اپتیک optlab
فاضلی:

واردات واكسن كرونا در كنار تولید آن دنبال شود

واردات واكسن كرونا در كنار تولید آن دنبال شود به گزارش اپتیک یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اظهار داشت که باید ضمن واردات واکسن کرونا برای کاهش میزان مرگ و میر، تولید این واکسن را به شکل جدی دنبال نماییم.


ملک فاضلی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: با شیوع کرونا در دنیا بحث تولید واکسن آن مطرح بود ویروس ها درمان اصلی ندارند و تنها باید بدن را برای مقابله با آن تقویت کرد. کرونا بیماری جدیدی است که طبیعتا تهیه واکسن آن به کار علمی نیاز دارد.
وی افزود: کرونا عوارض اقتصادی گسترده ای در سطح جهان به خصوص کشورهای پیشرفته به جای گذاشت و آنها بودجه خوبی برای انجام تحقیقات جهت ساخت واکسن اختصاص دادند برهمین اساس کشورهای مختلف دنیا که پایه و توانی در جهت تولید واکسن داشتند توانستند این کار را آغاز کنند.
این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با یادآوری این که ساخت واکسن سه مرحله دارد افزود: آخرین مرحله تست انسانی است که باید تعداد زیادی از افراد تست شوند تا اجازه تزریق داشته باشند، اما در زمانی مانند شیوع کرونا که با مرگ روزانه انسان ها مواجه هستیم، باید بررسی شود که آیا عوارض واکسن بیشتر بوده یا میزان کشتار آن زیادتر است. اغلب واکسن ها بیشتر از 90 درصد توان ایمنی بدن را زیاد می کنند و تابحال هم عوارض جدی درباره ی آن گزارش نشده است پس درباره کرونا این نتیجه حاصل می شود که اثربخشی واکسن بیشتر از عوارض آن است.
وی توضیح داد: واکسن کرونا باید آن قسمت از ویروس که سبب تحریک ایمنی بدن می شود را فعال کرده و بدن را ایمن کند تا بدن بتواند در مقابل ویروس از خود دفاع کند هم اکنون واکسن های ساخته شده در دنیا در حال استفاده شدن است و عوارض آنچنانی هم گزارش نشده البته که امکان دارد هر تزریقی آلرژی و حساسیت زا باشد که در صورت عدم رسیدگی سبب خفگی شود این مورد قابل کنترل بوده و این اتفاق یک یا دو در میلیون نفر در دنیا رخ می دهد.
فاضلی درباره ی واردات و تولید واکسن کرونا اظهار نمود: با عنایت به شرایط علمی ایران ما باید یکی از تولیدکننده ها و صادرکننده های اصلی واکسن کرونا باشیم انستیتوپاستور و موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی دارای پایه قدیمی علمی بوده که در زمانی واکسن به خاورمیانه می فرستادند متاسفانه غفلت صورت گرفت و نتوانستیم آنها را برای چنین روزهایی آماده نماییم، پس باید سرمایه گذاری برای این شرکت ها صورت گیرد، اما با عنایت به مرگ و میر باید به فکر واردات باشیم که هم از مرگ مردم پیشگیری کرده و هم سطح ایمنی جامعه را افزایش دهیم.
این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به جلسات کمیسیون بهداشت جهت بررسی مبحث چگونگی واردات واکسن و تولید در داخل اظهار داشت: باید در وهله اول با عنایت به نیاز داخل واکسن وارد نماییم آن هم بهترین، مفیدترین و بی ضررترین واکسن چون جان انسان در بین است که بی نهایت ارزش دارد. با واردات، میزان مرگ و میر کاهش یافته و آرامش در جامعه حاکم می شود.
وی افزود: در وهله بعد باید در این فاصله زمانی شرکتهای تولیدکننده واکسن را توانمند کرده، خوشبختانه دانشمندان ما پایه علمی قوی دارند باید این ساختار را تقویت نماییم چون امروز کرونا مطرح است و خدایی ناکرده امکان دارد فردا چیز دیگری در بین باشد پس باید آمادگی داشته باشیم از سوی دیگر ما تحریم بانکی هستیم و وقتی نتوانیم مبادلات ارزی داشته باشیم عملا خرید واکسن با مشکل روبه رو است.
منبع:

1399/09/24
13:55:01
5.0 / 5
700
تگهای خبر: ایمنی , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک