اپتیک optlab
استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی:

كرونا در ایران خطرناك شده است

كرونا در ایران خطرناك شده است اپتیك: استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، معتقد می باشد كه ایران هنوز سوار بر موج اول بیماری كرونا است.به گزارش اپتیک به نقل از مهر، حمید سوری، با اعلان اینکه شیوع ویروس کرونا در ایران به مرحله خطرناکی رسیده است، اظهار داشت: هم اکنون وارد پیک سوم شده ایم، شرایطی که تا حالا هیچ کشوری در دنیا به این وضعیت نرسیده است.
وی با تاکید بر اینکه میانگین مرگ ناشی از کرونا در کشور حدود ۲، ۵ برابر میانگین جهانی به ازای یک میلیون نفر جمعیت است، اظهار داشت: ایران یکی از ۱۰ کشوری است که هفته ها است رتبه های بالای مرگ و میر را ثبت می کند.
سوری با اشاره به اینکه وضعیت کشور به لحاظ گسترش اپیدمی، در شرایط بحرانی است، توضیح داد: این نگرانی وجود دارد که تغییرات آماری همچنان ادامه داشته باشد، چونکه در اپیدمی ها تغییرات حتی اگر هیچ اقدام مداخله ای انجام نشود به صورت طبیعی ایجاد می شود.
به گفته وی، اپیدمی ها در طول تاریخ همیشه دستخوش نوساناتی بوده اند، به این شکل که در گذشته ها و زمانی هم که بشر توانایی مداخلات جدی را در اپیدمی ها نداشت همچنان و به صورت طبیعی با نوساناتی کنترل یا بیشتر می شدند.
سوری اضافه کرد: قسمتی از این تغییرات به طبیعت بیولوژیک بیماری و بخش دیگری به رفتارهای مردم وابسته است.
وی، ترس از سرعت انتشار بیماری در اپیدمی ها را یکی از مهمترین عوامل رفتارهای بازدارند مردم دانست و اشاره کرد: زمانی که آمار مبتلایان و مرگ و میرها بالامی روند ترس افراد بیشتر می شود و مردم بیشتر ملاحظات بهداشتی را رعایت می کنند و متأسفانه به محض کاهش آمارها مردم گرفتار خوش خیالی کاذب می شوند و رفتارهای پرخطر انجام می دهند، خوش خیالی در پاندمی ها بمراتب وضعیت را در خطرناک ترین حالت موجود قرار خواهد داد.
سوری، ترس و اضطراب بی حد و در عین حال خوش خیالی کاذب را در پاندمی ها دو روی یک سکه توصیف کرد و اظهار داشت: هرکدام از این رفتارها در صورتیکه موجب وسواس، اضطراب و یا خوش خیالی کاذب و در نهایت انجام رفتارهای پرخطر باشد لطمه زننده و مشکل آفرین است.
وی، عدم ایجاد تعادل منطقی بین بیم و امید در پاندمی ها را مهم ترین عامل شعله ور تر شدن آتش اپیدمی ذکر کرد و ارائه راهکارهای مؤثر تر برای مهار بیماری را از طرف سیاستگذاران و متولیان این حوزه خواهان شد.
سوری با اعلان اینکه کشور ما همچنان در موج اول اپیدمی کووید ۱۹ قرار داد، اضافه کرد: ایران در موج اول کرونا و وارد پیک سوم بیماری شده است.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه واژه های موج و پیک، دو معنای کاملاً متفاوت دارند اظهار داشت: زمانی که اعلام می شود به موج دوم یا سوم بیماری رسیده ایم، یعنی اینکه توانسته ایم اپیدمی را در مرحله ای خاموش و یا به مهار کامل بیماری برسانیم و در بازه زمانی دیگری باردیگر شاهد پیدایش نمونه های دیگر بیماری باشیم ولی از زمان شیوع ویروس کرونا تا به امروز چنین تجربه ای نداشته ایم که بیماری به مرحله خاموشی برسد، بدین سبب ایران همچنان در موج اول بیماری کرونا قرار دارد.
سوری افزود: نوسانات کاهش و یا افزایش موارد بیماری نیز پیک نامیده می شود، در ماه هایی که گذشت دو مرتبه شاهد طغیان بیماری بوده ایم و طبق شواهد و مطالعات هم اکنون پیک سوم کرونا هم در کشور شکل گرفته است. برای مثال در آنفلوانزای فصلی هر ساله موج های مکرری به دنبال هم ایجاد می شوند به این شکل که یک یا دو هفته موارد حاد بیماری را شاهد می باشیم و بعد از رسیدن بیماری به قله یا پیک، نهایتاً بیماری کنترل شده و در ادامه ممکنست یک یا دو ماه بعد مجدداً موج های دیگری بیماری را داشته باشیم.
وی اظهار داشت: کشورهایی همانند استرالیا، نیوزلند، ایسلند و هنگ کنگ وارد پیک دوم شده اند ولی ایران و آمریکا باتوجه به آمار همچنان درگیر پیک اول هستند.
سوری افزود: در اپیدمی ها کلماتی همانند مهار، موج، پیک، کنترل و یا خاموشی هر کدام معنایی خاص خودرا دارند، بدین سبب فقط نمی توان با کلمات بازی کرد چونکه برای هر مرحله ای از اپیدمی باید اقدامات خاصی صورت گیرد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، همین طور درباره کاربرد رنگ هایی که در توصیف وضعیت کرونا در مناطق مختلف کشور استفاده می شود نیز توضیح داد: در مورد وضعیت شهرها هم همین موضوع است به این شکل که ما شهرها را با عناوین مختلف رنگ بندی می نماییم همانند قرمز، نارنجی، زرد، سبز و غیره، این موارد تعاریف استانداردی دارند و به این شکل نیست که هر مسئول محلی و یا استانداری برای نشان دادن حاد بودن وضعیت ادعا کند قرمز تیره هستیم یا به سیاهی می رویم.
سوری با اشاره به اینکه هم اکنون هیچ منطقه سبزی در کشور وجود ندارد، اظهار داشت: اگر چنانچه دو هفته از دوره بیماری بگذرد و هیچ مورد جدیدی مشاهده و یا گزارش نشده باشد اصطلاحاً به این منطقه، منطقه سبز می گوئیم، ضمن اینکه این منطقه می تواند در حد یک روستا، شهر، استان و یا کل کشور باشد.
وی با تاکید بر اینکه از آغاز اپیدمی تا به امروز هیچ استانی و یا منطقه سبزی در کشور نداشته ایم، اشاره کرد: مجامع بین المللی با اهداف و مزامین خاصی مناطق را رنگ بندی می کنند و این فاکتورهای عمومی با رنگ های سبز، زرد، نارنجی و قرمز تفکیک می شوند.
سوری ضمن تشریح وضعیت کشور به لحاظ شیوع، اظهار داشت: زمانی که بیش از ۲۵ مورد بیمار جدیدی طی دو هفته تأیید شود در تعاریف قرمز نامگذاری می شود بدین سبب هم اکنون تمامی نقاط کشور قرمز است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در ادامه در مورد زمان توزیع واکسن کرونا نیز توضیح داد: سازمان ها و مؤسسات علمی معتبر در دنیا در حال انجام کارآزمایی های علمی برای تولید واکسن هستند ولی تا به امروز واکسنی که جهت استفاده عمومی عرضه شده باشد، در شلف داروخانه ها قرار نگرفته است.
سوری اشاره کرد: بطور معمول و در شرایط عادی تولید واکسن مؤثر و جدید از زمان تحقیقات تا عرضه بین ۱۰ تا ۱۵ سال زمان می برد ولی امید داریم باتوجه به شرایط اورژانسی و بحرانی ویروس کووید ۱۹ این تحقیقات با تلاش شبانه روزی شرکت های دارویی در سطح دنیا به حداقل زمان ممکن تقلیل یابد.
وی، ایمنی و اثربخشی واکسن کرونا را همچون مهم ترین نکات اساسی در تولید واکسن ذکر کرد و اضافه کرد: ممکنست واکسنی که در اختیار عموم قرار می گیرد اثر بخشی لازم را داشته باشد ولی به میزان کافی ایمنی نداشته باشد، به این معنا که افراد را در برابر کرونا ایمن کند ولی عوارض دیگری را برای افراد ایجاد کند بدین سبب باید تمامی جوانب با در بالاترین سطح ایمنی و اثربخشی اعمال شود.
سوری، تأیید سازمان بهداشت جهانی را جهت استفاده عموم از واکسن کرونا ضروری ذکر کرد و اظهار داشت: زمانی که واکسن و یا دارویی به تأیید سازمان بهداشت جهانی می رسد به این معنا است که از فیلترهای جهانی عبور کرده و اثر بخشی و ایمنی لازم را دارد. تنها در این مورد است که بازارهای جهانی و مصرف کنندگان اطمینان بیشتری نسبت به این داروها و یا واکسن ها پیدا می کنند.
این استاد دانشگاه در ادامه در باره لزوم استفاده از واکسن آنفلوانزا، اضافه کرد: اولویت استفاده از واکسن آنفلوانزا فقط برای افراد و گروه های لطمه پذیر است و هیچ گاه نباید تقاضای کاذب برای تزریق واکسن به صورت عمومی ایجاد شود.
به گفته سوری، سلاح های قدرتمند، مانند ماسک و فاصله اجتماعی می توانند به کاهش بار بیماری ها و در عین حال فشار کاری سیستم بهداشت و درمان کمک کنند.
استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اشاره کرد: پیام قطعی و درست برای تزریق و یا عدم تزریق واکسن این است که گروه های پرخطر مثل بیماران کلیوی مبتلایان به فشار خون و افرادی که دارای بیماری دیابت و افراد بالای ۶۰ سال از واکسن آنفلوانزا استفاده کنند.
وی درباره لزوم استفاده از واکسن آنفلوانزا در زنان حامله نیز توضیح داد: تزریق این واکسن در زنان حامله نیز فقط بسته به ماه حاملگی و شرایط به نظر پزشک متخصص وابسته است.
سوری در ادامه سفارش کرد: اگر چنانچه کسی نیاز به تزریق واکسن آنفلوانزا ندارند، نباید خودخواهانه این امکان را از فرد نیازمند دیگری بگیرد چونکه با این کار به سایرگروه ها ظلم کرده است.


منبع:

1399/07/24
11:16:16
5.0 / 5
1298
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک