اپتیک optlab
معاون وزیر بهداشت اعلام كرد

جزئیات الزامی شدن ماسك

جزئیات الزامی شدن ماسك به گزارش اپتیك معاون بهداشت وزارت بهداشت استفاده از ماسك را ارزان ترین و موثرترین راه در پیش گیری از مبتلاشدن به كرونا خواند و در عین حال اظهار داشت: حتی اگر تا دو ماه دیگر واكسن كرونا در اروپا و آمریكا تولید شود كه نمی گردد، اما این واكسن تا یك سال دیگر به دست ما نخواهد رسید.


به گزارش اپتیک به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رییسی با اشاره به الزامی شدن استفاده از ماسک در اماکن عمومی، اظهار داشت: یکی از مسائل بسیار مهمی که همه باید رعایت نمایند، بحث فاصله گذاری فیزیکی و استفاده از ماسک است که البته از قبل هم اعلام شده بود. منتها باتوجه به خیز بیماری که در کشور شروع شده و عدم رعایت پروتکل ها از طرف برخی هموطنان و بازگشایی بعضی از مراکز تجمعی مانند سالن ها و... حتما نیاز است که فاصله گذاری و استفاده از ماسک را داشته باشیم.
ماسک؛ موثرترین و ارزان قیمت ترین راه پیش گیری از کرونا وی ادامه داد: الزامی کردن استفاده از ماسک به صورتی احترام گذاشتن به سلامتی طرف مقابل است. باتوجه به بررسی هایی که تابحال در دنیا انجام شده و باتوجه به شیوه انتقال ویروس، استفاده از ماسک یکی از موثرترین و ارزان قیمت ترین راه های پیش گیری از انتقال ویروس است؛ بطوریکه اگر دو نفر از ماسک استفاده کنند، حتی اگر یکی از آنها مبتلا باشد و در مقابل فردی قرار بگیرد که سالم می باشد، بسته به نوع ماسک می تواند بین ۸۵ تا ۹۵ درصد محافظت انجام دهد.
رییسی افزود: بدین سبب ماسک بعنوان یک وسیله ساده و ارزان قیمت می تواند برای انجام کارهای اقتصادی و ادامه زندگی روزمره بسیار کمک کننده باشد. البته با رعایت برخی پروتکل های دیگر. بدین سبب با عنایت به این که بازگشایی ها انجام شده و توجه به مسائل اقتصادی و معیشتی اهمیت دارد، در دنیا هم به سمت بازگشایی ها رفتند و از سویی با عنایت به این که این ویروس مدت طولانی با ما خواهد بود و هنوز واکسن آن هم در دسترس نیست و باید با آن یک زندگی مسالمت آمیز داشته باشیم، نیاز است که از خودمان و دیگران در مقابل این ویروس محافظت نماییم که یکی از راهکارهای موثر این کار استفاده از ماسک است.
ضرورت استفاده از ماسک در تجمعات معاون بهداشت وزارت بهداشت اضافه کرد: بر همین مبنا خصوصاً تاکید می کنم که در تجمعات، محل های پر تردد و پر رفت و آمد حتما نیاز است که از ماسک استفاده گردد. اگر فردی می خواهد وارد بانک، مترو، اتوبوس و... شود، یکی از بهترین راهکارها استفاده از ماسک است که می تواند بسیار کمک کننده باشد.
رییسی اشاره کرد: یک نکته بسیار مهم این است که برای قطع زنجیره ویروس نیاز است که به سه نکته اساسی دقت کنیم که سه رکن برای قطع زنجیره انتقال کرونا محسوب می شوند؛ اولا رعایت پروتکل ها و دستورالعمل های بهداشتی از طرف فرد ارائه کننده خدمت، رعایت پروتکل های بهداشتی در محل ارائه خدمت یعنی رعایت بهداشت محیط، فاصله گذاری، داشتن تهویه مناسب در محیط و... و رعایت پروتکل های بهداشتی توسط گیرنده خدمت. این سه ضلع باید باشد تا ویروس منتقل نشود و برای هر سه رعایت پروتکل ها لازم است. بعنوان مثال کارمند بانک حتما باید ماسک زده باشد، گیرنده خدمت ماسک داشته باشد و حضور مردم به شکلی باشد که تجمع شکل نگیرد. متاسفانه ما قبل از این شاهد بودیم که برای ثبت نام مسائل مختلف، تجمع به وجود آمده و حجم زیاد افراد شانس انتقال بیماری را زیاد می کند. ضمن اینکه هم اکنون هوا گرم است و ممکنست تهویه به خوبی کار نکند.
او همینطور اظهار داشت: تاکید می کنم که دریافت کننده خدمات در اماکن مختلف نیز باید از ماسک استفاده نماید. در دنیا در کشورهایی که استفاده از ماسک الزامی شده، جریمه های سنگینی برای افرادی که این مساله را رعایت نکرده اند، اعمال شده است. در کشور ما باتوجه به فرهنگ غنی که داریم و امتحان خوبی که مردم طی چند ماه گذشته رخ داده بود و مردم رعایت کردند و حتی رعایت پروتکل هایمان در کشور به ۸۰ درصد رسید، شرایط خوبی را داشتیم، اما بعدا کمی نرمال سازی صورت گرفت و این مساله موجب شد که رعایت پروتکل ها کاهش یافته و به زیر ۲۰ درصد برسد. هم اکنون مصوب شده که افرادی که خصوصاً در ادارات دولتی ارائه خدمت می دهند، باید از طرف مسئول اداره تحت نظارت باشد و اگر ماسک نداشت، تذکر داده شود. همین طور باید از ارائه خدمت به فرد گیرنده خدمتی که ماسک ندارد، اجتناب شود. کسی که بدون ماسک می خواهد سوار مترو شود، نباید این اجازه را به او بدهند.
رییسی با اشاره به اینکه مهمترین نظارت، نظارت خود مردم است، اظهار داشت: اگر در یک اتوبوس ۱۰ تا ۱۵ نفر سوار شده باشند و ماسک داشته باشند و فرد جدیدی بدون ماسک سوار شود و مبتلا به کرونا باشد، می تواند ۱۰ نفر را با احتمال بالای ۵۰ درصد درگیر کند.
وی درباره ضمانت اجرایی الزامی شدن استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی نیز اظهار داشت: اولا باید توجه کرد که داشتن پروتکل به تنهایی کارساز نیست. ما جزو نخستین کشورهایی بودیم که پروتکل ها را بطور کامل تدوین کردیم و برای ۱۳۰۰ شغل پروتکل نوشته و ارسال کردیم و همه مشاغل شامل تخصصی و... پروتکل داریم. حال در حوزه اجرا باید توجه کرد که در اپیدمی ها و در جایی که به رعایت کردن مردم مرتبط می باشد، نوعی مسئولیت اجتماعی است و پذیرش این مسئولیت بسیار مهم می باشد. مردم هم نتیجه این مسئولیت پذیری را دیدند و زمانی که به خوبی پروتکل ها را رعایت کردند، شاهد کاهش انتقال بیماری بودیم و در اردیبهشت ماه به پایین ترین حد بیماری در کشور رسیدیم، اما پس از اینکه نرمال سازی اتفاق افتاد، باردیگر شاهد افزایش بیماری بودیم.
مردم تخلفات کرونایی را به ۱۹۰ گزارش دهند رییسی افزود: هم اکنون چند اتفاق می افتد، اولا ما سطوح نظارت را تعریف کردیم؛ سطح نظارت مردمی. به این صورت که اگر مردم مشاهده نمودند که در جایی پروتکل ها رعایت نمی گردد با شماره تلفن ۱۹۰ تماس بگیرند. ما برای همه مشاغل و کسب و کارها پروتکل تدوین کردیم و همه مشاغل باید QR کدی که برایشان تعریف شده را در جایی که قابل دید باشد، نصب کنند. مردم می توانند این کد را با تلفن همراه اسکن کرده و به چهار سوالی که برایشان نمایش داده می شود، پاسخ دهند. با این اقدام ما بازخورد گرفته و می توانیم نظارت نماییم. تابحال به علت عدم رعایت موازین بهداشتی ۲۸۲ هزار واحد را پلمب کرده ایم. از امروز این مساله تشدید می شود. اتحادیه ها، روسای اصناف و وزارتخانه ها و ادارات دولتی ملزم به رعایت هستند. برای گیرندگان خدمت هم جریمه ای که فعلا در نظر گرفتیم، عدم ارائه خدمت است. یعنی به فردی که ماسک ندارد، خدمت ارائه نمی گردد. بعنوان مثال اگر فردی بدون ماسک وارد یک پاساژ شد، باید از ورودش ممانعت شود، اگر این اتفاق نیفتاد و حضور افراد بدون ماسک چند بار تکرار شد، به مدیر پاساژ تذکر داده می شود و اگر باز هم این مساله مورد توجه قرار نگرفت، پاساژ تعطیل می شود.
عروسی و عزای کرونایی وی ادامه داد: بدین سبب حوزه های نظارت در لایه های مختلفی تعیین شده است. باید توجه کرد که ما قصد نداریم مردم را اذیت نماییم، بلکه از مردم می خواهیم که به سلامتی دیگران احترام بگذارند. گزارش های مختلفی داریم از اینکه یک فرد مبتلا وارد یک مراسم عروسی شده و بعد ۱۵۰ نفر مبتلا شده اند. مراسم عزا نیز به همین صورت. در یکی از مناطق که چهار مراسم برگزار شده بود، حدود ۶۰۰ نفر متلا داشتیم. این کار تجاوز به حقوق دیگران است. هم مسئولان و هم مردم باید این مسائل را رعایت نمایند. نکته مهم دیگر این است که اگر فردی اطلاع داشته باشد که مبتلا است و این را کتمان کند، بزرگترین ضربه را به سلامتی جامعه وارد میکند. باید توجه کرد که کووید-۱۹ هم مانند سایر بیماری هاست و فردی که مبتلا می شود باید در خانه بماند و ۱۴ روز خودش را قرنطینه کند و پس از آن هم اگر بیرون آمد، حتما از ماسک استفاده نماید.
تفویض اختیار استانی برای اعمال محدودیت در مناطق قرمز رییسی در ادامه اظهار داشت: تابحال دو تصمیم مهم در ستاد ملی مقابله با کرونا اتخاذ شده است؛ اول اینکه شهرستان هایی که در یک استان قرار گرفتند و شرایط قرمز دارند، اختیاراتی به آنها داده شده تا بتوانند محدودیت فعالیت برخی صنوف و اماکن پرتجمع را داشته باشند. به استانداران این اختیار داده شده تا در این شهرستان ها یکسری رده های شغلی مانند تالارها، سینما و جاهایی که تجمع زیاد است را به مدت یک هفته تعطیل کنند و اگر باز هم نیاز باشد که این محدودیت تمدید شود، باردیگر آنرا تمدید می کنند. این اقدام هم یکی از تصمیمات خوبی بود که اتخاذ شد. در خیلی از مناطقی که درگیر بودیم مانند خوزستان، جاهایی بودند که تجمعات زیاد و مراسم های مختلف برگزار می شد. یکی از تصمیمات دیگر که استانداران ملزم شدند آنرا با شدت بیشتری مورد نظارت قرار دهند، عدم برگزاری مراسم هایی مانند عروسی و عزا بدون رعایت پروتکل ها است که باید از این اقدام جلوگیری نمایند. برای اینکه گزارش های زیادی در سراسر کشور داشتیم که پس از برگزاری این مراسم ها موارد مثبت بیماری افزایش یافته است.
نوع ماسک مهم نیست معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: اینکه دنبال این باشیم که از چه ماسکی استفاده نماییم، با صراحت می گویم که نوع ماسک خیلی مهم نیست، بلکه استفاده از ماسک مهم می باشد. حتی اگر یک پارچه باشد و جلو بینی و دهان را بگیرد، کفایت می کند. بنابراین باید به سمت تولید ماسک های پارچه ای خانگی و قابل شست وشو رویم. خانواده ها می توانند با یک پارچه ساده برای اعضای خانواده ماسک تهیه کنند و اصلا نیاز نیست که ماسک فیلتردار و N۹۵ و... بخواهیم استفاده نماییم. بدین سبب تاکید می کنم که استفاده از ماسک مهم می باشد. برای اینکه شانس انتقال را بسیار می کاهد. اگر در جمعی دیدید که یکی دو نفر هم ماسک نزدند، بسیار بترسید. برای اینکه ممکنست این افراد مبتلا باشند و با یک سرفه یا عطسه انتقال صورت گیرد. بنابراین تذکر دادن به افرادی که ماسک نمی زنند، بسیار مهمست.
برای مراجعه به مراکز درمانی، مطب ها و داروخانه ها ماسک بزنید رییسی اظهار داشت: در عین حال زمان ماندن در یک فضای سربسته نیز حائز اهمیت می باشد. هرچه به مدت طولانی تری در یک فضای سربسته بمانید و افراد دیگر هم در آنجا حضور داشته باشند، شانس انتقال بالاتر می رود. بنابراین ما اهتمام می نماییم که اگر برای کاری ضروری به مکانی سربسته می رویم، به شکلی برنامه ریزی نماییم که در حداقل زمانی در آنجا حضور داشته باشیم. نکته مهم دیگر اینکه افراد هنگام حضور در مراکز درمانی، مطب ها و داروخانه ها حتما ماسک بزنند، پس از برگشت هم دست هایشان را شسته و مسائل بهداشتی را رعایت نمایند.
تعطیلی مراکزی که پروتکل ها را رعایت نمی کنند وی درباره وضعیت فاصله گذاری هوشمند و احتمال بازگشت محدودیت ها، اظهار داشت: در زمینه بازگشت محدودیت ها چند نظر وجود دارد؛ یکی اینکه اگر میزان بروز و شیوع بیماری در یک استان زیاد شد و آن استان قرمز شد، کل استان را قرنطینه کرده و ببندیم. یک نظر این است که آن شهر خاص را قرنطینه نماییم و یک نظر هم این است که محل هایی را که منجر به بیماری شده اند، تعطیل نماییم. دنیا به مرحله سوم رسیده است. حالا اگر یک شهرستان وضعیت قرمز دارد، نیازی نیست که کل استان یا شهرستان را تعطیل کنیم؛ چونکه امکان پذیر هم نیست، اما بحث بازگشت و رعایت پروتکل ها حرف درستی است. بر همین مبنا یکی از برنامه هایی که از امروز با شدت بیشتری اعمال می شود، این است که مراکزی که پروتکل ها را رعایت نمی کنند، اساسا تعطیل خواهند شد. در این مدت هم ۲۸۲ هزار امکنه و صنف به علت عدم رعایت پروتکل ها تعطیل شدند و این اقدام تشدید می شود. هوشمندسازی به این معنا است که نقطه مشکل زا را ببندیم. طبق ارزیابی ما از اردیبهشت ماه که در پایین ترین سطح بیماری بودیم، اما پس از آن به علت عدم رعایت پروتکل ها بیماری یک موجی گرفت.
سرعت بالای کرونا در دنیا رییسی اظهار نمود: البته باید توجه کرد که دیگر استان های درگیر بیماری، همان استان های قبلی نیستند. در دنیا هم به همین صورت است. باید توجه کرد که ۶۰ درصد کل مبتلایان دنیا در یک ماه گذشته بوده است. یعنی ویروس در دنیا سرعت بسیار بالایی گرفته است. کشوری مانند آمریکا طی ۲۴ ساعته گذشته برای نخستین بار ۵۰ هزار مبتلا شناسایی کرده است. فاصله گذاری هوشمند موفق نبوده که اگر بود، گرفتار این وضعیت نمی شدیم. برای اینکه پروتکل ها رعایت نشده است.
وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، با اشاره به اینکه در شیوع بیماری کووید-۱۹ چند عامل وجود دارد، اظهار داشت: یکی از عوامل میزان شیوع و بروز بیماری و دوم سرعت رشد بیماری که باید روی آن متمرکز شویم. ما در یک شهرستان میزان رعایت مردمو میزان بروز بیماری را می سنجیم. اگر ببینیم که مردم رعایت نکرده و میزان بروز بالا می رود، محدودیت ها را تمدید می نماییم. در غیر این صورت با شرایط رعایت پروتکل ها بازگشایی می نماییم.
واکسن کرونا تا یک سال دیگر به دست ما نمی رسد معاون بهداشت وزارت بهداشت اشاره کرد: این بیمار واکسن ندارد و تا یکسال دیگر هم واکسن به دست ما نمی رسد. حتی اگر تا دو ماه دیگر هم واکسن در اروپا و آمریکا تولید شود که نمی گردد، باز هم به دست ما نخواهد رسید. برای اینکه اولا ما در تحریم هستیم و اگر در آمریکا تولید شود، به آسانی به دست ما نخواهد رسید. در عین حال باید خودمان را برای یکسال زندگی با این ویروس آماده نماییم. بدین سبب استفاده از ماسک ارزان ترین و موثرترین و عملی ترین راهی است که داریم و دوم تعهد به مسئولیت اجتماعی بطوریکه افراد مبتلا از خانه خارج نشوند و اگر خارج شد، بسیار رعایت کند.
منبع:

1399/04/15
17:55:37
5.0 / 5
2360
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک