اپتیک optlab

اهدای مدال فلورانس نایتنگل به پرستاران و ماماهای دربند

اهدای مدال فلورانس نایتنگل به پرستاران و ماماهای دربند به گزارش اپتیك سال جاری كمیسیون مدال فلورانس نایتنگل یك مدال جمعیِ جهانی را به تمامی پرستاران و ماماهایی اعطا می­ كند كه به علت فعالیت­ های بشردوستانه خود از آزادی محروم شده اند.به گزارش اپتیک به نقل از ایسنا بر اساس اعلام کمیته بین­ المللی صلیب سرخ از ژنو، مدال فلورانس نایتنگل در سال ۲۰۲۰ به منظور بزرگداشت پرستارانی که خطرناک­ترین شرایط را به جان می­ خرند تا از دیگران مراقبت کنند، به آنان اعطا می شد.

امسال کمیسیون مدال فلورانس نایتنگل یک مدال جمعی جهانی را به تمامی پرستاران و ماماهایی اعطا می کند که به علت فعالیت­ های بشردوستانه خود از آزادی محروم شده اند. این مدال معتبر بالاترین عنوان افتخاری بین­ المللی برای رشته پرستاری است. سال جاری بر خلاف سنت اعطای این مدال دوسالانه به پرستاران برجسته، این جایزه برای قدردانی جمعی به تمام پرستاران اعطا می­ شود.

پیتر مائورر - رئیس کمیته بین­المللی صلیب سرخ (ICRC) - در اینباره اظهار داشت: «پرستاران جزو قهرمانان میدان مبارزه با کووید-۱۹ بوده­ اند. آنان فرشتگان نگهبان یک جامعه سالم هستند و بنابراین به هیچ وجه روا نیست که به خاطر فعالیت­ های درمانی خود هدف حمله قرار بگیرند و یا ربوده شوند. اتخاذ تصمیم برای اعطای مدال فلورانس نایتنگل به تمامی پرستاران دربند، نشانگر عشق و احترام ما به آنان است و اینکه چقدر دلمان برایشان تنگ شده است.

با وجود درخواست­ های مکرر برای حمایت و حفاظت از کارکنان درمانی در زمان درگیری در جهت حقوق بین­ المللی بشردوستانه، کماکان شاهدیم که بیمارستان­ ها بمباران، به کارکنان درمانی حمله و جلوی رسیدن منابع درمانی به مردم نیازمند گرفته می­ شود. بار دیگر از تمامی طرف­ های درگیر می­خواهیم تا برای حفاظت از کارکنان درمانی و کسانی که برای کمک به دیگران جان خویش را به خطر انداخته­ اند، هر کاری که از دست­شان برمی­ آید را انجام دهند.»

مدال فلورانس نایتنگل معمولاً برای قدردانی از شهامت مثال­ زدنی و از خود گذشتگی پرستاران در قبال قربانیان درگیری­ های مسلحانه و یا بلایای طبیعی هر دوسال یکبار اعطا می­ شود. این مدال همینطور برای پاسداشت خدمات نمونه و یا نقش پیشرو در حوزه­ های بهداشت عمومی و یا آموزش پرستاری هم اعطا می­ شود.

دوازدهم ماه مه، دویستمین سالگرد تولد فلورانس نایتنگل است که بعنوان بنیاگذار پرستاری نوین شناخته می­ شود.

همچنین سال ۲۰۲۰ به پاس خدمات نایتنگل از جانب مجمع جهانی بهداشت (World Health Assembly) بعنوان سال پرستار و ماما نامگذاری شده است.

ژاک چاپواز - رئیس کمیسیون مدال فلورانس نایتنگل- اظهار داشت: «لازمه پرستار بودن داشتن تعهدی استوار است، حال چه برای مراقبت از مجروحان جنگی باشد یا برای درمان مبتلایان به کووید-۱۹ و یا همراهی با کسانی که در لحظات پایانی زندگی خود هستند. بدین وسیله مراتب سپاس و قدردانی خویش را به تمامی پرستارانی که برای جهانی سالم­ تر تلاش می­ کنند، اعلام می­ داریم. سال جاری به خصوص از پرستارانی که از آزادی خود محروم شده­ اند قدردانی می شود. فلورانس نایتنگل از تمامی قید و بندهای زمان خود گسست تا به شغل پرستاری بپردازد.

نایتینگل بعد از آنکه برای کمک به سربازان مجروح در جنگ کریمه در دهه ۱۸۵۰ به آنجا رفت به انگلستان بازگشت و باقی عمر خویش را وقف اصلاح مدیریت بیمارستانی، رسمیت بخشیدن به واحدهای خدمات درمانی نظامی در انگلستان و ارتقای آموزش پرستاران کرد.

وی در نوشته­ های الهام­ بخش خود بر اهمیت پیشگیری، رعایت بهداشت و آموزش حرفه­ ای تاکید می­ ورزد. هانری دونان - بنیانگذار کمیته بین­ المللی صلیب سرخ - آنجا که نظرش را در مورد «گروه­ های پرستاران داوطلب» برای نجات سربازان مجروح در میدان کارزار بیان کرد در واقع از نوشته­ های فلورانس نایتنگل الهام گرفته بود.

برای بزرگداشت نایتنگل، کمیته بین­ المللی صلیب سرخ در ۱۹۱۲ به پیشنهاد شورای نمایندگان در هشتمین کنفرانس بین­ المللی صلیب سرخ، مدال فلورانس نایتنگل را بنیان نهاد. این مدال که بالاترین عنوان افتخاری بین­ المللی برای پرستاران است، معمولاً به پرستاران برجسته­ ای اعطا می­ شود که از جانب جمعیت­ های ملی صلیب سرخ یا هلال احمر معرفی می­ شوند.
1399/02/26
14:16:15
5.0 / 5
2375
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک