی كه با علایم خفیف تر بیماری مواجه می شوند، تلاش كادر پزشكی در درمان سرپایی بیماران و عدم بستری آنها تا حد امكان و عدم انجام تست برای عمده این بیماران، تأخیر چند روزه در گزارش موارد مثبت از طرف آزمایشگاه های مسئول و…، می توان ادعا كرد كه در حقیقت روند كاهشی مشاهده شده از اوایل این ماه به وقوع پیوسته است. از طرف دیگر باتوجه به روند دوره بیماری در كشورهایی همچون چین و كره جنوبی كه قبل از ما با این اپیدمی روبه رو شده بودند و همین طور محدودیت های اتخاذ شده در سطح جامعه در هفته های اخیر بنظر می رسد كه این روند نزولی تداوم یابد. بااینكه اینجانب معترف هستم كه تعداد واقعی مبتلایان به بیماری از آنچه كه بطور رسمی گزارش می شود بنا به دلیلهای اجرایی مختلفی كه خارج از حوصله این مقال است بمراتب بالاتر است اما استناد به روند فراوانی بیماری را امری قابل اعتمادتر می دانم. همین طور باید تاكید كنم كه تداوم این روند نزولی، مشروط به اعمال صحیح بعضی از سیاستگذاری های حكومتی و رفتارهای بهداشتی شهروندان همچون ضوابط بازگشت ایمن مردم به كارهای اجتماعی و اقتصادی، فاصله گذاری فیزیكی و سفرهای هموطنان در هفته های آتی است. ب- بومی شدن بیماری بطور معمول سرنوشت اپیدمی های عفونی تبدیل شدن به آندمی (بیماری بومی) است. باید به یاد داشته باشیم كه بیماری های نوپدید عفونی به زودی ریشه كن نخواهند شد بلكه با بومی شدن به فهرست تهدیدكنندگان سلامتی انسان ها اضافه خواهند شد. بیماری های آندمیك بیماری هایی هستند كه در یك منطقه جغرافیایی ماندگار شده و در طول زمان با فراوانی نسبتاً مشابهی كه در این حالت تعداد مبتلایان جدید نیز خیلی بالا نیست بروز می یابند.
بدین ترتیب انتظار داریم در ضمن ماه های آتی كرونا میهمان ما مانده و فعلاً با این بیماری سر و كار داشته باشیم. البته می توان پیش بینی نمود كه هر از چند گاهی بنا به دلایلی همچون تغییر شرایط محیطی در پاییز و زمستان و یا برگزاری اجتماعاتی كه سبب شیوع بیماری گردد، با طغیان مجدد و شدید بیماری رو به رو شویم. ج- كشف دارو و واكسن خداوند انسان را بطور شگفت انگیزی آفریده و این موجود در ضمن هزاران سال ثابت كرده كه با تاكید بر عقل و هوشمندی قادر می باشد كه بر ناملایمات طبیعی فایق آید. جای خوشوقتی است كه شاهد می باشیم الان هزاران پژوهشگر در سراسر گیتی در حال تحقیق بر روی این بیماری هستند و باتوجه به شواهد علمی موجود نظر می رسد كه به زودی در فاز اول درمان بیماری و در فاز بعدی واكسن آن تهیه خواهد شد. جان كلام آنكه، اپیدمی های نوظهور عموماً سیری مشابه دارند. گرچه ابتدا بسیار پر سر و صدا هستند اما در تقابل با خرد آدمیزاد و با اعمال روش های كنترلی به مرور سیری نزولی پیدا می كنند، بومی می شوند و بعد از دستیابی به روش های پیشگیری و درمان فروكش می كنند.


منبع:

1399/01/22
13:21:42
5.0 / 5
2949
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک