اپتیک optlab
متخصص پزشكی اجتماعی تاكید كرد؛

توجه به فاكتورهای سلامت كودكان و والدین در بازگشایی ها

توجه به فاكتورهای سلامت كودكان و والدین در بازگشایی ها به گزارش اپتیك یك متخصص پزشكی اجتماعی، اظهار داشت: باید آموزش ها در سطح كشور به صورت یكسان و با رعایت عدالت اجتماعی صورت گیرد تا تبعات مشكلات ناشی از كرونا به حداقل برسد.به گزارش اپتیک به نقل از مهر، محمدعلی حیدرنیا، با اشاره به اینکه سال تحصیلی جدید با همه باید ها و نبایدهای خود شروع شده، اضافه کرد: بازگشایی قبل از موعد مدارس با وجود ترس و دلهره از ابتلای دانش آموزان به کرونا، سبب دل نگرانی والدین شده است.
وی با اشاره به تأثیر کرونا بر سلامت اجتماعی دانش آموزان اظهار نمود: با همه تمهیدات ویژه مدارس برای مبارزه با کرونا بازگشایی مدارس می تواند تأثیر قابل توجهی بر شاخصهای سلامت روان کودکان بگذارد.
این متخصص پزشکی اجتماعی، ارتباط و تعامل با سایر همسالان و محیط اطراف را یکی از مهم ترین شاخص های رشد سلامت اجتماعی در دانش آموزان ذکر کرد و خاطرنشان کرد: بدون شک یکی از اثرات اپیدمی ها تأثیر مستقیم و جدی بر سلامت اجتماعی کودکان و بزرگسالان است.

به گفته حیدرنیا، سلامت اجتماعی به چهار بعد سلامت جسمی، اجتماعی، روانی و معنوی تقسیم می شود.
وی با اشاره به اینکه تعامل موثر و سازنده والدین با دانش آموزان به میزان قابل توجهی می تواند به سلامت اجتماعی و روان کمک نماید توضیح داد: در ایام سخت کرونایی مهم ترین منبع تأمین سلامت اجتماعی ارتباط والدین با فرزندان است.
حیدرنیا تصریح کرد: بیشترین اثر مخربی که کرونا بر کودکان و نوجوانان دارد، بحران دانش آموزی، آموزش ها و نحوه حضور در کلاس های مجازی و یا حضوری است ازاین رو پدر و مادر باید راهکارها و مهارت هایی را تحت عنوان مدیریت استرس در زمان کرونا کسب کنند.
این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، حضور دانش آموزان در کلاس های درس را یکی از مهم ترین دغدغه های والدین ذکر کرد و اضافه کرد: پدرو مادرها باید به کودکان آموزش دهند چگونه بهداشت فردی و عمومی خویش را در مدرسه رعایت نمایند، همینطور در خانه هم به آرامش روانی کودک و احساس امنیت آنان کمک کنند.
حیدرنیا تأمین سلامت اجتماعی دانش آموزان، مسؤلان مدارس و والدین را مورد تاکید قرار داد و سفارش کرد: با عنایت به شرایط حاکم و شیوع گسترده ویروس کرونا والدین می توانند برای حضور دانش آموزان در کلاس های به سفارش های مراجع رسمی همانند وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی و آموزش و پرورش استناد کنند. وی ادامه داد: سفارش های که در خصوص آموزش توامان مجازی و حضوری عرضه می شود، با رعایت شرایط دانش آموز می تواند بسیار کمک کننده باشد.
وی اظهار داشت: به نظر می آید باید در مبحث بازگشایی های حضوری بیشتر سلامت دانش آموزان مورد توجه باشد چون که نمی توان با تصور آینده ای نامشخص کودکان را به مدارس و سر کلاس های درس فرستاد.
حیدرنیا با اشاره به اینکه اگر دانش آموزان به صورت حضوری در مدارس حاضر شوند و به هر علتی پروتکل ها از جانب دانش آموز و یا کادر مدرسه رعایت نشود امکان دارد خسارت های جبران ناپذیری رقم بخورد، افزود: حتی رفت و آمدهای والدین دانش آموزان به مدارس هم می تواند خطر آفرین باشد.
این متخصص پزشکی اجتماعی اضافه کرد: معمولا کودکانی که مبتلا به کرونا می شوند هیچ علامتی ندارند و در بیشتر موارد این بیماری را با کمترین مشکلی پشت سر می گذارند ولی دانش آموزان می توانند ناقلین بیماری باشند و این بیماری را به افراد مسن تر و دارای ریسک بالا منتقل کنند.
وی تصریح کرد: باید شاخصهای سلامت کودکان و والدین در بازگشایی ها مورد توجه باشد.
تضمین سلامت دانش آموزان و رعایت عدالت اجتماعی از جانب والدین و مسئولان یکی از مهم ترین مواردی بود که حیدرنیا بر لزوم تأمین آن تاکیدکرد و اظهار داشت: به نظر می رسد آموزش مجازی می تواند راهکار موثری برای کاهش شیوع بیماری باشد.
وی افزود: باید آموزش ها در سطح کشور به صورت یکسان و با رعایت عدالت اجتماعی صورت گیرد تا تبعات مشکلات ناشی از کرونا به حداقل برسد.
این متخصص پزشکی اجتماعی در ادامه با بیان این که مهمترین اثر منفی کرونا بر دانش آموزان کاهش تعاملات است اظهار داشت: اما روی دیگر سکه اثرات مثبت کروناست چون که دانش آموز می تواند شرایط سخت را در زندگی تجربه کند، یعنی دانش آموز یاد می گیرد باوجود شرایط سخت، دشوار و متفاوت با ابزار دیگری کار خویش را ادامه دهد.


منبع:

1399/06/27
00:56:44
5.0 / 5
1389
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک