اپتیک optlab

مشاهده پیك كرونا در 5 استان

مشاهده پیك كرونا در 5 استان اپتیك: برمبنای آخرین بررسی های صورت گرفته درباره بیماری كووید 19 در كشور تا روز 31 فروردین ماه با وجود آنكه در كل كشور روند نزولی بیماری مشاهده می شود اما، روند صعودی یا شروع پیك در پنج استان قم، كهكیلویه و بویراحمد، مازندران، آذربایجان غربی و اردبیل مشاهده می شود.


به گزارش اپتیك به نقل از ایسنا، برمبنای بررسی های اپیدمیولوژی صورت گرفته بر روند مبتلاشدن و گسترش ویروس كرونا در ایران و جهان كه از طرف وزارت بهداشت پخش شده، تا روز ۳۱ فروردین بیش از دو میلیون و ۳۴۰ هزار و ۸۵۶ نفر در جهان به ویروس كرونا مبتلا شده اند كه از این تعداد ۱۶۰ هزار و ۹۰۳ نفر جان خودرا بر اثر مبتلاشدن به كرونا از دست داده اند.
بطور كلی در جهان كشورهای آمریكا، اسپانیا، ایتالیا، فرانسه و آلمان رتبه های اول تا پنجم مبتلاشدن به بیماری كووید۱۹ را به خود اختصاص می دهند.


برمبنای اعلام گزارش انتشار یافته از طرف وزارت بهداشت، ایران نیز رتبه نهم مبتلاشدن به كروناویروس را به خود اختصاص می دهد و برمبنای آمار اعلام شده از طرف وزارت بهداشت تا ۳۱ فروردین ماه ۸۲ هزار و۲۱۱ نفر در كشور به كرونا مبتلا شده اند كه از این تعداد ۵۱۱۸ نفر جان خودرا از دست داده و ۵۷ هزار و ۲۳ نفر نیز بهبود یافته اند. برمبنای بررسی های صورت گرفته بیشترین شناسایی موارد قطعی مبتلاشدن به این بیماری در روز ۱۱ فروردین ماه بوده است.


تحلیل احتمالی وضعـیت منحنی اپیـدمی اخیـر در استان ها برای ارزیابی روند گسترش بیماری كووید-۱۹ در استان های مختلف كشور از تحلیل روند تغییرات اتفاق افتاده برای موارد مبتلاشدن و مرگ گزارش شده روزانه استفاده شده است. برای محاسبه روند تغییرات مبتلاشدن و مرگ در ۵ روز اخیر، ابتدا متوسط سه روزه تعداد گزارش مبتلاشدن و مرگ هر روز با میانگین گرفتن از داده های همان روز، روز قبل و روز بعد محاسبه شد. سپس میزان افزایش هر روز نسبت به روز قبل محاسبه شد. در نهایت، تغییر روند مبتلاشدن و مرگ آخر با میانگین گرفتن از اعداد به دست آمده برای روزهای آخر محاسبه شد. برای تحلیل بهتر، فاكتورهای پنج روز آخر وارد آنالیز شد. برای تحلیل احتمالی وضعیت منحنی اپیدمی مواردی مدنظر قرار گرفت.
در مواردی كه هر دو شاخص تغییر روند مبتلاشدن و مرگ در سه روز اخیر روند افزایشی داشت، منحنی اپیدمی احتمالاً روند افزایشی دارد. در مواردی كه شاخص تغییر روند مبتلاشدن نزولی ولی شاخص تغییر روند مرگ صعودی بود، احتمالاً اخیراً پیك اول اپیدمی رد شده است. در مواردی كه هر دو شاخص تغییر روند مبتلاشدن و مرگ در سه روز اخیر روند نزولی داشت، منحنی اپیدمی احتمالاً روند نزولی دارد. همین طور در مواردی كه تغییرات ناهمگن فاكتورهای روند مبتلاشدن و مرگ و یا تغییرات بیش از اندازه انتظار هر كدام از داده های مبتلاشدن و مرگ دیده شد، رفتار ناسازگار داده ها وجود دارد و تحلیل بهتر را در ایام بعد و با داده های درست تر میتوان ارائه كرد.
در كل كشور روند نزولی طی روزهای اخیر مشاهده می شود. بنظر می رسد چهار استان گلستان، خوزستان، كردستان و خراسان جنوبی اخیراً پیك اپیدمی را تجربه كرده اند و روند صعودی یا شروع پیك در پنج استان قم، كهكیلویه و بویراحمد، مازندران، آذربایجان غربی و اردبیل مشاهده شد.
از سوی دیگر 13 استان تهران، آذربایجان شرقی، البرز، قزوین، اصفهان، زنجان، لرستان، فارس، خراسان رضوی، همدان، چهارمحال و بختیاری، كرمان و ایلام روند نزولی را نشان می دهند. در مورد ۹ استان خراسان شمالی، یزد، سمنان، گیلان، كرمانشاه، سیستان و بلوچستان، بوشهر و هرمزگان ناسازگاری داده ها اجازه تحلیل درستی از وضعیت اپیدمی را نشان نمی دهند و باید مدنظر داشت كه یك استان می تواند چندین اپیدمی متوالی و چندین پیك منحنی را تجربه كند.


آیا سونامی اطلاعات در شبكه های اجتماعی، نگران كننده است؟ از شروع بیماری همه گیر كووید -۱۹، اطلاعات نادرست با سرعتی باورنكردنی در رسانه های سنتی و اجتماعی گسترش یافته است. نمودارها؛ نتیجه بررسی ۶۷۳ توئیت است. ۶۶ درصد این توییت ها توسط افراد یا گروه های غیررسمی ارسال شده است و فقط ۱۹.۲ درصد آن، متعلق به حساب های تأییدشده توییتر است. ۹۱.۲ درصد این توئیت ها محتوای جدی داشتند و حدود ۷۰ درصد از توئیت ها در مورد اطلاعات پزشكی و بهداشت عمومی بودند، در صورتیكه بقیه مربوط به عوامل اجتماعی، سیاسی و مالی بودند. در كل؛ ۲۴.۸ درصد از این توئیت ها دارای اطلاعات غلط و ۱۷.۴ درصد دارای اطلاعات غیر قابل اطمینان در مورد این همهگیری بودند. میزان اطلاعات غلط در میان حساب های فردی و گروه های غیررسمی بیشتر بود. توئیت های انجام گرفته از حساب های بهداشت و درمان، پایین ترین میزان اطلاعات غیرقابل اطمینان را داشتند و كلمه كلیدی "۱۹-COVID "كم ترین میزان اطلاعات غلط و غیرقابل توجیه را داشت.
نكته قابل توجه این است كه تعداد لایك و بازنشر هر توئیت، ربطی به محتوای غلط یا غیرقابل اطمینان آن توئیت نداشت. در واقع، این اطلاعات بدان معناست كه اطلاعات نادرست می تواند با سهولت در بستر رسانه های اجتماعی گسترش یابد. در این مطالعه نشان داده می شود كه درصد اطلاعات غلط و غیرقابل اطمینان به طرز نگران كننده ای زیاد است. این نتایج، با نتایج منتشرشده در اپیدمی های مشابه اخیر منطبق است، جایی كه رسانه های اجتماعی نقش مهمی در انتشار اطلاعات غلط داشتند. این پدیده هنگامی كه آگاهی و اقدامات پیشگیرانه مناسب از اهمیت ویژه ای برخوردار است، امنیت عمومی را به خطر می اندازد. متولیان سلامت جوامع، دولت ها و شركت های خصوصی باید این تهدید را بشناسند و به سرعت برای گردش اطلاعات درست در محیط رسانه های اجتماعی، اقدامات لازم را انجام دهند.


درس آموخته های كشورهای جهان در مواجهه با كووید-19: ایسلند ایسلند، شمالی ترین كشور اروپا و جزیره ای واقع در شمال اقیانوس اطلس با مساحت 100 هزار و 250 كیلومتر مربع و جمعیت 340 هزار و 795 نفر است. اپیدمی كووید -19 در این كشور از نهم اسفندماه 1398 شروع شد. بعد از حدود 40 روز از زمان شناسایی نخستین مورد در این كشور، روند مبتلاشدن به حالت نسبتاً پایدار رسیده است. هرچند ایسلند جمعیت كمی دارد و این مسئله می تواند در مدیریت بیماری تأثیرگذار باشد، اما این كشور از نمونه های موفق مقابله با بیماری با اقدامات تشخیصی و انجام آزمایش ها در سطح وسیع (آزمایش 11 درصد كل جمعیت) است.
در این كشور تابحال 1754 مورد تأییدشده بیماری و 9 مورد مرگ گزارش شده است. برمبنای مطالعات انجام شده در این كشور بیش از 40 درصد بیماران بدون علایم بالینی بودند. بعضی از تجارب و اقدامات انجام شده در این كشور شامل موارد زیر می باشد:
_دقت و سرعت عمل در انجام اقدامات پیشگیرانه
_آغاز نخستین سری انبوه آزمایش ها یك ماه پیش از كشف نخستین مورد بیماری در كشور
_آزمایش تمام افراد مشكوك علامت دار، افرادی كه مسافرت های مشكوك داشته یا با افراد مشكوك به بیماری در ارتباط بودند
_ردیابی تماس ها به صورت جدی با همكاری سیستم سلامت و پلیس و نیز ایجاد اپلیكشنی برای كمك به ردیابی تماس ها كه این اقدامات موجب شد تا بیش از 60 درصد موارد جدید بیماری از افراد تحت ردیابی و در قرنطینه باشند.
_محدودیت های تجمع بیش از 20 نفر
_باز ماندن مدارس ابتدایی و مراكز مهد كودك و برخی رستوران ها با صندلی محدود.1399/02/01
14:02:27
5.0 / 5
3095
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک