اپتیک optlab
رییس بیماریهای مشترك انسان و حیوان وزارت بهداشت اعلام كرد

سگ ها عامل بیش از 90 درصد موارد انسانی هاری

سگ ها عامل بیش از 90 درصد موارد انسانی هاری به گزارش اپتیك رئیس اداره بیماری های مشترك انسان و حیوان وزارت بهداشت با اشاره به موارد سالانه بروز هاری در كشور اظهار داشت: متاسفانه تعداد موارد حیوان گزیدگی در كشور به سبب افزایش جمعیت سگ ها رو به افزایش بوده و اگر اقدامی جدی و اصولی برای كنترل هاری در سگ ها و بویژه كنترل جمعیت سگ های بلاصاحب انجام نشود، هر روز پیشگیری و مقابله با حیوان گزیدگی مشكل تر و كنترل بیماری هاری و تحقق هدف جهانی یعنی حذف بیماری هاری انسانی ناشی از گزش سگ تا سال 2030، دشوارتر می شود.


به گزارش اپتیک به نقل از ایسنا، دکتر بهزاد امیری با اعلان اینکه شعار "پایان هاری، با همکاری و واکسیناسیون" برای روز جهانی هاری انتخاب شده، اظهار داشت: هاری یک بیماری ویروسی است که با وجود پیشرفت های بزرگ در علوم پزشکی هنوز درمانی برای آن یافت نشده و در صورت ابتلای انسان به بیماری هاری متاسفانه در صد درصد موارد منجر به مرگ می شود. هاری در خیلی از کشورهای دنیا وجود دارد.

وی ادامه داد: از سال ۲۰۰۷ میلادی روز ۲۸ سپتامبر (۷ مهر) مصادف با سالروز فوت لویی پاستور به نام روز جهانی هاری نامگذاری شده است. لویی پاستور دانشمند فرانسوی برای نخستین بار واکسن هاری را ساخته و به جامعه بشریت اهدا کرد. برای بزرگداشت خدمات این دانشمند برجسته، سالروز فوت او بعنوان روز جهانی هاری برگزیده شد.

وی بیان کرد: هدف از تعیین روزی برای هاری، ایجاد فرصتی برای آموزش و افزایش آگاهی کلیه افراد جامعه در مورد بیماری هاری، پیش گیری از حیوان گزیدگی و کنترل و حذف بیماری هاری در جوامع بشری است.
رئیس اداره بیماری های مشترک انسان و حیوان اظهار داشت: هر ساله بمنظور جلب حمایت و مشارکت کلیه اقشار جامعه و همین طور ایجاد تعهد و هماهنگی در سازمان ها و نهادهای دولتی و عمومی غیر دولتی برای مقابله با بیماری هاری شعاری برای روز جهانی هاری در نظر گرفته می شود.
وی ادامه داد: شعار روز جهانی هاری در سال ۲۰۲۰ «پایان هاری، با همکاری و واکسیناسیون» انتخاب شده است. انتخاب این شعار نشان دهنده اهمیت همکاریهای بین بخشی و واکسیناسیون در پیشگیری و کنترل هاری است.
امیری درباب بیماری هاری توضیح داد: بیماری هاری در واقع نوعی عفونت ویروسی دستگاه اعصاب مرکزی و قابل انتقال بین حیوان و انسان است که معمولا بواسطه گزش حیوان هار به انسان منتقل می شود و در صورت بروز علایم بیماری در انسان متاسفانه همیشه (۱۰۰ درصد) کشنده است.
وی افزود: ولی خوشبختانه با وجود کشندگی بالای این بیماری، در صورت انجام کلیه مراحل پیشگیری و درمان بیماری همچون شستشوی صحیح محل گزش با آب و صابون و تزریق سرم و واکسیناسیون بموقع و کامل می توان از مبتلاشدن به هاری پیشگیری کرد.
وی حقایق کلیدی در مورد بیماری هاری را چنین تشریح کرد: هاری یک بیماری ویروسی قابل پیشگیری با واکسن است که در بیش از ۱۰۰ کشور جهان رخ می دهد. سالانه ۵۹۰۰۰ مرگ انسان به سبب مبتلاشدن به بیماری هاری در جهان روی می دهد.
وی اضافه کرد: ۴۰ درصد از افراد گاز گرفته شده توسط حیوانات مظنون به هاری کودکان زیر ۱۵ سال هستند. سگ ها عامل بیش از ۹۰ درصد موارد حیوان گزیدگی و انتقال بیماری هاری و مرگ ناشی از آن در انسان هستند. حذف هاری بوسیله پیش گیری از گزش سگ و انجام واکسیناسیون سگ ها امکان پذیر است.
وی بیان داشت: شستشوی فوری و کامل زخم با آب و صابون بعد از تماس با یک حیوان مظنون به هاری به مدت ۲۰ دقیقه برای هر زخم، بسیار مهم و حیاتیست و می تواند زندگی را نجات دهد.
امیری هدف کلی در برنامه کنترل هاری طبق اعلامیه سازمان جهانی بهداشت را حذف تمامی موارد مرگ انسانی در اثر مبتلاشدن به بیماری هاری ناشی از گزش سگ تا سال ۲۰۳۰ اعلام نمود و درباره آمار حیوان گزیدگی و موارد فوت ناشی از مبتلاشدن بیماری هاری در ایران، اظهار داشت: در سال قبل (۱۳۹۸) ۲۳۴ هزار و ۱۶۱ مورد حیوان گزیدگی در کل کشور رخ داده که با ارائه خدمات شبانه روزی در حدود ۷۰۰ واحد بهداشتی، درمانی و پیشگیری هاری در سراسر کشور و انجام اقدامات مدیریت مواجهه با حیوان گزیدگی و پیشگیری بعد از مواجهه، نظام سلامت کشور قادر بوده که از مبتلاشدن و مرگ حتمی تعداد زیادی از افرادی که توسط حیوانات هار گزیده شده اند، پیشگیری کند.
وی اضافه کرد: به سبب دقت و حساسیتی که در اجرای برنامه کشوری کنترل و پیش گیری از هاری اعمال می شود، با وجود تعداد بسیار بالای موارد حیوان گزیدگی، تعداد موارد مبتلاشدن به بیماری هاری در انسان و مرگ ناشی از آن در کشور در سنوات گذشته همیشه کمتر از ۱۰ مرگ و در سال قبل ۶ مورد بوده است.
رئیس اداره بیماری های مشترک انسان و حیوان اعلام نمود: متاسفانه در سنوات اخیر تعداد موارد حیوان گزیدگی در کشور به سبب افزایش جمعیت سگ ها (نه تنها در سطح روستا بلکه در سطح شهرها) رو به افزایش بوده و اگر اقدامی جدی و اصولی برای کنترل هاری در سگ ها و بویژه کنترل جمعیت سگ های بلاصاحب انجام نشود هر روز پیشگیری و مقابله با حیوان گزیدگی مشکل تر و کنترل بیماری هاری و تحقق هدف جهانی که همانا حذف بیماری هاری انسانی ناشی از گزش سگ تا سال ۲۰۳۰ می باشد دشوارتر می شود.
وی اشاره کرد: طبق برآورد سازمان جهانی بهداشت به طور میانگین هزینه خدمات پیش گیری از هاری بعد از هر مورد گزش انسان توسط حیوان ۵۰ دلار برآورد شده است. در ایران به ازای پیشگیری و درمان هر مورد حیوان گزیدگی شدید، فقط بابت خرید واکسن و سرم ضد هاری برای یک دوره کامل واکسیناسیون، ۲۵۲ یورو هزینه می شود و از این بابت وجهی از گیرنده خدمت دریافت نمی گردد و این خدمات به صورت رایگان ارائه می شود. به همین علت حیوان گزیدگی هر ساله هزینه بسیار زیادی را به سیستم سلامت تحمیل می کند.
بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، وی سفارش های پیشگیری و کنترل حیوان گزیدگی و بیماری هاری را چنین تشریح کرد: از نزدیک شدن به سگ های ولگرد و بدون صاحب بپرهیزید، چونکه بیشترین موارد حیوان گزیدگی انسان ها توسط سگ ها روی می دهد. از آزار و اذیت و نزدیک شدن به حیوانات پرهیز کنید؛ چونکه سایر حیوانات اهلی و وحشی نیز می توانند آلوده به ویروس هاری باشند و در صورت گزش احتمال مبتلاشدن به بیماری هاری وجود دارد.
وی ادامه داد: در صورت بروز گزش و یا تماس با حیوانات که منجر به مجروح شدن و یا خراش پوستی گردید، بلافاصله به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی مراجعه کنید. پنجه کشیدن گربه (به علت لیسیدن پنجه) همانند گاز گرفتگی شمرده می شود و نیازمند درمان پیشگیری هاری است.
امیری اشاره کرد: شستشو محل حیوان گزیدگی با آب و صابون نخستین قدم جهت پیش گیری از مبتلاشدن به بیماری هاری است. در صورت نگهداری سگ و گربه، نسبت به واکسینه کردن سالانه آنها اقدام نمایند.

منبع:

1399/07/05
14:14:43
5.0 / 5
1559
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک