اپتیک optlab
در گفت وگو با اپتیك اعلام شد

ایجاد كلكسیونی از زبرا فیش ها جهت بررسی اثرات عصاره گیاهان دارویی بر روی بیماری ها

ایجاد كلكسیونی از زبرا فیش ها جهت بررسی اثرات عصاره گیاهان دارویی بر روی بیماری ها به گزارش اپتیك تعدادی از پژوهشگران با ایجاد كلكسیونی از ˮزبرا فیشˮهای مدل، مبادرت به بررسی اثرات عصاره گیاهان دارویی كردند كه در زمینه بیماری دیابت به نتایج امیدبخشی دست پیدا كردند.


پریسا فولادی، محقق طرح در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینکه برای تست داروهای گیاهی به مدل زنده (Invivo) نیاز داریم، اظهار داشت: ازاین رو به دنبال مدلی بودیم که از نظر مکانیزم اثر دارویی، بیشترین شباهت را با بدن انسان داشته باشد. طبق تحقیقاتی که در دنیا انجام شده، در مراحل ابتدایی چنین پژوهش هایی بر روی "زبرا فیش" استفاده می شود.
وی افزود: بر این اساس زمانی که زبرا فیش به صورت سلول تخم است، از راه دست ورزی های ژنتیکی مدل بیماری از آنها تهیه می نماییم.
فولادی با تاکید بر اینکه هم اکنون کلکسیونی از مدلهای بیماری ها در "زبرا فیش"ها ایجاد کردیم، تصریح کرد: در این مجموعه، ماهی هایی مبتلا به بیماری هایی چون MS، پارکینسون، بیماری های قلبی و عروقی، دیابت و سرطان وجود دارد.
این محقق خاطرنشان کرد: ما از این مدلها، جنین هایی دریافت کردیم و زمانی که لارو این مدلها رشد کردند، داخل آبی که زندگی می کنند، عصاره های گیاهی مد نظر را به تدریج تست می نماییم. این عصاره ها از راه جذب پوستی اثرات خویش را لارو ماهیان نشان داده است.
این محقق افزود: زمانی که عصاره گیاهی از راه جذب پوستی، وارد لارو ماهیان شد، در زیر میکروسکوپ از راه نور فلورسانس یا اشعه UV مورد بررسی قرار می دهیم تا اثرات عصاره های گیاهی را بررسی نماییم.
به قول وی بعنوان مثال در بیماری دیابت، سلول های بتا که انسولین می سازند، از بین می روند و ما با اضافه کردن بعضی از عصاره های گیاهی به آن بررسی می نماییم که آیا این عصاره توانسته انسولین را ترشح کند و سلول های بتا تولید شود یا خیر.
فولادی خاطرنشان کرد: برای درمان دیابت نوع ۱ در مرحله تست دارویی ۱۲۰ عصاره گیاهی انتخاب گردید که تک به تک بر روی لاروها آزمایش شد و نتایج نشان داد که یکی از این گیاهان در درمان این بیماری مؤثر بوده است.
به قول وی، این مطالعات همینطور در زمینه بیماری MS هم اجرایی شده است.
منبع:

1399/03/15
14:39:07
5.0 / 5
2788
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک