اپتیک optlab
یافته جدید تحقیقاتی؛

ارتباط داروی استاتین با كاهش مرگ ناشی از سرطان تخمدان

ارتباط داروی استاتین با كاهش مرگ ناشی از سرطان تخمدان به گزارش اپتیك مطالعه جدید نشان داده است داروهای استاتین كه برای درمان كلسترول بالا استفاده می شوند ریسك مرگ را در زنان مبتلا به سرطان تخمدان می كاهد.به گزارش اپتیک به نقل از مهر، دکتر «کالا ویسواناتان»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا، در اینباره می گوید: «این داروها بسیار پرکاربرد هستند و به شکل گسترده ای مورداستفاده قرار گرفته و برای اغلب بیماران داروی ارزانی است. کاهش مرگ و میر ناشی از مصرف این دارو در مبتلایان به سرطان تخمدان امیدوارکننده است.»
سرطان تخمدان معمولاً در مرحله پیشرفته تشخیص داده می شود که دیگر جراحی گزینه مناسبی نیست. از اینرو تاثیر چنین داروی قابل دسترسی بسیار امیدوارکننده است.
در مطالعه جدید، داده های بیشتر از ۱۰ هزار زن مبتلا به سرطان تخمدان مورد بررسی قرار گرفتند. در میان این زنان، بیشتر از ۲۶۰۰ نفر داروی استاتین مصرف می کردند و ۸۰ درصد از استاتین های معروف به lipophilic نظیر simvastatin و lovastatin استفاده می کردند. این داروها در چربی قابل حل هستند.
محققان مشاهده نمودند مصرف هر نوع استاتین در مقایسه با خانمهایی که هیچ نوع استاتینی مصرف نمی کردند نرخ مرگ را تا ۴۰ درصد کاهش می داد. مصرف استاتین های lipophilic با کاهش ۴۳ درصدی ریسک مرگ ناشی از سرطان تخمدان مرتبط بود.
این نتایج نشان داده است که مصرف داروی lipophilic ی تواند در بخشی از روند درمان سرطان تخمدان بکار گرفته شود.

1399/04/06
16:03:02
5.0 / 5
3006
تگهای خبر: بیمار , جراحی , دارو , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک