اپتیک optlab
در نشست خبری مطرح شد؛

وضعیت بیماران كرونایی بیمه سلامت

وضعیت بیماران كرونایی بیمه سلامت اپتیك: مدیرعامل سازمان بیمه سلامت، در اولین جلسه خبری پس از انتصاب، به پرسش های خبرنگاران در مورد برنامه ها و اقدامات سازمان بیمه سلامت در روزهای كرونا، پاسخ داد.


به گزارش اپتیک به نقل از مهر، محمد مهدی ناصحی، روز دوشنبه در نشست خبری که به صورت حضوری و ویدئوکنفرانس برگزار شد، به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. وی در ابتدا، به عرضه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در دوران کرونا اشاره نمود و در ادامه به تشریح برنامه های پیش روی سازمان بیمه سلامت پرداخت. ناصحی با اشاره به اینکه ۴۱ میلیون نفر تحت پوشش سازمان بیمه سلامت هستند، اظهار داشت: این افراد که نیمی از جمعیت کشور محسوب می شوند از راه ۵ صندوق بیمه ای تحت پوشش قرار گرفته اند که حدود ۲۰ میلیون نفر آنها از صندوق بیمه روستاییان، ۱۳ میلیون صندوق سلامت همگانی، و مابقی هم سایر اقشار هستند. مدیرعامل بیمه سلامت اضافه کرد: می خواهیم سال جاری خدمات و کیفیت آنها را توسعه دهیم و بخش سرپایی ما که ضعیف است خدمات بهتری عرضه نماید و همینطور مراکز خصوصی را بیشتر درگیر عرضه خدمات به بیمه شدگان نماییم. وی اظهار داشت: سال جاری بسته های جدیدی برای توسعه نظام ارجاع و پزشک خانواده در نظر گرفته ایم که می خواهیم در استان های مختلف این برنامه را اجرایی نماییم. ناصحی با تاکید بر اینکه بیماری های مزمن و صدمه رسان شناسایی شده اند و با همکاری وزارت بهداشت و بیمه سلامت بسته های جدید پزشک خانواده و ارجاع را اجرایی خواهیم کرد، در مورد عرضه خدمات به بیماران کرونایی تحت پوشش بیمه سلامت، اظهار داشت: هر آنچه مصوب پروتکل های بهداشتی در بیماران کرونایی بوده همه را پوشش می دهیم به صورتی که در بخش بستری ۹۰ درصد و در بخش سرپایی ۷۰ درصد پوشش داده می شود. وی در مورد حق بیمه ها اظهار داشت: فعلاً با شرایط اقتصادی مردم با همکاری وزارت بهداشت می خواهیم اقداماتی در جهت اینکه دهک های صدمه پذیر پولی پرداخت نکنند و پس از رفع مشکلات کرونا و اقتصادی آئین نامه موجود اصلاح خواهد شد. ناصحی به برنامه های نسخه الکترونیک اشاره نمود و اظهار داشت: از راه پرونده الکترونیک که گام اول آن انجام شده بسترهای خوبی فراهم شده و در کوتاه ترین زمان ممکن اقدامات انجام می شود و در بخش خصوصی در این خصوص اقدامات خوبی شده اما در بخش دولتی بسترهای اجرا شدن پرونده الکترونیک آماده نیست و ما این آمادگی را داریم که آنرا اجرایی نماییم. مدیرعامل بیمه سلامت در مورد پرداخت مطالبات بخش دولتی و خصوصی در پاسخ به خبرنگار مهر اظهار داشت: مطالبات بخش خصوصی را تا نیمه اول دیماه سال ۹۸ پرداخت کرده ایم و در بخش بیمارستان های دولتی هم تا اواسط خرداد ماه ۹۹ مطالبات پرداخت شده است. وی با اشاره به اینکه تفاهم نامه ای برای بیمه روستاییان با معاونت بهداشتی وزارت بهداشت انجام شده به صورتی که ماهیانه ۱، ۹۰۰ میلیارد تومان برای بیمه این اقشار هزینه می شود، اظهار داشت: همینطور ۴ هزار میلیارد تومان برای عرضه خدمات ۱۲ گانه به روستاییان تأمین شده است.
مدیرعامل بیمه سلامت افزود: مطالبات پزشک خانواده روستایی تا مرداد ماه پرداخت شده و برای شهریور ماه هم هفته آینده پرداخت خواهد شد.
وی تصریح کرد: مطالبات بخش خصوصی و داروخانه ها در سال ۹۸ تسویه شده و امسال هم تا تیر ماه پرداخت شده است.
ناصحی در مورد کسری اعتبارات به خبرنگار مهر اظهار داشت: تابحال ۷۵۰۰ میلیارد تومان اعتبارات مصوب ما بوده که توانسته ایم حدود ۳ هزار میلیارد تومان آنرا بگیریم و مابقی را همچنان دریافت نکرده ایم.
وی اظهار داشت: اگر اعتبارات ما را ندهند برای عرضه خدمات به بیمه شدگان امکان دارد با مشکل مواجه شویم.
مدیرعامل بیمه سازمان سلامت به دو اقدام سازمان امسال اشاره نمود و اظهار داشت: الکترونیکی کردن تمامی خدمات همچون نسخه الکترونیک و اجرای پزشکی از راه دور دو اقدامی است که امسال پیگیری خواهیم کرد و در بحث نظام ارجاع و پزشک خانواده هم آمادگی کامل را داریم که در کوتاه ترین زمان در استان های مختلف آنرا اجرایی نماییم.
وی در مورد پزشکی از راه دور اظهار داشت: با عنایت به شرایط اقتصادی و کرونایی موجود با اجرای پزشکی از راه دور می توان باری را از دوش مردم برداریم و امیدواریم این برنامه اجرایی شود.
ناصحی با تاکید بر اینکه هر ۲۵۰۰ یا سه هزار نفر جمعیت در پزشک خانواده یک پزشک مشاور می تواند داشته باشد که این پزشک مسیر درمان را راحتتر می کند که این کار با اجرای طرح پزشک خانواده میسر خواهد شد.
وی همینطور اظهار داشت: تخصیص اعتبار برای بیماری های مزمن، صعب العلاج و خاص و همینطور اوتیسم را در دستور کار داریم تا بتوانیم پوشش حداقلی برای آنها ایجاد نماییم.
ناصحی اظهار داشت: هم اکنون بیماری فلج مغزی بدون متولی بیمه ای است که می خواهیم با صرفه جویی اعتباری آنها را هم پوشش دهیم.
مدیرعامل بیمه سلامت با اشاره به اینکه ۱۳ میلیون نفر تحت پوشش بیمه مجانی هستند، اظهار داشت: با اجرای آزمون وسع ۵ میلیون نفر هنوز دفترچه درمانی خویش را تحویل نگرفته اند که البته دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر آنها ارزیابی وسع شده اند و دفترچه آنها آماده است اما هنوز تحویل نگرفته اند.
وی تصریح کرد: با عنایت به شرایط موجود علل این مورد بررسی شده و با وزارت رفاه هم جلساتی در خصوص اینکه هیچ فشاری به دهک های ششم به پایین وارد نشود برگزار کرده ایم و نتیجه این شده که کسانی که خواستار استفاده از خدمات بخش خصوصی هستند در آزمون وسع شرکت نمایند و افراد در دهک های پایین دیگر نیازی به آزمون وسع ندارند.
ناصحی اظهار داشت: خدماتی که به دهک های مختلف در بخش دولتی عرضه می شد همچنان مانند گذشته است اما اگر فردی علاوه بر خدمات دولتی بخواهد از خدمات بخش خصوصی هم استفاده نماید در آزمون وسع شرکت می کند و در صورت تایید از تعرفه دولتی برخوردار می شود و تا زمانی که شرایط کرونا در کشور وجود دارد آزمون وسع و پرداخت هزینه از جانب مردم لغو می شود.
وی افزود: این مورد باید در ستاد ملی کرونا مطرح و مصوبه آن به تایید برسد، پیش نویس آماده شده و در اولین نشست ستاد ملی کرونا مطرح می شود.
ناصحی در مورد ارز دارو هم اظهار داشت: به شرطی که تمام هزینه ها به سازمان بیمه سلامت تخصیص داده شود موافق پرداخت ارز دارو هستیم اما اگر مانند سایر صندوق ها شود به هیچ وجه آنرا قبول نمی نماییم.
وی همینطور از قرارداد جدید با داروخانه ها اطلاع داد و اظهار داشت: مدتی بود قرارداد جدیدی با هیچ داروخانه ای منعقد نشده بود اما می خواهیم با عنایت به شرایط فعلی جامعه با داروسازان جوان که بیشتر در مناطق حاشیه ای و کم برخوردار داروخانه تاسیس کرده قرارداد منعقد نماییم که این قرارداد سبب خودتحرکی در جامعه داروسازی خواهد شد.
ناصحی تصریح کرد: بیشتر از دو سال است که با مراکز پاراکلینیکی، آزمایشگاهی و سایر مراکز قرارداد منعقد نشده که این مورد در دستور کار قرار گرفته است.

1399/07/28
16:02:28
5.0 / 5
1157
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک