اپتیک optlab
یافته محققان آلمانی؛

واكسن سل سیستم ایمنی را تقویت می كند

واكسن سل سیستم ایمنی را تقویت می كند اپتیك: واكسن سل كه 100 سال پیش تولید شده است افراد واكسینه شده را در مقابل سایر عفونت ها كمتر لطمه پذیر می كند.به گزارش اپتیک به نقل از مهر، هم اکنون چندین مطالعه استفاده از واکسن را در پیش گیری از روند پیشرفت بیماری شدید کووید ۱۹ در جمعیت های با ریسک بالا نظیر کارکنان بیمارستان و افراد مسن آزمایش می کنند.
آزمایش واکسن سل بر روی افراد واکسینه شده نشانگر یک عارضه جانبی غیرپیش بینی بود و نشان داد که افراد واکسینه شده نه فقط در مقابل بیماری سل، بلکه در مقابل سایر عفونت ها هم واکسینه شده بودند.
یک نمونه در مورد گینه بیسائو در غرب افریقا نشان داد که مرگ و میر نوزادان واکسینه شده در مقایسه با نوزادان واکسینه نشده، تقریباً ۴۰ درصد کمتر بود.
در تحقیق جدید پژوهشگران دانشگاه بن آلمان با همکارانی از دانشگاه های استرالیا و دانمارک، ۱۵ فرد داوطلب با واکسن سل واکسینه شدند و به ۵ فرد دیگر هم دارونما داده شد. سه ماه بعد نمونه خون و مغز استخوان این افراد گرفته شد.
چندین تفاوت قابل توجه در میان این دو گروه مشاهده شد. بعنوان مثال، سلول های ایمنی در خون افراد واکسینه شده، پیام رسان های التهابی بیشتری را آزاد کرد. این پیام رسان های التهابی موسوم به سیتوکین ها سبب تقویت کارآمدی دفاع ایمنی شدند.
انواع بسیار متفاوت سلول های ایمنی در خون وجود دارند. تمامی آنها در مغز استخوان تولید می شوند. سلول های بنیادی خونساز که مادر تمام سلول های ایمنی شناخته می شوند رشد می کنند. واکسیناسیون بیماری سل منجر به تغییرات بلندمدتی در برنامه ژنتیکی شأن می شوند.
محققان دریافتند پس از واکسیناسیون، یک ماده ژنتیکی مشخص قابل دسترس تر می شود که بدین معناست که بوسیله سلول ها بیشتر قابل خوانده شدن هستند.
محققان برانجام تحقیقات بیشتری دراین زمینه تاکید دارند.


منبع:

1399/03/30
21:32:26
5.0 / 5
2559
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک