رئیسی خبر داد؛

روند نزولی كرونا در 15 استان

روند نزولی كرونا در 15 استان اپتیک: سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در رابطه با وضعیت بیماری کرونا در موج چهارم و برنامه واکسیناسیون، توضیحاتی ارائه داد.به گزارش اپتیک به نقل از مهر، علیرضا رئیسی در حاشیه جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: ۸۰ درصد موارد شناسایی شده در پیک چهارم کرونا ویروس انگلیسی است که با سرعت بالایی رو به افزایش است.
وی اضافه کرد: خوشبختانه مردم، اصناف و بازاریان به خوبی همکاری کردند و آثار و شواهد آن این مساله را نشان میدهد بطوریکه در ۲۵ استان کشور وضعیت به ثبات رسیده و روند افزایش در حال کاهش است.
وی اشاره کرد: همین طور در ۱۵ استان روند نزولی شروع شده و در ۱۰ استان به اوج بیماری رسیدیم و امیدواریم طی هفته آتی به سیر نزولی آنها نزدیک شویم.
رئیسی با اشاره به اینکه در ۶ استان هنوز روند نزولی طی نشده اظهار داشت: نیاز است در استان های تهران، البرز، قزوین، خراسان شمالی، هرمزگان و سیستان و بلوچستان مراقبت های بیشتری انجام و پروتکل ها با دقت رعایت شود. این استانها به اوج بیماری نزدیک شده اند و یک هفته بعد اگر پروتکل ها به خوبی رعایت شود سیر افزایش یابنده متوقف خواهد شد.
وی به استان های جنوبی اشاره نمود و اظهار داشت: استان های بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان و همین طور کرمان در معرض خطر ویروس آفریقای جنوبی هستند و باید در این استانها پروتکل ها و دستورالعمل ها با دقت بیشتر رعایت شود.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه هم اکنون ۱۹۸ شهر کشور در وضعیت قرمز کرونائی به سر می برند، اظهار داشت: ۱۵۷ شهر نارنجی، ۸۴ شهر زرد و ۹ شهر نیز در وضعیت آبی قرار دارند.
رئیسی در پاسخ به این پرسش که آیا لازم است برای مقابله با ویروس جهش یافته اقدام خاصی صورت گیرد یا خیر؟ اظهار داشت: کار جدیدی نمی خواهد صورت گیرد فقط سفارش های قبلی باید با دقت و وسواس بیشتری انجام و رعایت شود.
وی اظهار داشت: راه مقابله با ویروس همان پروتکل هایی است که اعلام شده است.
رئیسی درباب رعایت پروتکل ها اظهار داشت: به طور متوسط رعایت پروتکل ها هم اکنون در کشور به ۶۱ درصد رسیده که عدد بسیار پایینی است.
وی درباب تشدید مراقبت ها در مرزهای سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی اظهار داشت: تفاهم نامه ناجا با ارتش و سپاه برای کنترل مرزها و عدم عبور شهروندان خارجی منعقد کرده بطوریکه در هفته گذشته ۵ هزار و ۷۰۰ شهروندان خارجی که قصد ورود بدون مجوز از مرزها را داشتند برگردانده شدند.
رئیسی همین طور اشاره کرد: عدم صدور مجوز ورود خدمه کشتی و ملوانان بنادر (عمدتاً از هندوستان هستند) نیز از دیگر اقداماتی است که صورت گرفته است.
وی همین طور به بازدیدهای انجام شده از اماکن و اصناف اشاره نمود و اظهار داشت: در هفته گذشته ۳۱۰ هزار بازدید انجام شده که منجر به پلمب ۵ هزار و ۲۰۰ مورد در سطح اصناف و مغازه داران متخلف شده است.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار داشت: ۳۸ درصد مراکز هم اکنون تهویه مناسب ندارند و ۳۷ درصد مردم نیز از ماسک استفاده نمی کنند همین طور ۴۰ درصد فاصله گذاری صورت نمی گیرد و عدم رعایت پروتکل ها در حمل و نقل عمومی مشاهده می شود.
رئیسی همین طور اظهار داشت: در مراکز ورزشی ۵۰ درصد پروتکلهای بهداشتی رعایت نمی گردد. در پایانه های مسافربری نیز رعایت پروتکل ها ۷۴ درصد گزارش شده است.
به گفته وی بدترین اماکنی که پروتکل ها رعایت نمی گردد سوپر مارکت ها، خواربارفروشی ها و نانوایی ها هستند.
وی در مورد واکسیناسیون کرونا اظهار داشت: فاز یک واکسن به پایان رسیده و فاز دو را نیز برای افراد بالای ۸۰ سال شروع کردیم که امیدواریم تا اختتام هفته تمام شود و هفته آتی نیز واکسیناسیون ۷۵ تا ۸۰ ساله ها را شروع خواهیم کرد و پس از آن نیز ۶۵ تا ۷۰ ساله را شروع می نماییم.
رئیسی اظهار داشت: سامانه ای برای واکسیناسیون طراحی شده و به زودی طراحی و اطلاع رسانی می شود اما درحال حاضر برای انجام واکسیناسیون نیاز به ثبت نام و مراجعه حضوری نیست و همکاران ما بوسیله پیامک و تلفن با افراد تماس می گیرند.


منبع:

1400/02/12
12:49:03
5.0 / 5
285
تگهای خبر: بازار , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک