اپتیک optlab
وزیر بهداشت:

تعطیلی بهتر از آنست كه كاسبی آلوده شده و جان ببازد

تعطیلی بهتر از آنست كه كاسبی آلوده شده و جان ببازد به گزارش اپتیك وزیر بهداشت با اشاره به اعمال محدودیت های جدید كرونا در كشور از شنبه اظهار داشت: معتقدم هیچ آفتی برای اقتصاد یك كشور از تعطیلی و طولانی شدن دوره اپیدمی بیماری بدتر نیست و تعطیلی بهتر از این است كه كاسبی آلوده شده، یك ماه گرفتار بیماری شود و خدایی نكرده بر اثر بیماری جان خودرا از دست دهد.


به گزارش اپتیک به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در جلسه با مسئولان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به نامه ای که به مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری تقدیم کرده است، اظهار داشت: نامه عجیب و غم انگیزی بود که در تاریخ این کشور ثبت خواهد شد. مقام معظم رهبری بلافاصله پیگیری کردند و جلسه در حضور ایشان تشکیل شد. در جلسه ستاد مقابله با کرونا که با حضور مقام معظم رهبری انجام شد اتفاق عجیبی افتاد، این یک سرفصل جدید در تاریخ است؛ ایشان چند تکلیف فرمودند و گفتند که مصادیق تعیین محدودیت ها بر عهده وزارت بهداشت است و هرچه ما اعلام کردیم بقیه باید اجرا کنند.
وی ادامه داد: دوم هم اینکه وزارت بهداشت باید برای بیماریابی بیشتر طرح محله محور تهیه نماید و چون مصوبات ستاد ملی بلاعمل می ماند، فرمودند قرارگاهی تشکیل گردد تا مصادیق اجرائی شود و این اتفاق بلافاصله رخ داد و توانستیم در طول مدت کمتری این طرح را تدوین کنیم؛ برای اینکه تجربه های خوبی پیدا کرده بودیم. همانطور که در موج اول بیماری 78 میلیون ایرانی را برمبنای پرونده الکترونیک سلامت غربالگری کردیم و توانستیم از این تجربه استفاده نمائیم و بار بیمارستان ها را کاهش دهیم. با همکاری عزیزان بسیج جامعه پزشکی و دوستان هلال احمر طرح غربالگری مشتمل بر چند بند اصلی را تدوین کردیم.
نمکی افزود: با اشاره به آغاز طرح جدید مدیریت کرونا اظهار داشت: نخستین اقدام ما در این طرح آموزش مردم است، اگر اقناع عمومی ایجاد نشود و شاید ما پوشش بیمه ای کاملی نداشته باشیم تا خسارت مردم را جبران کند، هرچند دولت در اوج تنگدستی دارد کارهایی را می کند و دیشب هم بحث شد تا منابعی را برای تزریق به گروه های کم درآمد تهیه کنیم اما، معتقدم هیچ آفتی برای اقتصاد یک کشور از تعطیلی و طولانی شدن دوره اپیدمی بیماری بدتر نیست. این مشکل می تواند تمام دست آوردهای یک مملکت را زیر سوال ببرد. من معتقدم تعطیلی بهتر از این است که کاسبی آلوده شود و یک ماه گرفتار بیماری شود و خدایی نکرده بر اثر بیماری جان خودرا از دست دهد. پس برای ما یکی از تلخ ترین موارد، مشکلات اقتصادیست اما از آن تلخ تر این است که مقام معظم رهبری با تمام غصه ای که برای معیشت مردم می خورند گفتند که بین مقوله سلامت، اقتصاد و حتی امنیت، مقوله سلامت مردم اولویت دارد و اگر دیدیم باید یکی را انتخاب نماییم، سلامت اولی ترین است. این فرمایش حکیمانه از فردی که در مسند رهبری و قبل از این هم ریاست جمهوری کشور را بر عهده داشته است، حرف عادی نیست و این تفکیک برخواسته از خرد است.

اعمال محدودیت های جدید از شنبه

شهرهای زرد کرونائی چه شهرهایی هستند؟
وزیر بهداشت افزود: در این طرح دو بال را با هم مدیریت می نماییم که نخستین آن اعمال محدودیت ها است که از شنبه اعمال خواهد شد. در طرح جدید شهرها را به سه گروه تقسیم کردیم، اول شهر زرد، شهری است که در آن به ازای هر 100 هزار نفر چهار بیمار بستری PCR مثبت داشته باشیم؛ یعنی یک شهر یک میلیونی باید روزی ۴۰ بیمار بستری pcr مثبت داشته باشد و ما چون می دانیم برخی از بیماران کووید۱۹ بستری ممکنست pcr مثبت نباشند و با سایر موارد بیماری برای ما محرز شود باید حدود ۵۰ درصد به موارد بیماری اضافه نماییم که یعنی ورودی بیمارستان ما روزانه حدود ۶۰ نفر می شود.

افزایش زمان بستری بیماران کرونا در بیمارستان
وی ادامه داد: قبلا متوسط زمان بستری بیمارستان 5.5 روز بود اما امروز به سبب چموش شدن بیماری به 9 تا ۱۰ روز رسیده است و در این شهر به ازای یک میلیون نفر جمعیت، 60 تخت آی سی یو اشغال خواهد بود و ۲۰ درصد از اینها کیس ICU هستند که به ۱۲۰ تخت هم در آنجا نیاز است؛ در صورتیکه حداقل باید ۳۰ درصد از تخت های ICU را به مریض های اورژانسی اختصاص دهیم.
ادامه دارد...منبع:

1399/08/27
12:47:37
5.0 / 5
1013
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک