رییس مركز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی:

كیت های تشخیصی فعلی، ویروس جهش یافته كرونا را شناسایی می كنند

كیت های تشخیصی فعلی، ویروس جهش یافته كرونا را شناسایی می كنند به گزارش اپتیک رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن اشاره به این که کیت های آزمایشگاهی دو هدف ژنی مختلف را همزمان در نواحی مختلف مورد شناسایی قرار می دهد، تصریح کرد: احتمال افزایش میزان خطای منفی کاذب آزمایشگاهی  در کیت های موجود حتی در ویروس جهش یافته خیلی کم است.


به گزارش اپتیک به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا ناجی با اشاره به این که تست های شناسایی ویروس کرونا پایه مولکولی دارند اظهارکرد: تست های PCR از راه نمونه های تنفسی تهیه شده و از روش های گوناگون همچون سواب بینی-حلقی، حلقی و یا غرغره گلو و نمونه خلط سینه انجام می شود، نتایج این تست ها عمدتا ظرف چند ساعت تا دو روز قابل دسترسی است.
وی با اشاره به اینکه هدف های ژنی برای شناسایی کرونا مورد استفاده قرار می گیرد، اضافه کرد: کیت های PCR معمولا بر مبنای ژن N(نوکلئوپروتئین)، ژن E(انولوپ) و ژن ناحیه پلیمر طراحی می شوند.
رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه با تاکید بر این که جهش های شناسایی شده در ویروس کرونا در نقاط حساسی که کیت ها این مناطق را مورد بررسی قرار می دهند تغییرات چندانی نداشته است، اظهار داشت: تغییراتی که اهداف ژنی ویروس کووید ۱۹ را مورد بررسی قرار می دهند بسیار جزئی است.
عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به این که کیت های آزمایشگاهی دو هدف ژنی مختلف را همزمان در نواحی مختلف مورد ارزیابی و مورد شناسایی قرار می دهد، اشاره کرد: احتمال افزایش میزان خطای منفی کاذب آزمایشگاهی در کیت های موجود و حتی در ویروس جهش یافته خیلی کم است.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون روش های شناسایی کرونا با بهره گیری از کیت های PCR همچنان موثر است، اشاره کرد: ویروس ها میل شدیدی به بقا در طبیعت دارند و به همین دلیل مدام تغییر شکل می دهند، ازاین رو باید تغییرات ژنتیکی ویروس ها در بازه های زمانی کوتاه مدت مورد بازبینی قرار بگیرد.
دکتر ناجی با تاکید بر این که روش های جلوگیری از کرونا همچنان ثابت و مشخص است، اضافه کرد: روش های پیشگیری تغییر نمی کنند بلکه باید اهتمام دولت ها و مردم برای قطع زنجیره کرونا و انجام رفتارهای متعهدانه بیشتر از پیش مورد توجه باشد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی توجه به برنامه های درمانی، افزایش حداکثری میزان تست های اختصاصی کرونا، ایزولاسیون، شناسایی و قرنطینه کردن مبتلایان به کرونا و موارد تماس آنها و اجرای سریعتر برنامه واکسیناسیون را راهکار مناسبی برای کاهش بار بیماری در جامعه دانست.
منبع:

1399/11/14
22:40:15
0.0 / 5
392
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک