هشدار انجمن علمی پریناتولوژی ایران نسبت به عواقب حذف برنامه غربالگری جنین

هشدار انجمن علمی پریناتولوژی ایران نسبت به عواقب حذف برنامه غربالگری جنین اپتیک: انجمن علمی پریناتولوژی ایران در اطلاعیه ای در مورد برنامه غربالگری جنین، ضمن پشتیبانی از این برنامه، نسبت به حذف آن هشدار داد و از مجلس شورای اسلامی خواست در قانونگزاری، هشت مورد مطرح شده در این بیانیه را مد نظر قرار دهد.


به گزارش اپتیک به نقل از ایسنا، به دنبال برخی صحبتهای اخیر در خصوص حذف برنامه غربالگری دوران بارداری، انجمن علمی پریناتولوژی در اطلاعیه ای نسبت به این مساله هشدار داد.
در این بیانیه آمده است: «در این زمان که مسئله افزایش جمعیت مورد توجه قرار گرفته است و کمیسیون جمعیت مجلس محترم شورای اسلامی درصدد تصویب طرح جوانی جمعیت می باشد، بمنظور اطلاع تصمیم گیرندگان کمیسیون جمعیت و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی نقطه نظرات انجمن علمی پریناتولوژی ایران را ضمن پایبندی به اصل افزایش جمعیت و کمک موثر به پروسه آن به استحضار می رساند:
۱. غربالگری حاملگی بمنظور ارتقای سلامت مادر و جنین و نوزاد و ایجاد اطمینان خاطر و آرامش والدین از تولد فرزند سالم و کاهش بار مالی دولت به جهت هزینه های سرسام آور مراقبت از کودکان ناتوان جسمی و ذهنی شدید به وجود آمده است.
۲. همانطور که مادران در دوران حاملگی از نظر کم خونی، دیابت، فشارخون، بیماریهای عفونی و زایمان زودرس غربالگری می شوند، از نظر اختلالات ژنتیکی و ساختاری جنین هم غربالگری می شوند.
۳. غربالگری ناهنجاریهای کروموزومی که از حدود ۳۳ سال پیش معرفی گردید و تحول علمی عظیمی در نظام مراقبت از مادران حامله ایجاد کرد، هیچ وقت الزامی نبوده و بعد از انجام مشاوره دقیق با مادر و آگاه سازی والدین انجام می شود که انجام آن کاملا اختیاری و آگاهانه می باشد.
۴. غربالگری جنین شامل سونوگرافی جنین و آزمایش خون در هفته ۱۳-۱۱حاملگی است که میزان خطر احتمالی ناهنجاری جنین را تعیین می کند.
۵. هیچ وقت بر طبق نتیجه مشکوک غربالگری اولیه تصمیم گیری نهایی نمی گردد.
۶. در صورت نتیجه مشکوک اولیه، مادر مورد مشاوره قرار گرفته و در صورت تمایل والدین با تست غربالگری NIPT یا تست تشخیصی قطعی، ناهنجاری تایید یا رد می شود.
۷. در صورت ابتلای جنین به ناهنجاری ساختاری و یا ژنتیکی، والدین از بیماری آگاه شده و خودرا آماده پذیرش نوزاد مبتلا کرده و در هنگام زایمان از مراقبتهای ویژه شامل تیم حمایتی، تجهیزات، امکانات و کمکهای احتمالی برحسب نوع بیماری برخوردار می شوند.
۸. در صورت ابتلای جنین به ناهنجاریهای شدید فیزیکی و ذهنی در صورت تمایل، خانواده می توانند به سازمان پزشکی قانونی کشور مراجعه و با نظر سه کارشناس معتمد پزشکی قانونی و طی مراحل سختگیرانه اداری و قانونی، جوز ختم حاملگی توسط سازمان محترم پزشکی قانونی صادر می شود. (ماده قانونی سقط درمانی مصوب سال ۱۳۸۴ مجلس شورای اسلامی و مورد تایید شورای نگهبان می باشد.)
انجمن پریناتولوژی ایران بعنوان متولی سلامت مادر، جنین و نوزاد با علم و آگاهی کامل نسبت به حساسیت خانواده های ایرانی و باتوجه به مسائل فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی در امتداد اطمینان بخشی به مادر و والدین از جهت سلامتی جنین و رعایت عدالت اجتماعی حمایت خودرا از برنامه غربالگری که اهرم موثر افزایش جمعیت می باشد اعلام می دارد.
حذف برنامه غربالگری در این زمان که سواد سلامت جامعه افزایش یافته، منجر به عدم تمایل به فرزندآوری خصوصا فرزندآوری جوانان شده و چه بسا می تواند منجر به سقط های غیرقانونی، غیرایمن و افزایش مرگ و میر مادر و از دست رفتن قدرت باروری شود.
از قانونگزاران محترم درخواست می شود سفارش های علمی انجمن علمی پریناتولوژی ایران را مد نظر قرار دهند.»
منبع:

1399/11/02
23:18:22
0.0 / 5
391
تگهای خبر: آزمایش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک