اپتیک optlab
یك اپیدمیولوژیست عنوان كرد؛

شهرهای دو استان دیگر هم قرمز می شوند

شهرهای دو استان دیگر هم قرمز می شوند یک اپیدمیولوژیست، نسبت به قرمز شدن تعداد بیشتری از استان های کشور در هفته آتی هشدار داد.


به گزارش اپتیک به نقل از مهر، احسان مصطفوی، در گفتگو با شبکه خبر، با اشاره به اینکه تا امروز بیش از ۸۲ میلیون تست پی سی آر قطعی در دنیا گزارش شده و روزانه حدود ۶۰۰ هزار مورد ابتلای جدید گزارش می شود، اظهار داشت: طبق گزارش ها روند ابتلای موارد جدید در جهان هنوز افزایشی است. وی ادامه داد: روند مرگ و میر بر اثر این ویروس در جهان نیز متأسفانه افزایشی است و تا حالا جان باختگان در سراسر جهان به بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن رسیده است. مصطفوی افزود: از شروع پیدایش ویروس کرونا در جهان، ما هم درگیر سه موج شیوع این ویروس در کشور بودیم. وی ادامه داد: موج نخست که از اواخر اسفند ۹۸ و اوایل فروردین ۹۹ آغاز شد، موج دوم که در تابستان شروع شد و زمان بیشتری نسبت به موج اول ادامه داشت و موج سوم که از اوایل آبان ۹۹ شروع شد شدت ابتلاء و همه گیری بیشتری داشت بطوریکه موارد بستری در بیمارستان ها به بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ نفر و تعداد فوتی ها هم به حدود ۵۰۰ نفر در روز افزایش پیدا کرد. مصطفوی اظهار داشت: خوشبختانه با اعمال محدودیت ها در کشور از نیمه دوم آبان ماه روند بستری ها کاهشی شد و امروز به حدود ۵۰۰ بستری و ۱۰۰ مورد فوتی در کشور رسیده ایم. وی، سخت گیری های بیشتر، اعمال محدودیت های تردد روزانه بین استانی و شبانه در همه مناطق کشور، کاهش ساعت کاری و حضور کارکنان در ادارات و اصناف و همراهی مردم با ستاد مقابله با کرونا را از عوامل اصلی این اتفاق عنوان نمود. مدیر روابط عمومی انستیتو پاستور ایران، اضافه کرد: رعایت پروتکل ها و اعمال محدودیت ها در کاهش زنجیره انتقال ویروس بین افراد مؤثر است، اما در قطع آن مؤثر نیست. مصطفوی درباره اوضاع انتشار ویروس کرونا در ۳ استان شمالی کشور، اظهار داشت: روند ابتلاء در استان مازندران مخصوصاً شهرهای ساری، رامسر، بابل و سوادکوه شمالی در موج سوم نزولی نشده و کماکان در روند افزایشی است که متأسفانه با افزایش موارد ابتلاء و بستری، تعداد مرگ و میر هم افزایش یافته است و این شهرها در وضعیت قرمز قرار دارند.

وی افزود: در استان های گیلان و گلستان هم بر خلاف دیگر استانها کاهش موج سوم کرونا خیلی مطلوب نبوده و احتمالاً در هفته های آینده شاهد قرمز شدن برخی شهرستان های این استانها باشیم. این اپیدمیولوژیست اضافه کرد: با عادی انگاری شرایط ممکنست خیلی زود به شرایط قبلی و افزایش سرعت ابتلاء بازگردیم. مصطفوی افزود: استفاده از ماسک، رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی به خاطر ویروس کرونا موجب شد امسال بر خلاف سالهای قبل موارد محدودی از ابتلاء به آنفلوانزا گزارش شده است. وی درباره ویروس انگلیسی، اظهار داشت: این ویروس که نوع جهش یافته ویروس کرونا است و بنا بگفته مقامات بهداشتی انگلستان حدود ۴ ماه در این کشور در حال گردش بوده است ممکنست با تماس با افراد سرعت انتشار این ویروس را افزایش دهد همانطور که در هفته های اخیر در انگلستان شاهد افزایش موارد ابتلاء و مرگ و میرها هستیم. مصطفوی اضافه کرد: خوشبختانه هنوز موردی از ابتلاء به ویروس انگلیسی کرونا در کشور گزارش نشده است، اما این لزوماً به مدلول نبود این ویروس در ایران نیست و با عنایت به این که زمان اعلام وجود این ویروس جدید چند ماه دیرتر اعلام شده است احتمال وجود این ویروس در کشور کم نیست. وی درباره نقش آلودگی هوا در انتشار ویروس کرونا، اظهار داشت: برمبنای مقالات انتشار یافته مختلف، آلودگی هوا می تواند تشدید کننده فرم های شدید بیماری و مرگ باشد. آلودگی هوا و کرونا محل امن برای آلودگی هوا و ویروس کرونا ریه ها هستند که با حمله به این عضو حیاتی بدن و درگیر کردن آن موجب ابتلای بیشتر و خطرات ناشی از آن شوند. مصطفوی، بهترین و مؤثرترین راه دوری از آلودگی هوا و کرونا را در خانه ماندن و پرهیز از حضور در اماکن آلوده و محیط های ناسالم عنوان نمود.

1399/10/15
14:24:39
0.0 / 5
467
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک