اپتیک optlab
حق دوست تشریح كرد؛

تازه ترین اطلاعات از ویروس كرونا

تازه ترین اطلاعات از ویروس كرونا به گزارش اپتیك رئیس كمیته اپیدمیولوژی در ستاد مقابله با كرونا، اظهار داشت: ما با یك اپیدمی فعال و گسترده در سطح كشور اما كم علامت و كم خطر مواجه هستیم.به گزارش اپتیک به نقل از مهر، علی اکبر حق دوست، در جلسه ای با رئیس کل سازمان نظام پزشکی، با عنوان این مطلب که هم اکنون در تمامی استان ها شاهد گردش ویروس هستیم، اضافه کرد: در بعضی استان ها گردش ویروس سریع است و سرعت انتقال خیلی بالا است.
وی افزود: ذات این بیماری انتقال خیلی بالا است و این خصوصیت خودش را کماکان حفظ نموده است. اما در این لحظه اپیدمی خوشبختانه، بیماری پاتوژنسیتی و ویرولانس پایینی دارد. پاتوژنسیتی و ویرولانس در اینکه چقدر از بیماران درگیر فرم شدیدتر می شوند مهم می باشد و با این خصوصیت ها است که مشخص می شود از کل بیماران با علایم ساب کلینیکال چند درصد به کلینیکال تبدیل می شوند و اینکه چند درصد از کسانی که علایم بیماری را دارند به فرم شدید مبتلا می شوند، و فرم سنگین بیماری که بستری در آی سی یو همراه با فوت است. به رغم اینکه بیماری هم اکنون همچنان گردش سریعی دارد اما پاتوژنسیتی بالایی ندارد، اما این وضعیت ثابت نیست و شاید تا هفته آینده پاتوژنسیتی بالا برود.
حق دوست اضافه کرد: در کل روند بستری در آی سی یو و بیمارستان در ۲۰ روز گذشته جز سه یا چهار دانشگاه که آن هم کوچک هستند روند یا ضریب رگرسیون منفی بوده است. حتی در استان هایی که به نظر آلودگی در آن بالا رفته است مثل خوزستان اولاً تعداد مرگ ها از ابتدا تا الآن هنوز به ۵۰۰ نفر نرسیده در حالیکه در خراسان رضوی این عدد بالای ۷۰۰ است. ازاین رو در خوزستان یک پیک ابتلاء وجود دارد. استان های جنوبی و گرم به خاطر شرایط آب و هوایی که افراد در گرما در محیط در بسته قرار می گیرند و احتمال انتقال بالا می رود احتمال دارد ابتلاء در این استان ها هم بالا برود و به میانگین کشور نزدیک شوند.
وی اظهار داشت: نکته جالب اینکه ما در خوابگاه ها بررسی کردیم؛ بچه هایی بودند مثل رزیدنت ها، انترن ها، دانشجوهای دوره پی اچ دی که در خوابگاه مانده اند و با کمال تعجب میزان آلودگی PCR در بعضی جاها ۲۰ درصد بود. این افراد وقتی قرنطینه شروع شده در مدت ۱۰ روز حتی یک علامت ابتدایی مانند سرفه هم پیدا نکردند. با عنایت به این توضیحات ما با یک اپیدمی فعال و گسترده در سطح کشور اما کم علامت و کم خطر مواجه هستیم. هرچند هیچ تضمین نیست که وضعیت همیشه همین طور باشد و هفته آینده این اعداد عوض نشود.
حق دوست افزود: هم اکنون ما هنوز میانگین متوسطی از فوت داریم مثلاً روزی ۶۰ یا ۸۰ نفر، نکته مثبت این است که این ۸۰ نفر در کل کشور پخش هستند. این طور نیست که فوتی ها در یک نقطه متمرکز و خاص باشد که در آن صورت نگرانی بیشتر می شد. میانگین سنی افرادی که فوت می کنند هم بالا است و این از ماهیت اپیدمی است که از گروه هایی که در سطح جامعه هستند به گروه هایی که ایزوله هستند، سرایت می کند. افراد مسن و افرادی که خیلی خودشان را حفظ کردند و تماس نداشتند الآن اگر تماسی باشد مبتلا می شوند. همینطور درصدی از افرادی که فوت می کنند افرادی هستند که چند هفته در آی سی یو بستری بوده اند و به شکلی بیماری در آنها مزمن شده بود. متأسفانه از این تعداد افراد هم کم نداریم و نزدیک ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ نفر در آی سی یو هستند. احتمال فوت این افراد کم نیست. در کل کسانی که مزمن شده اند و در آی سی یو مانده اند احتمال فوت بالاتری نسبت به مبتلایان جدید دارند.
معاون وزیر بهداشت، تصریح کرد: هنوز نه واکسن و نه دارویی برای این بیماری پیدا نشده و به این زودی ها هم وارد بازار نخواهد شد و باید با این بیماری بسازیم. هر جا دیدیم اتفاقی نگران کننده می افتد به شدت باید ورود نماییم و نباید بی خیال شویم مثل کاری که سوئد انجام داده است. باید دقیق رصد نماییم و اگر اتفاقی افتاد تلاش نماییم کنترل های مربوطه را بالا ببریم تا در یک مقطع از زمان با حجم سنگین بیماری مواجه نشویم.
وی اضافه کرد: با ایمنی جمعی واقعی خیلی فاصله داریم اما اعداد سروپازتیو ما در بسیاری از استان ها بالای ۱۰ الی ۱۵ درصد شده است. ما نمی دانیم ایمنی ذاتی داریم یا خیر البته به نظر می آید ایمنی ذاتی وجود دارد و درصدی از افراد جامعه به علل مختلف مثل ژنتیکی مصونیت ذاتی دارند. باید اطلاعات ما کامل تر بشود و بدانیم این میزان چقدر و چند درصد است.
رئیس کمیته اپیدمیولوژی در ستاد مقابله با کرونا، اظهار داشت: یک مقدار اطلاعات اولیه که از چین تولید شده گمراه کننده بود. نخستین سیگنال از همان کشتی کروز دایموند آمد که کمتر از ۳ هزار نفر در آن بودند و هیچ کشوری اجازه پهلو گرفتن به آنها را نداد تا پس از ۳ هفته ژاپن اجازه پهلو گرفتن به کشتی داد. در داخل کشتی نسبت آر زیرو به حدود ۱۶ رسید و پس از اینکه کشتی پهلو گرفت و ژاپن تحقیقات کامل انجام داد حدود ۷۰۰ نفر PCR مثبت شدند. در نهایت اعلام نمودند ۱۱۰۰ نفر با علایم رادیولوژی و علایم دیگر آلوده شده اند. پس در این کشتی که اوج آلودگی بود بیشتر از ۵۰ درصد افراد اصلاً آلوده نشده بودند. در کشتی و فضای بسته کنترل بسیار بوده و نمونه گیری بسیار بوده است. علایم بالینی و رادیولوژی که کنارش گذاشته شده این عدد به ۱۱۰۰ می رسید. باید باور نماییم حداقل ۴۰ درصد از افراد با تماس مستقیم آلوده نشده اند. هفت کشتی کروز دیگر هم در این زمان بودند که مشابه همین آمار کروز دایموند بود. مشاهدات عینی ما هم همین را نشان داده است. مثلاً در آسایشگاه کهریزک فضا بسته است و افرادی که در آنجا بستری هستند یا تحت مراقبت هستند هم های ریسک هستند و برخی کاملاً در بستر مطلق هستند. در آنجا اتاق هایی را داریم که چند نفر آلوده هستند و یا پرسنل آلوده بوده اند اما چندین نفر هم آلوده نشده اند. نه توانستیم ویروس را پیدا نماییم و نه سرولوژی شان مثبت شد.
وی اضافه کرد: ما امیدواریم ایمنی ذاتی ما بالا باشد. در مورد مکانیزم انتقال حرف زیاد است. امیدواریم چرخش ویروس به همین شکل کم علامت و بی علامت و کم خطر ادامه پیدا کند و در نهایت اینکه با حدود ۶۵ درصد به ایمنی گروهی برسد اما این طور نیست که فکر نماییم تا ۶۵ درصد با سرعت خیلی بالا جلو می رود و آنجا ترمز می کشد. شکل نمودار آن سهمی است و تا حدود ۳۰ درصد سرعت بالا است و از ۳۰ درصد سرعت کاهش محسوسی پیدا می کند و چرخش ویروس هم کاهش خواهد یافت. البته وقتی به ۶۵ درصد برسد هم بیماری یک باره خاموش نمی گردد. بیماری هست و ذره ذره منتقل می شود اما دیگر شعله ور که سوزانندگی داشته باشد، نخواهد بود.
حق دوست اظهار داشت: حواس مردم باید جمع باشد. سیاست فاصله گذاری و در صورت نیاز قرنطینه با دقت و فشار زیاد باید ادامه پیدا کند هرچند به نظر من این سیاست، کنترل کننده انتقال بیماری نیست چون اشکال بی علامت و کم علامت زیاد شده اند و هرچقدر افرادی که شناسایی می نماییم را ایزوله نماییم نمی تواند به حدی چرخش ویروس را در جامعه کاهش بدهد که اپیدمی را متوقف نماید. تنها ابزار برای ریشه کنی کامل، قرنطینه مطلق و کامل بستن است که شرایط اجتماعی ما اجازه این کار را نمی دهد.

1399/03/18
14:06:56
5.0 / 5
2518
تگهای خبر: ایمنی , بازار , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک