نتایج مطالعه جدید؛

افزایش وزن در دوران یائسگی با كمبود خواب ارتباط دارد

افزایش وزن در دوران یائسگی با كمبود خواب ارتباط دارد اپتیک: معمولاً افزایش وزن در دوران یائسگی، خصوصاً در اطراف شکم در زنان رویدادی شایع است اما تعیین علت آن یک چالش بوده است.به گزارش اپتیک به نقل از مهر به نقل از اوردی دی هلث، پژوهشگران با بررسی داده های یک مطالعه یائسگی در سال ۲۰۱۹ نتیجه گرفتند که با شروع حدود دو سال پیش از آخرین دوره عادت ماهیانه، میزان افزایش چربی دو برابر می شود و توده عضلانی بدون چربی کاهش پیدا می کند و این روند تا چندین سال بعد از آخرین عادت ماهیانه زنان ادامه دارد.
محققان این تأثیر را به سبب کاهش سطح استروژن ناشی از یائسگی و همین طور تأثیر علایم یائسگی مانند گُرگرفتگی و تعریق شبانه در تداخل با ورزش و سایر اقدامات سبک زندگی سالم می دانند.
«لیلا گرانت»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه هاروارد، در این زمینه می گوید: «کاهش میزان استروژن به تنهایی فاکتور در رابطه با اضافه وزن نیست، چونکه در زمان یائسگی تولید این هورمون متوقف می شود اما فقط حدود نیمی از زنان گرفتار اضافه وزن می شوند.»
به گفته پژوهشگران، حدود نیمی از بانوانی که دوران یائسگی را پشت سر می گذارند از مشکلات خواب هم شکایت دارند. این بی خوابی ممکنست به سختی به خواب رفتن باشد یا ممکنست به مفهوم بیدار شدن در نیمه شب و عدم خواب مجدد باشد.
محققان پس از بررسی ۲۱ زن دریافتند که هم استروژن کم و هم وقفه در خواب، میزان چربی مصرفی بدن را برای تولید انرژی می کاهد که با گذشت زمان ممکنست منجر به ذخیره چربی بیشتر و در نهایت افزایش وزن شود.
محققان تاکید دارند زنان یائسه باید اهتمام کنند کیفیت خواب خودرا برای جلوگیری از کاهش وزن بهبود بخشند.


منبع:

1400/01/16
20:13:56
5.0 / 5
386
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک